Zachraňujú nás Husákove vnúčatá

Rýchlosť vymierania pozastavili silné ročníky z čias Husákovej normalizácie. Takzvané Husákove deti si teraz zakladajú rodiny.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – MIROSLAVA CIBULKOVÁ)

BRATISLAVA. Na Slovensku sa narodilo napriek nepriaznivým dlhodobým demografickým prognózam v posledných troch rokoch viac ľudí, ako umrelo.

Tento trend sa ešte výraznejšie prejavil v Česku, kde sa len za prvé štyri mesiace tohto roku narodilo o dvetisíc detí viac ako za rovnaké obdobie rok predtým. Demografi hovoria, že to spôsobil najmä nástup silných ročníkov, ľudovo prezývaných aj Husákove deti.

Podobne ako v Čechách si totiž aj u nás v týchto rokoch zakladajú rodiny a majú deti ročníky narodené počas normalizácie v druhej polovici 70. rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V rokoch 1974 až 1980 sa na Slovensku narodilo viac než 95-tisíc detí, v rokoch 1978 a 1979 dokonca nad 100-tisíc. Táto populačná vlna bola podľa Michaely Potančokovej z Výskumného demografického centra dôsledkom sociálnej politiky štátu, keď po úbytku pôrodnosti koncom 60. rokov režim zaviedol mladomanželské pôžičky s nízkym úročením (po narodení druhého dieťaťa dokonca bez úročenia), predĺžil materské dovolenky a húfne zakladal škôlky a jasle.

Do reprodukčného veku sa zároveň dostali silné ročníky narodené v 50. rokoch.

„Opatrenia propopulačnej politiky boli namierené najmä na českú populáciu, slovenská mala stále vyššiu pôrodnosť, aj keď trend bol aj u nás mierne klesajúci,“ hovorí Potančoková.

Výrazný vplyv silných ročníkov z konca 70. rokov na dnešnú pôrodnosť podľa nej potvrdzuje aj to, že vlani sa matkami stávali najmä ženy narodené v rokoch 1978 a 1979.

SkryťVypnúť reklamu

Zásluhy na prirodzenom prírastku obyvateľstva má podľa hovorkyne ministerstva sociálnych vecí Alexandry Gogovej aj súčasná sociálna politika rezortu. „Spočíva najmä vo forme prídavkov a rôznych príspevkov, ktoré štát vypláca na podporu rodín s deťmi a lepších životných podmienok pre star­ších ľudí. Zlepšuje sa aj politika štátnej podpory dostupnosti bývania formou hypotekárnych úverov a štátnych príspevkov najmä pre mladé rodiny,“ tvrdí Gogová.

Podľa Potančokovej je však situácia iná. „Plodnosť a pôrodnosť na Slovensku ostávajú na veľmi nízkej úrovni a v roku 2006 sa dokonca narodilo menej detí a aj priemerný počet detí na ženu klesol,“ upozorňuje demografka. Vplyv silných ročníkov sa podľa nej bude prejavovať už len niekoľko rokov a postupne bude v plodnom veku čoraz menej žien. „Zároveň dôjde k presunu silných ročníkov narodených v 50. rokoch do veku, keď sa zvyšuje úmrtnosť,“ upozorňuje.

SkryťVypnúť reklamu

Význam sociálnych dávok na pôrodnosť spochybňuje aj ekonomický analytik Juraj Kapriš. „Sociálne platby majú vplyv skôr na to, ako rodina vyzerá. Napríklad v severských štátoch je vďaka štedrému sociálnemu systému viac slobodných mamičiek.“

Trend je zlý. Stále sa rodí málo detí

Vlani sa na Slovensku narodilo 54 122 detí, z toho 53 904 živých. Za ten istý čas zomrelo o 603 ľudí menej. Tretí rok za sebou tak štatisti zaznamenali prirodzený prírastok obyvateľstva. Po dvoch rokoch pozitívneho vývoja sa však vlani opäť narodilo menej detí ako rok predtým. V roku 2005 sa ich narodilo o 503 viac. Prírastok obyvateľstva však zlepšil klesajúci počet zomretých, ako aj cudzinci, ktorých prišlo viac, ako sa našincov odsťahovalo. Počet obyvateľov Slovenska sa zvýšil na 5 393 637 .

SkryťVypnúť reklamu

Generálny riaditeľ sekcie sociálnej štatistiky a demografie Štatistického úradu Milan Olexa hovorí, že ide len o „maličké zlepšenie“. Z dlhodobého hľadiska totiž podľa neho došlo ku katastrofickému prepadu počtu detí pripadajúcich na jednu ženu. „Dnes na jednu ženu pripadá asi 1,2 dieťaťa, čo je hlboko pod záchovnou hodnotu. Tá je 2,1 dieťaťa,“ hovorí.

Záchovná hodnota plodnosti je taká, pri ktorej na jednu ženu pripadá taký počet detí, aby sa populácia sama obnovovala.

Trend znižovania počtu živonarodených detí a úhrnnej plodnosti podľa Olexu trvá už desaťročia. „Kým v bývalom Československu klesal o 0,1 bodu 10 rokov, po roku 1989 klesol z 2,2 na 1,2 dieťaťa na jednu ženu za 11 rokov. To okrem Slovenska a Česka nezaznamenal žiadny štát v Európe,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Nízky počet detí pripadajú­cich na jednu ženu do istej miery kompenzovala predlžujúca sa stredná dĺžka života. Ženy narodené v roku 2006 budú mať v priemere šancu dožiť sa 78,2 roka a muži 70,4 roka. Stredná dĺžka života u žien sa prvýkrát prehupla cez hranicu 78 rokov.

Celkový prírastok obyvateľstva zvýšili vlani aj cudzinci, ktorých sa na Slovensko prisťahovalo 5589, čo je o 3854 viac, ako od nás ľudí odišlo.

Fakty roku 2006

počet obyvateľov 5 393 637

z toho žien 51,46 %

z toho mužov 48,54 %

na 1000 žien pripadá 943 mužov

detí 16,1 %

v produktívnom veku 72 %

v postproduktívnom veku 11,9 %

počet sobášov 25 939

SkryťVypnúť reklamu

priem. vek novomanželky 27,9

prim. vek novomanžela 31,0

počet rozvodov 14 007

narodení 54 122

živonarodení 53 904

zomretí 53 301

priemerný vek matky 27,78

priem. vek prvorodičky 25,97

počet potratov 19 054

z toho umelo vyvolaných 14 243

prisťahovaní z cudziny 5589

odsťahovaní do cudziny 1 735

prirodzený prírastok 603

celkový prírastok 4457

Zdroj: Štatistický úrad SR

STĺpček Ivan Štulajter

Pohoda

Nejako sa nám nedarí rozmnožovať. Je to asi tým, že sme dosť výrazne oddelili pud rozmnožovací od rozkoše. Rozkoš je svojbytná. Prečo to tak je a čo s tým, o tom dumajú mnohé pomazané hlavy. Cirkev sa snaží rozkoš prinavrátiť do lona rozmnožovania cez zdôrazňovanie mravnosti. Politici podporou rodiny. Ako sa ukázalo za Husáka, biblické milujte a plodťe sa môže zafungovať. Madomanželská pôžička a lacný byt v paneláku urobili svoje. To, že človek žil akoby v klietke, nebolo rozmnožovaniu prekážkou. U zvierat to prekážka býva.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda Roberta Fica teraz ide na vec cez zvýšenie príspevku pre prvonarodené dieťa. Ak zostane len pri ňom, demografický problém to nevyrieši. No čo ho vlastne vyrieši? Pohoda.

Aj preto tu máme dôchodkové sporenie, aby produktívni a rozmnožovania schopní ľudia boli v pohode. Aby neboli o pár rokov frustrovaní zo závratnej výšky svojich odvodov, keď by sa museli skladať na dôchodky závratného množstva penzistov. A pohodári sa zvyknú tešiť na deti.

Kliknite - obrázok zväčšíte.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 16 399
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 474
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 220
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 159
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 751
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 747
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 690
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 925
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu