BRATISLAVA. Ak pôjdete po lese na bicykli alebo na koni tam, kde to nie je vyslovene povolené dostanete pokutu. Tá tiež hrozí, ak vás prichytia, ako kráčate s plným košíkom hríbov, šišiek či gaštanov. Takýmto narušiteľom lesa hrozí pokuta do 100–tisíc korún. Navrhujú to poslanci vládnej koalície a podporuje ich v tom ministerstvo pôdohospodárstva vedené nominantom HZDS Miroslavom Jureňom.
Ten hovorí, že opatrenie má zabrániť kolíziám. „Množili sa prípady, keď bezohľadní cyklisti zrážali turistov, ohrozovali rodiny s deťmi či hubárov.“ Sieť cyklociest je podľa neho rozsiahla, ak to nestačí, cyklistické združenia môžu po dohode s vlastníkmi vyznačiť ďalšie.
Poslanec Pavol Frešo z SDKÚ hovorí, že obmedzenie by malo „obrovský dosah na verejnosť“, keďže v lesoch nie sú cyklocesty dostatočne vyznačené.
Zákaz platí aj dnes
Pohyb po vyhradených chodníkoch prikazuje cyklistom už dnes zákon o ochrane prírody, avšak len v chránených územiach. „Ak by poslanci schválili zmenu zákona o lesoch, zákaz by sa týkal všetkých lesov, teda aj keby ste sa išli bicyklovať trebárs niekde k Dunaju,“ upozorňuje Frešo.
Novela má obmedziť aj zber lesných plodov. Minister tvrdí, že za nazbierané malé množstvá pokuty nebudú. Opatrenie je namierené proti „spoluobčanom, ktorí odchádzajú z lesa s vrecami húb, ktoré predávajú pri cestách“. Zákon však už dnes zakazuje zber semien v nadmernom množstve, novela by zakázala zber úplne.
Frešo hovorí, že pokuta je neprimeraná. „Ak deti nazbierajú šišky, môžu dostať pokutu. Vôbec sa nerozlišuje množstvo.“
Verejnosť do lesa nemôže
Zákon o lesoch dnes umožňuje voľný vstup do lesa, ale lesný úrad ho môže zakázať na „nevyhnutný čas“, ak ho o to požiada vlastník z dôvodu ochrany svojich práv, ochrany lesa alebo iných verejných záujmov.
Juraj Lukáč zo združenia Vlk hovorí, že so zákazmi nesúhlasia, ide totiž len o formálne opatrenie, ktoré verejnosť nedodržiava a ani nemôže, keďže „obyvatelia osád v lesoch by nemohli vyjsť z domu“. Zákazy sa len účelovo zneužívajú. „Zákaz je v legislatíve len pre prípady, ako je ťažba v Tichej a Kôprovej doline. Právnici tu riešia asi stovku podnetov na aktivistov, ktorí mali porušiť zákaz pohybu mimo chodníkov a zákaz vstupu do lesa,“ hovorí.
V súčasnosti porušujú zákaz vstupu všetci, ktorí vstupujú do lesov v Nízkych, Vysokých aj Západných Tatrách. Katarína Eliášová z lesného úradu v Liptovskom Hrádku potvrdila, že od apríla minulého roka v nich platí zákaz vstupu pre riziko požiaru. Pre Tichú a Kôprovú dolinu platí zákaz vstupu od apríla do konca júla tohto roku pre ohrozenie verejnosti ťažbou. V Nízkych Tatrách platia ďalšie tri zákazy, v okolí Brezna, Čierneho Balogu a Beňuša, kvôli požiarom. Platia až do zimy, v prípade Brezna do konca roka. Lesný úrad v tom nevidí problém, lebo jeseň môže byť dlhá a suchá.
Čo chcú zakázať
na lesnom pozemku chcú poslanci zakázať jazdu na bicykli alebo na koni mimo lesnej cesty alebo vyznačenej trasy
za porušenie tohto zákazu hrozí pokuta do päťtisíc
zakázať chcú aj zber semien, vyberanie semenáčikov a sadeníc lesných drevín
za porušenie hrozí pokuta do 100–tisíc korún
Zdroj: novela zákona o lesoch