GLASGOW. Líbyjský tajný agent Abdal Basat Alí Midžrahí (na snímke SITA/AP vpravo), odsúdený na doživotie za atentát z Lockerbie, dostane novú možnosť obhájiť svoju nevinu. Včera o tom po takmer štvorročnom skúmaní rozhodla škótska nezávislá komisia pre vyšetrovanie trestných prípadov.
Pri páde lietadla americkej spoločnosti PanAm v roku 1988 pri škótskom meste Lockerbie zahynulo 270 ľudí. Prevažná väčšina pasažierov boli Američania.
Midžrahího prípad komisia posunula pred vyšší súd v Edinburghu. Pôjde tak už o druhé odvolacie konanie voči verdiktu z roku 2001. Trojčlenný škótsky senát vtedy Líbyjčana poslal do väzenia na doživotie. Odvolací súd na holandskej leteckej základni Kamp van Zeist rozsudok potvrdil. Midžrahího údajného komplica Chalifa Fhima však vtedy oslobodili.
Blízkovýchodná linka
Zástupca rodín obetí Jim Swire vyhlásil, že verí v Midžrahího nevinu. Nad Lockerbie prišiel o svoju dcéru. Stopy k atentátnikom podľa neho vedú na Blízky východ. Za vinníka podľa BBC označil palestínskeho militanta Abu Talba, ktorý si vo Švédsku odpykáva doživotný trest za iné teroristické útoky.
Zodpovednosť za tragédiu podľa rôznych teórií môže niesť aj Sýria, ktorá podporovala palestínsky Front oslobodenia. Na Blízkom východe v čase atentátu silnelo napätie a schyľovalo sa k prvej vojne v zálive. Navyše Američania pol roka pred útokom zostrelili iránsky airbus s 290 civilistami na palube. Rozhodnutím komisie znovu ožila aj verzia iránskeho odvetného útoku.
„Amerika mala v tom čase problémy s iránskymi skupinami. Na vyriešenie sporov potrebovali vinu za Lockerbie hodiť na niekoho iného. Aj preto poukázali na Líbyu,“ povedal Swire pre rozhlasovú stanicu BBC 4.
Napadli postupy súdov
V záverečnej správe škótska komisia píše o šiestich bodoch, v ktorých mohlo dôjsť v konaní k pochybeniam. Právnik BBC Alistair Bonnington však varuje pred precenením rozhodnutia komisie. Súd podľa neho nemusí na jej výsledky a prípadné nové dôkazy vôbec prihliadať. Väčšinu rozsudkov, ktoré komisia v poslednom čase spochybnila, však súdy zmenili.
Podľa denníka Guardian je sporná najmä výpoveď maltského obchodníka, ktorý Midžrahímu predal oblečenie. Kusy látky z týchto šiat vyšetrovatelia objavili v pozostatkoch kufra s výbušninou. Obchodník však videl Líbyjčanovu tvár spájanú s atentátom v časopise ešte pred svojou výpoveďou. Jeho svedectvo, kľúčové pre celý prípad, preto právnici napadli už na začiatku procesu.
V roku 2003 Líbya uznala odškodné rodinám obetí v celkovej výške 2,7 miliardy dolárov. Svoj podiel na atentáte napriek tomu stále odmieta. Včerajšie rozhodnutie komisie privítala ako svoje víťazstvo. Británia začiatkom mesiaca s Kaddáfím podpísala dohodu o výmene väzňov. Podľa hovorcu Tonyho Blaira však nemala súvisieť s prípadom Lockerbie.
Lockerbie – 1988
Americký Boeing 747 letel z Londýna do New Yorku. Bomba vybuchla nad Britániou.
Vrak lietadla dopadol na zem pri škótskom meste Lockerbie.
Zahynuli všetci cestujúci a posádka, spolu 259 osôb.
Trosky po dopade na zem zabili ďalších 11 ľudí.
Po vyšetrovaní britskej polície a FBI v roku 1991 obvinili Abdala Midžahrího a ďalších troch ľudí. Hlavným dôkazom boli kusy jeho oblečenia v kufri s výbušninou.