Autorom týchto i predošlých zväzočkov (o Leonardovi a Einsteinovi) je taliansky spisovateľ Luca Novelli. Svoje knižky určené pre deti od 8 rokov aj sám ilustruje. Právom ich preložili už do dvadsiatich jazykov a zaslúžená bola i Andersenova cena udelená autorovi roku 2004.
Nie je jednoduché predstaviť výkony a vynálezy geniálnych vedcov už aj v normálnej, prípadne popularizačnej monografii. Novelli sa však odvažuje ísť ešte ďalej.
Rozhodol sa oboznámiť s nimi deti, čo sa len nedávno naučili čítať – sú teda iba na prahu poznania, hoci zvláštnym fantazijným fondom už disponujú. Zvolil si kombináciu textu a kresby, ktorá mu umožňuje často až humorne priblížiť deťom náramne komplikované veci, vymykajúce sa neraz i najbujnejšej predstavivosti dospelého.
Pri Edisonovi, vynálezcovi žiarovky, dynama, mikrofónu, fonografu a ďalších zázrakov, bez ktorých by nebolo ani dnešnej počítačovej techniky, postupoval Novelli metódou Edisonovho sebarozprávačstva.
Vynálezca hovorí o jednotlivých etapách svojho života, od čias, keď začal predávať noviny vo vlaku a keď mu vzápätí vlakvedúci dovolil zriadiť si v služobnom vozni tlačiareň a malé laboratórium, až po obdobie vzrastajúcej slávy. Neobyčajne bystrý mládenec trávil všetok čas v laboratóriách a výsledky nenechali na seba dlho čakať, čakávať na neho musí často rodina.
Novelli nevkladá Edisonovi do úst podrobnejšie opisy vynálezov a princípy ich fungovania, to by bol už odborný text a Novelli chce byť zrozumiteľný. Edisonovu fingovanú či skôr štylizovanú autobiografiu Novelli na niektorých miestach prerušuje neosobnými informáciami – venuje ich súčasníkom, takisto vynálezcom, spomína spory medzi nimi, ale aj priateľstvá, čo vedú k zdokonaleniu toho-ktorého prístroja.
Edison napríklad vymyslel roku 1900 k fonografu nahrávací valec a pretromfol Grahama Bella. Na tento fonograf nahral roku 1902 Caruso áriu z Leoncavallovej opery a z nahrávky sa vtedy predalo milión kusov.
Ani Darwin sa Novellimu nepredstavoval ľahko, veď jeho náuka ostáva skôr v rovine teórie. Novelli však aj pri ňom využíva každú okolnosť, čo bola v tomto prípade Darwinova výskumná cesta na plachetnici okolo sveta.
Za tých päť rokov výprava ponavštevovala rozličné krajiny a Darwin nazbieral množstvo skamenelín chrobákov a vtákov, pričom mal dosť času rozmýšľať o vývine druhov. Svoje poznatky potom rozšíril a po prvý raz vystúpil s touto teóriou na verejnosti roku 1858. Tým sa otvorila cesta k prevratnej a doteraz protichodne prijímanej teórii o pôvode druhov a pôvode človeka, ktorá spochybnila stvorenie sveta.
Je tu i slovníček s kľúčovými pojmami a uvádzajú sa v ňom aj Darwinovi predchodcovia i súputníci.
Textom v oboch knihách veľmi pomohli autorove ilustrácie a záslužný je aj preklad Márie Štefánkovej a grafická úprava Svetozára Mydla.
Luca Novelli: Edison, ktorý vymyslel takmer všetko. Luca Novelli: Darwin a ako to bolo s dinosaurami
Buvik 2007, Bratislava
Preklad: Mária Štefánková
Autor: Jozef Bžoch (Autor je literárny kririk)