CANNES. Cannes Lions je najrešpektovanejší a najväčší festival reklamy na svete. Počtom prihlásených prác a delegátov z celého sveta nemá konkurenciu.
Až 11–tisíc zástupcov zadávateľov a agentúr navštívilo jeho 54. ročník, ktorý minulý víkend skončil v slnečnom francúzskom Cannes. Súťažilo 25–tisíc reklám.
Solárny pútač
Kto má ešte stále pocit, že s klasickou reklamou uspeje na svetovom fóre, možno mu spomenúť v Cannes oceňovaný pútač, ktorý nielen odovzdával komunikačné posolstvo, ale ľuďom reálne a na mieste pomáhal.
Vďaka pripevneným slnečným panelom dokázal zásobovať elektrinou miestnu školu. Táto práca agentúry Net#work BBDO z Johannesburgu pre klienta Nedbank získala najvyššie ocenenie v kategórii vonkajšej reklamy.
Sila komunity
Najvyššie ocenenie v kategórii Cyber získala internetová stránka Nike+, ktorá nebola len o prezentácii firmy a jej produktoch.
Skôr ide o komunitný portál nadšencov behania, ktorý vďaka spojeniu mp3 prehrávača iPode Nano a špeciálneho senzora od Nike dokáže merať zabehnuté kilometre, rýchlosť, alebo kalórie.
Svoje údaje môžu nahrať do svojho profilu na stránke a sledovať nielen svoj pokrok, ale sa aj porovnávať s ostatnými registrovanými užívateľmi, povzbudzovať sa k behaniu a navzájom si odporúčať vhodné trasy. Stránka vám prezradí aj to, že spolu už nabehali vyše 30 miliónov kilometrov.
Aj Al Gore a Manchester
Okrem oceňovania najlepších reklám minulého roku sa v Cannes aj veľa diskutovalo. Čo všetko je už dnes marketing, ukázal aj výber hostí. Okrem zástupcov agentúr prednášal v Cannes aj legendárny tréner Manchester United Sir Bobby Charlton, ktorý hovoril o prepojení slávneho klubu a jeho fanúšikov. Bývalý viceprezident USA, Al Gore, zase pripomenul význam reklamných tvorcov a ich posolstiev v ekologických témach.
Vlastnou krvou
Mediálny záujem spustila aj agentúra Whybin\TBWA & Partners Pty Ltd. Tá štyridsiatim hráčom tímu rugby All Blacks odobrala krv, ktorú po sterilizácii namiešala do farby, z ktorej bola vytlačená limitovaná séria plagátov pre klienta Adidas.
Plagáty boli umiestnené v predajniach tejto športovej značky a mohol ich získať každý, kto si kúpil dres tímu All Blacks. Prepojenie medzi hráčmi a ich fanúšikmi tak symbolizovalo ich DNA, ktoré bolo obsiahnuté v každom plagáte.
Absurdné? Ocenené.
Svet 2.0
Počas celého týždňa canneského festivalu ste mohli každý deň navštíviť množstvo seminárov, prednášok, workshopov. Meniace sa spotrebiteľské trendy ovplyvnili aj hlavné témy.
Po mánii webu 2.0, ktorého obsah vytvárajú sami užívatelia, sa tentoraz začalo hovoriť o spotrebiteľovi 2.0, ale aj o takzvaných kreatívcoch 2.0.
A samozrejme, preberalo sa, čo dokážu vplyvní blogeri, ako obsah tvorený samotnými užívateľmi ovplyvňuje značky, či kedy sa zastaví prudký rast reklamy na internete.
Autor: Michal Pastier (Autor je copywriter reklamnej agentúry Istropolitana D` Arcy)