BRATISLAVA. Výhľad slovenskej inflácie bude kľúčom pri rozhodovaní, či krajina môže vstúpiť do eurozóny, uvádza sa v liste pracovníkov Európskej centrálnej banky (ECB) zaslanom Medzinárodnému menovému fondu (MMF) s dátumom 30. mája.
ECB upozornila, že Slovensku v súčasnosti na tlmenie inflácie nahrávajú napríklad nižšie svetové ceny energií, silná koruna a tlak vlády na zisky veľkých energetických podnikov. Tieto faktory však vraj nemusia zaručiť nízku infláciu v dlhšom časovom horizonte.
Ročná inflácia na Slovensku v máji klesla na rekordné minimum 1,5 percenta a ročný priemer sa má pohybovať na tejto úrovni i na jar 2008, keď sa bude posudzovať žiadosť krajiny o prijatie spoločnej meny.
Guvernér Národnej banky Slovenska Ivan Šramko včera odmietol obavy z možných problémov Slovenska s udržaním inflácie na nízkej úrovni. „Konkrétna obava nikdy nebola vyjadrená. To, čo stále vyjadrujú, je upozorňovanie na to, že kritérium nie je potrebné len splniť, ale udržateľne ho plniť,“ povedal Šramko. Podľa guvernéra bude mať Slovensko pri hodnotení inflačného kritéria dostatočne veľkú rezervu.
„Nezaznamenal som žiadne oficiálne vyhlásenia, ktoré by potvrdzovali informácie v údajnom liste pre MMF,“ reagoval zase splnomocnenec vlády pre zavedenie eura Igor Barát.
Podľa hovorcu ministerstva financií Miroslava Šmála súčasný vývoj inflácie nenaznačuje, že by sme mali problém so splnením tohto maastrichtského kritéria. „Pre ministerstvo sú rozhodujúce oficiálne vyjadrenia a oficiálne štatistické údaje a nie špekulácie,“ povedal.
Obsah listu môže podľa hlavného ekonóma ING Bank Jána Tótha naznačovať, že odborný dialóg medzi slovenskou stranou a európskymi inštitúciami nie je dostatočne intenzívny. „Dôvodom môže byť chýbajúci viceguvernér pre euro alebo nedostatočná odborná kapacita,“ povedal. Predpokladá, že v tomto a ďalšom roku splníme inflačné kritérium na prijatie eura. „V dlhodobom horizonte sa však inflácia môže vyšplhať až na štyri až šesť percent, teda nad maastrichtské kritérium, ktoré je na úrovni dvoch až troch percent,“ myslí si Tóth.
Na zverejnenie správy ECB reagovala aj koruna, ktorá stratila asi desať halierov a priblížila sa k hranici 34 korún za euro.
Autor: of