Boj za slobodu slova spisovatelia neprehrali, aj keď nie nadlho

Presne pred štyridsiatimi rokmi (27. až 29. júna 1967) sa v Prahe konal IV. zjazd Zväzu československých spisovateľov, ktorý predstavoval vrcholný stret štátnej moci s kultúrou a výrazne urýchlil príchod obrodného procesu v roku 1968.

Milan Kundera počas prejavu na spisovateľskom zjazde v júni 1967.Milan Kundera počas prejavu na spisovateľskom zjazde v júni 1967. (Zdroj: ČTK)

„Každý, kto svojou bigotnosťou, vandalizmom, nekultúrnosťou, neslobodomyseľnosťou podráža nohy nastupujúcemu kultúrnemu vývoju, podráža nohy samotnému bytiu tohto národa,“ znela pointa brilantného vystúpenia Milana Kunderu, predstavujúceho prvý z vrcholov spisovateľského rokovania.

Prepracoval sa k nej napríklad aj poukázaním na snahu skupiny poslancov zakázať niektoré z vtedajších významných filmov českej novej vlny.

„Hlavným hriechom týchto diel bolo, že presiahli ľudský obzor posudzovateľov a tým ich urazili,“ povedal Kundera, ktorý sa predtým v kontexte konkrétnych udalostí českej histórie kacírsky zamýšľal aj nad oprávnenosťou a zmysluplnosťou existencie malého národa. Pripomenul, že českí obrodenci podmieňovali otázku samotného bytia národa kultúrnymi hodnotami, ktoré má národ vytvoriť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hoci táto Kunderova esej, nazvaná O nesamozrejmosti existencie ná­ro­da, sa venuje len českej problematike, autor ju uviedol svojím presvedčením, že sa týka aj problematiky slovenskej.

Vystúpenie ďalšieho diskutujúceho, ktorým bol vrchný komunistický ideológ a de facto druhý najsilnejší muž v krajine Jiří Hendrych, zostalo svojou schematickosťou v hlbokom Kunderovom tieni a v ničom nevyvrátilo jeho argumenty. K otvorenému konfliktu sa ešte len schyľovalo.

Solženicynov list

Neistú réžiu rokovania, ktoré na rozdiel od vtedajšej praxe nebolo vopred do detailov direktívne naordinované, využil čoskoro Alexandr Kliment, keď vytiahol problém listu Alexandra Solženicyna, márne adresovaného sovietskemu spisovateľskému vedeniu, v ktorom protestuje proti cenzúre a znemožňovaniu tvorby.

SkryťVypnúť reklamu

Pavel Kohout, hoci neskôr tvrdil, že to nebola pripravená akcia, nezaváhal: „Mám tu jeho český preklad. Praje si zjazd, aby s ním bol oboznámený?“

Skôr než Solženicynove myšlienky zazneli v nedočkavej sále (len jeden hlas proti a dvaja sa zdržali - samozrejme, najprv bolo treba o jeho čítaní hlasovať), rozzúrený Hendrych demonštratívne opustil rokovanie a odkázal smerom ku Kunderovi a spol.: „Všetko ste prehrali.“ Tento pamätný citát, ktorý nechýba takmer v žiadnom texte o IV. zjazde, Kohout neskôr uvádza v pôvodnom znení: „Všetko ste posrali.“

„Anarchista“ Vaculík

To ešte Hendrych (ktorý sa neskôr na pokyn prezidenta Novotného vrátil na zjazd) a jeho suita netušili, že absolútnym vrcholom bude prejav Ludvíka Vaculíka.

Jeho tvrdenia, že „za dvadsať rokov u nás nebola vyriešená žiadna ľudská otázka - od primárnych potrieb, ako sú byty, školy, prosperita hospodárstva, až po jemnejšie, ktoré nedemokratické systémy vyriešiť nevedia - ako je pocit plnej platnosti v spoločnosti, viera v zmysluplnosť aj malej práce či podriadenie politických rozhodovaní kritériám etiky“, vyvolávali búrlivý potlesk, ale aj zjavné obavy umierneného i „zaskočeného“ krídla účastníkov zjazdu.

SkryťVypnúť reklamu

K nemu patrila aj významná časť slovenskej reprezentácie (napríklad Válek, Mihálik, Mináč či Kostra), ktorá iniciovala (zrejme aj vystrašená Hendrychovými hrozbami) stanovisko varujúce pred „emóciami a demagógiou“. Z takmer dvoch stoviek českých spisovateľov sa k nemu pridali len štyria.

Vaculíkov prejav, ktorý ešte počas zjazdu označilo stranícke vedenie ako anarchistický a priamo urážajúci ľud a jeho zástupcov, vrcholil úvahou, či je sen o vláde, ktorá bude totožná s občanom, a o občanovi, ktorý si vládne takmer sám, uskutočniteľný: „Keby ľudia vykonávajúci moc v krajine sem prišli a položili nám otázku, či je ten sen uskutočniteľný, museli by pokladať za prejav našej dobrej vôle a zároveň najvyššej občianskej lojality, keby odpoveď znela: Neviem.“

SkryťVypnúť reklamu

Koniec tichej dohody

Trojdňový zjazd mal vo verejnosti nesmierny ohlas. Bolo jasné, že kríza politických pomerov speje k vrcholu. Samo­zrejme, skončila sa tichá dohoda o neľahkom, ale žiaducom spolunažívaní politickej moci a literárnej komunity – Liehm, Vaculík, Klíma a Kohout boli vylúčení zo strany a nové vedenie zväzu malo značne zredukované právomoci.

Napriek tomu spisovatelia boj o slobodu slova vyhrali a významne prispeli k pádu novotnovského vedenia strany a štátu, k nástupu Alexandra Dubčeka a začiatku obdobia Pražskej jari. Samozrejmou súčasťou ozdravných procesov v celej spoločnosti bolo aj zrušenie cenzúry.

Cenu tohto víťazstva neznižuje ani fakt, že netrvalo príliš dlho. Samotní protagonisti zjazdu sa navyše po auguste 1968 ocitli na indexe, ich tvorba vychádzala len v exile alebo samizdate, časť emigrovala.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci dôvody násilného ukončenia obrodného procesu a následnej normalizácie, samo­zrejme, nespočívajú len vo fungovaní literatúry, nemožno si nevšimnúť slová Václava Havla, ktoré vyslovil pár mesiacov po skončení zjazdu: „Bolo chybou, že po tejto generálnej kritike nenasledovalo vykonanie vecí, ktoré boli v dosahu našich síl - vytvorenie nových časopisov či prijatie konkrétnych uznesení vnútrozväzového dosahu. Hovoriť proti dogmatikom, a pritom si ich pestovať vo vlastnom predsedníctve, mi pripadá absurdné.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 367
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 958
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 137
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 052
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 985
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 668
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 630
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu