BRATISLAVA. Väčšina tenistov nemá hru na tráve príliš v láske. Je špecifická, loptičky lietajú rýchlo, nepredvídateľne odskakujú, víťazí delový servis a istý volej. Outsideri majú väčšiu šancu ako inokedy, favoriti si nemôžu byť ničím istí. Všeobecne známu teóriu potvrdili už prvé turnaje.
V nemeckom Halle prehral v prvom kole Argentínčan Nalbandian (26. miesto na svete), v druhom Rus Davydenko (4.). Najhoršie dopadol Francúz Gasquet (12.), ktorého nepustil do 2. kola neznámy hráč Aisam-Ul-Haq Qureshi. Pakistanec sa ako 259. hráč sveta dostal do turnaja z kvalifikácie.
Z turnaja v londýnskom Queen`s Clube sa už v druhom kole porúčal jeho štvornásobný víťaz Austrálčan Hewitt ( 2000 - 2002 a 2006). Vyradil ho Francúz Tsonga (113.). Až do štvrťfinále sa dostal Chorvát Čilič. Hráč zo začiatku druhej stovky rebríčka nemá ani 19 rokov, ale je typickým hráčom na trávnatý povrch. Vysoký 195 cm, s tvrdým servisom.
Mahuta zastavil až Roddick
Najväčšie prekvapenie a zároveň veľký smoliar. To platí o Francúzovi Nicolasovi Mahutovi (25 rokov), ktorý sa v Queen`s Clube prebojoval do svojho prvého veľkého finále. Na ceste doň zdolal postupne štyroch nasadených hráčov. Švéda Björkmana, Chorváta Ljubičiča, Španiela Nadala a svojho krajana Clémenta.
Nebol ďaleko ani od úspechu vo finále s Američanom Roddickom. Za stavu 6:4 a 7:6 v tajbrejku druhého setu pokazil pri svojom mečbale ľahký forhend, Američan tajbrejk otočil na 9:7 a lepší bol aj v skrátenej hre tretieho setu. Turnaj vyhral po štvrtý raz a Mahut svoju prehru po zápase oplakal.
„Chýbal mi jeden bodík. Takých forhendov trafím na tréningu tisíc, ale v takýchto vypätých chvíľach je to úplne iné,“ citovala agentúra Reuters Mahutove slová po stretnutí. O smole môže Mahut hovoriť aj v súvislosti s Wimbledonom. S takým výkonom, ako predviedol, by si zaslúžil hrať hlavnú súťaž, no držitelia voľných kariet boli známi už skôr, ako prišiel Mahutov úspech. A tak si bude musieť miesto v hlavnom pavúku turnaja vybojovať z kvalifikácie.
„Wimbledon je pre mňa najväčší turnaj, ak ho chcem hrať, musím uspieť v kvalifikácii, nedá sa nič robiť,“ povedal Mahut, ktorému, zdá sa, tráva svedčí. V roku 2000 vyhral vo Wimbledone súťaž juniorov.
Favoriti pre Wimbledon
Víťaz turnaja v Queen`s Clube je tradične považovaný za veľkého favorita Wimbledonu. Pohľad do histórie turnaja to len potvrdzuje. Viacerí hráči dokázali vyhrať v tom istom roku najprv v Queen`s Clube a potom aj vo Wimbledone.
Dvakrát sa tento kúsok podaril Američanom McEnroeovi (1981, 1984) a Samprasovi (1995, 1999). Raz vyhrali oba turnaje Američan Connors (1982), Nemec Becker (1985) a Austrálčan Hewitt (2002).