BRATISLAVA. „Skoro som dostala infarkt, keď som si vo výzve prečítala, že mám zaplatiť vyše 175-tisíc korún,“ sťažuje sa Jarmila z Bratislavy, ktorá dostala od spoločnosti LawyerPartners výzvu, aby uhradila túto sumu. Vyúčtovali jej ju za to, že v roku 2002 nedopatrením zabudla uhradiť jeden mesačný 30-korunový koncesionársky poplatok Slovenskému rozhlasu (SRo). Spolu s výzvou dostala aj ponuku na takzvanú nováciu, podľa ktorej jej firma navrhuje mimosúdnu dohodu: Ak zaplatí tisíc korún, nebude musieť uhradiť dlh z poplatkov z omeškania, teda spomínaných 175-tisíc. „Čo je to za nezmysel, aký je to u nás právny štát,“ rozčuľuje sa Jarmila a tvrdí: „V novembri 2005 som dostala výzvu, že som za jeden mesiac zabudla zaplatiť, tak som to obratom na druhý deň uhradila, mám o tom doklad.“ Iní dostali výzvy aj na oveľa vyššie sumy ako pani Jarmila.
Podobný šok ako Jarmila zažilo aj mnoho ďalších dlžníkov–koncesionárov. Medzi nimi boli podľa informácií SME aj ľudia z politiky ako napríklad šéf parlamentu Pavol Paška. Ten si na to podľa jeho hovorcu nepamätá.
Rezník radí
LawyerPartners vymáhajú koncesionárske poplatky a poplatky z omeškania podľa zmluvy, ktorú s rozhlasom uzavreli koncom roka 2005. Na čele inštitúcie bol vtedy Jaroslav Rezník. Ten tvrdí, že medzi októbrom 2005 a aprílom 2006 sa posielali výzvy ľuďom, aby uhradili koncesionárske poplatky. „Ak niekto zaplatil istinu, tak nemusí platiť a už sa nič od neho vymáhať nemá.“ Výziev bolo v tom období viac. Ak ľudia na niektorú z nich zareagovali a dlh uhradili, podobne ako Jarmila, tak sa to pre nich skončilo. „Mali by si okopírovať ústrižok, poslať im ho a upozorniť ich, že si majú urobiť poriadok v databáze, pretože žiadať úhradu od ľudí, čo už zaplatili, je nezmysel,“ radí postihnutým Rezník. Tým, ktorí nereagovali na výzvy a uhradili dlh až po apríli 2006, odporúča, aby zaplatili radšej tisíc korún, ako to firma vo viacerých prípadoch ponúka v rámci mimosúdnej dohody.
LawyerPartners vznikla podľa obchodného registra v júli 2005, teda len niekoľko mesiacov predtým, ako s rozhlasom uzavrela zmluvu o vymáhaní koncesionárskych poplatkov. Vtedy sa ešte volali BSP LawyerPartners. Rezník povedal, že firmu vybrali v konkurze, na ktorom sa zúčastnili tri firmy a táto ponúkla najvýhodnejšie podmienky. „Boli ochotní akceptovať, že nám vrátia 100 percent nominálu,“ povedal. Rozhlas vtedy na BSP postúpil nezaplatené koncesionárske poplatky za 91 miliónov korún. Týkalo sa to 265-tisíc ľudí.
Zemková nezaplatí
Terajšia šéfka rozhlasu Miloslava Zemková povedala, že napadli zmluvu na súde. „Podali sme na žalobu, pretože podľa nás je zmluva neplatná.“ Rozhlas tvrdí, že bola uzavretá v rozpore so zákonom o koncesionárskych poplatkoch, zákonom o nakladaní s majetkom verejnoprávnych inštitúcií, zákonom o Slovenskom rozhlase aj Občianskym zákonníkom.
„Podľa môjho názoru by nemali mať právo vymáhať nič, keďže zmluva je neplatná, ale o tom musí rozhodnúť súd. Ich konanie je prinajmenšom predčasné,“ povedala Zemková. Aj ona patrí medzi postihnutých.
„Ja neuhradím poplatky z omeškania a nepristúpim na nováciu, pretože som zaplatila koncesionársky poplatok okamžite po výzve a nevidím dôvod na ďalšie vymáhanie,“ povedala s tým, že je to jej osobný postoj a nie rada pre ostatných, ktorí sa ocitli v podobnej situácii.
Ide o miliardy
Celková suma, ktorú firma LawyerPartners pýta od poslucháčov SRo na poplatkoch z omeškania, je vyše 40 miliárd korún. Povedal to zdroj blízky rozhlasu.
Riaditeľka rozhlasu Miloslava Zemková povedala, že „v zmysle zákona o koncesionárskych poplatkoch má len rozhlas právo vymáhať poplatky z omeškania a my to robiť nebudeme“.
Pokúšali sme sa spojiť aj so šéfom predstavenstva LawyerPartners Danielom Paľkom. Mobil nedvíhal a rovnako ani pevnú linku v sídle firmy. To je v budove SRo. V stanovisku firmy, ktoré nám poslal Juraj Puchý, ktorý mediálne firmu v spore zastupuje, sa uvádza: „Ak majú dlžníci záujem vyhnúť sa súdnemu sporu o poplatky z omeškania, môžu zaplatiť spoločnosti LawyerPartners na základe dohody o novácii sumu, ktorá sa odvíja od okolností jednotlivých prípadov.“ V prípade ponuky na mimosúdne urovnanie ide podľa reakcií našich čitateľov väčšinou o tisíc korún.
Začiatkom minulého roka vyhlásil parlament generálny pardon pre neplatičov. Ľuďom, ktorí zaplatili skôr, LawyerPartners výzvy posiela. Tvrdí, že na nich sa pardon nevzťahoval. „Ak takto postupujú, je to v rozpore s princípom rovnosti a zákazu diskriminácie,“ povedal právnik Marek Benedik. Zo zákazu diskriminácie vyplýva, že tí občania, ktorí zaplatili na základe výzvy SRo ešte pred pardonom, by sa nemali dostať do nevýhodnejšieho postavenia ako tí, ktorí zaplatili až na základe generálneho pardonu. „Medzi tými dvoma skupinami nie je zásadná odlišnosť, ktorá by dávala dôvod na takého rozdielne zaobchádzanie,“ povedal Benedik.
LawyerPartners už nechce komunikovať cez médiá, lebo si vraj povinnosti, ktoré jej vo vo vzťahu k dlžníkom zo zákona vyplývajú, splnila.
(ľja)
Autor: mg