BRATISLAVA. Koalícia včera odmietla návrh opozície, aby o zákonoch o ochrane prírody a obchode so zvieratami parlament nehlasoval, pretože sú zlé a pripravené narýchlo. Návrhy predložili poslanci, neprešli teda cez pripomienkové konanie. Ochranári hneď vyzvali prezidenta, aby novely nepodpísal.
Ťažba bez výnimiek
„Spôsob predloženia zákona o ochrane prírody je škandalózny,“ povedal poslanec SDKÚ Ivan Štefanec. Obísť vládu a verejnosť pri návrhu, ktorý má 68 bodov, je podľa neho neštandardné.
Opozícia kritizovala najmä znižovanie ochrany prírody. Exminister životného prostredia László Miklós z SMK povedal, že zo zákona úplne vypadla ochrana mokradí. Lesníci podľa nich už nemusia žiadať orgány ochrany prírody o výnimky, ak majú na územie lesný hospodársky plán, ktorý hovorí, koľko dreva a kde možno vyťažiť. Plány sa pritom robia aj na najprísnejšie chránené územia. „Keď vypadnú výnimky, nemáme nástroj ani na to, aby lesníci v najvyššom piatom stupni ochrany neurobili holorub,“ povedal Miklós.
Predkladateľ Marián Záhumenský zo Smeru povedal, že aj k lesným plánom sa vyjadrujú úrady životného prostredia. Miklós však tvrdí, že ich názory lesníci neberú vôbec do úvahy.
Obmedzili mimovládky
Poslanci obmedzili možnosti mimovládnych organizácií zasiahnuť do rozhodovania o činnostiach v chránených územiach. Organizácie a teda verejnosť sa viac nebudú môcť odvolať proti ťažbe dreva či chemickému postreku v chránenom území.
Lucia Žitňanská z SDKÚ povedala, že schválením zákona sa Slovensko dostalo do rozporu s medzinárodnými záväzkami, konkrétne porušilo dohovor o účasti verejnosti v konaniach.
Záhumenský tvrdí, že mimovládne organizácie môžu namietať proti rozhodnutiu prostredníctvom prokuratúry.
Poslanci obmedzili aj kontrolu porušení zákona. Pôvodne chceli, aby inšpekcia životného prostredia mohla vykonať kontrolu, až keď jej to povolí súd. Nakoniec jej nechali možnosť vstupovať bez rozhodnutia súdu na pozemky, no nedovolili jej vstup do budov bez majiteľa či jeho zástupcu.
Podľahli lobistom?
Poslanci schválili aj novelu zákona o ochrane druhov, ktorý upravuje obchodovanie s ohrozenými druhmi. Zákon bolo podľa Záhumenského treba zmeniť, pretože bol príliš prísny. Obchodníci sa báli podnikať a z „bezúhonných občanom robil kriminálnikov“, keď pri kúpe zvieraťa nemuseli vedieť, že patrí medzi druhy, s ktorými je zakázané obchodovať .
„Neveril by som, že je takto možné vychádzať v ústrety lobistickej skupine,“ povedal poslanec SDKÚ Pavol Frešo. „Zákon oslabí kontrolu nad obchodom s ohrozenými druhmi,“ potvrdil Miklós. Ako príklad spomenul, že kým doteraz bolo možné dostať pokutu za nelegálne obchodovanie a nedodržanie zákona, po novom to bude len vtedy, ak dôjde k poškodeniu zvieraťa či rastliny. „Je to rovnaké, ako keby sme pokutovali obchodníka so zbraňami len ak poškodí pušku, ktorú nelegálne doviezol,“ povedal.
Ak zákony prezident podpíše, zmeny budú platiť od septembra.