Na Deň svätého Víta (srbsky Vidov dan) boli včera medzinárodné sily v Kosove v pohotovosti. Asi tisíc Srbov sa zhromaždilo blízko Prištiny, kde sa v stredoveku odohrala známa bitka na Kosovom poli.
Pri jej 618. výročí nakoniec k žiadnym vážnym incidentom nedošlo. Účasť srbských radikálov z takzvanej Lazarovej gardy šéf správy OSN v provincii zakázal. Vidov dan je sviatok, o ktorom v Srbsku neradno žartovať. V roku 1989 na 600. výročie bitky exprezident Slobodan Miloševič prejavom oslavujúcim Srbsko symbolicky načal rozpad Juhoslávie.
Srbský premiér Vojislav Koštunica včera obvinil Američanov, že stoja proti Srbsku v novodobej vojne o Kosovo. „Niet sily, ktorá by zmenila, že Kosovo vždy bolo a bude súčasťou Srbska... Politika sily voči spravodlivosti nič nezmôže,“ napísal v belehradskom denníku Politika.
Chmáry nad Kosovom
Ak dnes prevažne albánske Kosovo jednostranne vyhlási nezávislosť, premiér pohrozil prerušením diplomatických stykov s Washingtonom. Pravoslávny patriarcha Pavle v posolstve spomenul „temné chmáry“ nad Kosovom. Podľa neho ostane centrom národného a náboženského života Srbov.
Budúcnosť Kosova je neistá. Podľa plánu Európskej únie a USA má získať nezávislosť pod medzinárodným dohľadom. Plán má do štyroch mesiacov schváliť Bezpečnostná rada OSN. Rusko, ktoré v nej má právo veta, však plán odmieta.
„Nezávislosť Kosova môže upokojiť Európu, ale pre nás otvára Pandorinu skrinku,“ citoval denník The Christian Science Monitor ruskú politologičku Nadeždu Arbatovú. Postsovietske územia Južné Osetsko, Abcházsko, Podnestersko a Náhorný Karabach minulý týždeň podpísali dokument, apelujúci na svetové spoločenstvo, aby „uznalo vôľu“ ich ľudu za nezávislosť.
Kosovské noviny Koha Ditore pritom napísali, že kosovskí vyjednávači zlyhali. „Je jasné, že pre zlyhanie kosovských inštitúcií plán nezávislosti nedostane zelenú v Bezpečnostnej rade ... ani o štyri mesiace... Jediná nádej je stretnutie amerického a ruského prezidenta 2. júla.“