Osem mesiacov od pokusného testu jadrovej bomby, ktorým Severná Kórea šokovala svet a vystrašila susedov, sa komunistický režim Kim Čong–ila údajne vzdáva svojho nukleárneho programu.
Po tom, ako cez ruský finančný ústav Dalkombank v pondelok USA previedli 25 miliónov dolárov z ich zmrazených kont v Macau späť Severokórejčanom, pricestoval do Pchjongjangu štvorčlenný tím inšpektorov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) na čele s Ollim Heinonenom.
Návrat po piatich rokoch
Experti majú počas päťdňovej návštevy dohodnúť spôsob kontroly uzavretia a zapečatenia reaktoru v Jongbjone. Ten Pchjongjang v dohode z 13. februára tohoto roku sľúbil už v apríli odstaviť výmenou za zahraničnú energetickú pomoc.
Severná Kórea neplánovane povolila delegácii MAAE obhliadnuť si dnes priamo aj jadrový komplex, o ktorom rokujú. „Je to dobrý začiatok. Je to však len návšteva, nie inšpekcia,“ citovala Heinonena juhokórejská agentúra Jonhap.
Naposledy boli inšpektori v Jongbjone v roku 2002. Vtedy USA odhalili, že Severokórejčania aj napriek predchádzajúcej dohode ešte z roku 1994 tajne vyrábali jadrové zbrane.
Svetové mocnosti za trest zastavili dodávky nafty pre Severnú Kóreu. Pchjongjang reagoval tým, že oficiálne odstránil pečate reaktora, odpojil monitorovacie kamery MAAE a vyhostil jej inšpektorov. Ukončiť jadrové zbrojenie neprinútili režim ani tvrdé sankcie OSN.
Pozitívne signály z KĽDR
Z návštevy v Pchjongjangu sa nedávno vrátila aj delegácia Európskej únie. Člen európskeho parlamentu Hubert Pirker pre BBC potvrdil, že zástupcovia Severnej Kórey sa pri rokovaniach správali ústretovo.
„Po konzultáciách môžem povedať, že reaktor bude odstavený v čo najkratšom čase,“ potvrdil pre BBC aj juhokórejský minister zahraničia Song Min–sun. Hlavný americký vyjednávač Christopher Hill hovoril v tejto súvislosti o troch týždňoch.
KĽDR však naďalej pokračuje v testovaní rakiet krátkeho doletu. Naposledy jednu odpálila včera na východnom pobreží.
Jongbjon – tajný jadrový reaktor
Tri alebo štyri výskumné 5-megawattové jadrové reaktory.
Dve linky na extrahovanie plutónia z vyhoretého jadrového paliva.
Závod na spracovanie uránu a výrobu palivových článkov.
Skladisko týchto článkov.
Rádiochemické laboratórium považované za vojenské pracovisko, uzatvorené kontrole MAAE.