BRUSEL. Európska komisia včera zverejnila hodnotenie polročného skóre Bulharska a Rumunska a obe krajiny v ňom ostro kritizuje.
Prebujnená korupcia
Ich hlavným problémom je boj s korupciou v štátnej správe. Brusel ho označil za nedostatočný. Napriek tomu k zavedeniu „ochranných opatrení,“ teda k sankciám, nesiahol.
„Bulharská a rumunská vláda ukázali dobrú vôľu vyčistiť svoje štáty od korupcie. Preto bolo dôležité vyslať pozitívny signál, neukazovať na ne prstom,“ zdôvodnil to európsky komisár pre justíciu a vnútro Franco Frattini (na snímke ČTK/AP).
Korupcia a postkomunistické súdnictvo skoro pripravili Bulharsko a Rumunsko o členstvo.
Hrozba odkladu o rok nad nimi visela ešte vlani, únia vtedy rozhodla, že namiesto odloženia vstupu siahne k mäkším opatreniam, bude tri roky pravidelne posudzovať tamojšie reformy a pokiaľ sa zásadne zadrhnú, vyhlási sankcie.
Zmrazenie európskych dotácií alebo neuznanie verdiktu bulharských a rumunských súdov boli vôbec najtvrdšie podmienky, na aké kedy museli záujemcovia o členstvo pristúpiť.
V reakcii na správu únie odstúpil vrchný bulharský vyšetrovateľ Angel Alexandrov, ktorý v minulosti viedol aj vyšetrovanie proti ministrovi energetiky Rumenovi Ovčarovi.
Žiadny pokrok
Situácia sa za uplynulý rok dramaticky nezmenila. Brusel kvitoval, že Bulharsko schválilo justičnú reformu, priznal však, že v praxi sa jej efekt neodrazil.
Ani Rumunsko sa nevyšvihlo. Síce posilnilo tímy vyšetrujúce korupciu, ale neviedlo to k odsúdeniu ani jediného úradníka či politika za spreneveru verejných peňazí, rovnako ako v Bulharsku.
„Pred súdmi sú desiatky prípadov vysokej politickej korupcie, nikto však ešte nebol právoplatne odsúdený. Procesy navyše trvajú v priemere tri až štyri roky, to je príliš dlho,“ posťažoval sa Frattini. Bol to pritom práve Frattini, ktorý medzi komisármi presadzoval zmäkčenie kritiky oboch krajín.
Text spísaný expertmi komisie na Bulharsko a Rumunsko bol v pôvodnej verzii, ktorá unikla medzi novinárov, veľmi tvrdý a otváral priestor na sankcie. Konečná verzia žiadne varovanie neobsahuje a pribudli vety, ktoré oceňujú dosiahnuté zmeny.
„Nesnažil som sa o žiadne zmäkčenie správ, text je úplne dôveryhodný,“ odmietol tieto tvrdenia Franco Frattini. „Nikto z komisie nepožadoval zavedenie ochranných opatrení,“ dodal.
Tie sú extrémnym nástrojom vo chvíli, keď krajina nedosiahne vôbec žiadny pokrok,“ povedal ešte. Pripustil však, že na jednej strane existuje „technický popis“ stavu veci a na druhej „politické rozhodnutie“.
„Museli sme nájsť rovnováhu medzi oboma,“ dodal eurošéf pre justíciu a odmietol, čoho sa pre verdikt komisie obávajú zástancovia ďalšieho rozšírenia.
Nejasné rozširovanie
Prižmurovanie nad nerešpektovaním pravidiel hry zo strany nováčikov oslabí dôveryhodnosť celého procesu a medzi ľuďmi povedie k revolte proti prijímaniu ďalších členov.
„Je to najlepší spôsob, ako dosiahnuť druhé nie a spochybniť najúspešnejšiu politiku v dejinách únie,“ komentoval Frattiniho rozhodnutie holandský novinár. Práve rozšírenie hralo v tamojšom neúspešnom referende o euroústave dôležitú úlohu.