BRATISLAVA. Smer chce na svoju prízemnú budovu v bratislavskej štvrti Ružinov nadstaviť dve poschodia. Ide o bývalú práčovňu na Súmračnej ulici, ktorá je pre potreby najsilnejšej vládnej strany už primalá.
Podľa územného rozhodnutia mestskej časti Ružinov bude v budove okrem troch garážových státí recepcia, sociálne zázemie, miestnosť pre strážnu službu, presscentrum a pressklub, zasadačka aj fitnes. V nadstavbe bude okrem administratívnych priestorov aj apartmán pre zahraničné návštevy a pribudne výťah.
Doteraz nie veľmi výrazná zeleno–oranžová budova sa podľa vizualizácie, ktorú má SME k dispozícii, zmení na oveľa reprezentatívnejšie sídlo s nápadnými logami Smeru.
Zaplatia 10 miliónov
Investorom a väčšinovým vlastníkom budovy je eseročka Agentúra Smer. Jej jedinou konateľkou je hovorkyňa premiéra Silvia Glendová. Menšia časť domu, v ktorej je výmenníková stanica, patrí mestskej časti. „Ak všetko pôjde dobre, malo by byť všetko vybavené do pol roka. Na začiatku budúceho roku by sa malo začať stavať,“ povedala. Glendová odhaduje, že stavba by mala stáť „zhruba do 10 miliónov“.
Generálny manažér Smeru Igor Federič vysvetľuje, že si na stavbu zoberú úver, keďže stranícke agentúry nemôžu čerpať peniaze, ktoré strany dostanú od štátu.
Malo by ísť iba o opláštenú oceľovú konštrukciu, nie o murovanú nadstavbu. Smer po vyhraných voľbách získa do roku 2010 z rozpočtu zhruba 315 miliónov.
Stavba, ktorá bude len zhruba 7,5 metra od susedného paneláku, ale prekáža ľuďom z okolia. Spísali proti nej dokonca petíciu. Stavebný úrad ju však zamietol.
Rozhodli pred uzáverou
Územné rozhodnutie o stavbe podpísal 29. mája starosta Ružinova kandidujúci za Smer, Slavomír Drozd.
V ten istý deň navrhol miestnym poslancom „začať proces stavebnej uzávery pre celý Ružinov“. Uzávera zatiaľ neplatí. Drozd povedal, že ide len o náhodu. Pripúšťa však, že keby bolo územné rozhodnutie vydané až po uzávere, Smer by stavať nemohol.
„Tá budova je tam, to nie je nová budova,“ odpovedal na otázku, či takéto stavby nezahusťuju zástavbu na sídlisku. S ľuďmi, ktorí spísali petíciu, sa nestretol, lebo o stretnutie s ním nepožiadali. Starosta tvrdí, že pokiaľ ktokoľvek splní zákonné náležitosti, povolenie dostane. K stavbe treba ešte stavebné povolenie, jeho vybavenie je záležitosťou niekoľkých mesiacov.
Drozd nezabudol na svojho predchodcu Pavla Kuboviča a pripomenul, že SDKÚ, ale aj iným stranám prenajal priestory len za 250 korún na štvorcový meter. V budovách mestskej časti podľa neho sídli za rovnaký prenájom aj jedna z kancelárií HZDS.
Smer vraj o petícii nevedel
Federič povedal, že o nijakej petícii nevedia, lebo ich nikto nekontaktoval. „Určite sme urobili všetko pre to, aby to bolo v rámci zákona a našich technických noriem,“ povedal. Aj Federič odmieta, že by stavba mala čokoľvek spoločné s politikou.
Povedal, že o nadstavbe začali neoficiálne hovoriť už s Drozdovým predchodcom Pavlom Kubovičom z SDKÚ.
Susedia: arogancia moci
Ľuďom zo susedných domov v bratislavskom Ružinove stavba prekáža. Mnohí sa o nej dozvedeli až od nás.
V petícii nespokojní Ružinovčania písali, že mestská časť „nekonala v súlade so zákonom a nevyužila možnosti objektívneho informovania účastníkov konania“.
„Starosta evidentne kope za nich, keďže ho tam dosadili. V jeho volebnom programe bolo, že bude viac zelene, a bude sa brať do úvahy názor obyvateľov. Tak ako aj Fico, mláti prázdnu slamu,“ povedal o starostovi Slavomírovi Drozdovi Miroslav Ševčík z petičného výboru proti stavbe. Hovorí o „arogancii moci“. „Ide o občiansku vybavenosť, ktorá nebola postavená tak, že by na nej mala byť nadstavba,“
O stavbe podľa neho v podstate neinformovali. „Dali to akože na dočasnú úradnú tabuľu umiestnenú tam, kade ani ľudia nechodia - na nefunkčné sklenárstvo. Náhodou nás na to upozornila jedna pani.“
„Zdá sa mi to blízko. Je tu úzka ulica, neviem si predstaviť, že tu budú bagre,“ hovorí Alena Hrádková. Predvolebný slogan Drozda „zachovám zelenú tvár Ružinova“ sa jej s rozhodnutím o nadstavbe nezhoduje.
Susedka z prízemia tvrdí, že ak nadstavia dve poschodia, v jej byte bude takmer úplná tma. „Už teraz nás rozčuľuje, že tadeto pre Smer jazdí veľa áut. Nedá sa tu parkovať. Slnko sem navyše už teraz skoro nesvieti.“
Obyvatelia Súmračnej ulice v sťažnosti píšu, že nadstavba bude len 7,5 metra od steny jedného z okolitých domov a tým, že im bude cloniť, „výrazne zhorší kvalitu bývania“. O zámere neboli dostatočne informovaní.
Stavebný úrad výhrady zamietol. Občania namietali, že stavba určite znamená aj výrub niektorých stromov, ktoré sú v okolí. O „nutnom výrube stromov najmä na západnej a severnej strane objektu“ sa píše aj v územnom rozhodnutí. Drozd i generálny sekretár Igor Federič však tvrdia, že sa s výrubom neráta.
Proti územnému rozhodnutiu sa občania odvolali.
(knm)