vlády, rokovania v rámci koalície priniesli opakované nezhody a bol základnou témou niekoľkých koaličných rád. Išlo o prvý dôležitejší krok novej vlády, ktorý na niekoľko mesiacov postavil na jednu stranu Smer a na druhú SNS a HZDS ako "pravicovejšiu" časť koalície.
Do konkrétnej podoby sa zákonník začal dostávať na prelome roku. Fico ho v januári označil za "zákon roka". Ešte do marca ale SNS tvrdila, že je "zásadne proti" navrhovanej verzii zákonníka a o "vážnych výhradách" hovorilo aj HZDS. Podľa jeho podpredsedu Milana Urbániho to vyzeralo, že odbory sú štvrtým členom koalície.
Zatiaľ pokračovali pokusy tripartity o zhodu na návrhu. Niektoré zasadnutia sa skončili fatálnymi nezhodami a protestnými odchodmi. Zamestnávatelia nakoniec zákonník nepodporili.
Ešte v apríli bola koalícia roztrieštená - aj po tom, ako vláda návrh schválila. "Dáva sa príliš veľký priestor odborárom. Je to trošku odpudzujúce pre zahraničných investorov," tvrdil vtedy Ján Slota. Jeho stranícka kolegyňa Milada Belásová dokonca pripúšťala, že podporia niektoré pozmeňujúce návrhy opozície. Obavy z predloženej podoby vyslovil aj minister zdravotníctva Ivan Valentovič, podľa ktorého by mohlo kvôli vládnemu návrhu chýbať nemocniciam viac ako 2000 lekárov.
"Návrh novely Zákonníka práce musí prejsť v znení schválenom vládou SR. Pripúšťam však možnosť určitých technických úprav," povedal Fico v máji. "My sme pripravení baviť sa o štylistických veciach, formuláciách, ale sú principiálne veci, kde Smer-Sociálna demokracia neustúpi," tvrdil začiatkom júna. 19. júna sa koalícia údajne dohodla na podstate zákonníka. "Táto dlhá diskusia priniesla vyvážený návrh," vysvetlil vtedy predseda Smeru. Ani po poslednej koaličnej rade sa verejnosť nedozvedela podrobnosti o dohodnutých zmenách. Rokovaniu v druhom čítaní predchádzala odborárska demonštrácia pred parlamentom. Fico medzitým vyhodnotil "verejnú diskusiu" o zákonníku, ktorú rozbehol Smer koncom februára zaplatenou prílohou v denníku Nový čas. Po nej tvrdil, že isté zmeny urobiť musia. "My sme povedali dobre, umožníme nadčasové hodiny aj na rizikových pracoviskách, ale súčasne sme zvýšili odmenu za prácu na týchto pracoviskách o 35 percent," povedal premiér.
Posledné zmeny od SNS a HZDS sa objavili deň pred hlasovaním. Prišli ako pozmeňujúce návrhy, ktoré nemali podporu príslušného parlamentného výboru. SNS požadovalo nadčasovú prácu v automobilkách, Smer ustúpil.
Miroslav Kern
Čo povedali
"Vyjadrujem absolútnu spokojnosť, pretože Slovensko má konečne štandardný európsky Zákonník práce, ktorý zodpovedá predstavám modernej Európskej únie a nie liberalizmu. Neostáva mi nič iné, len poďakovať koaličným partnerom za korektnosť a ústretovosť."
Robert Fico, premiér a predseda Smeru
"Je to zákon, ktorý zodpovedá programovému vyhláseniu vlády, ktorý je určený pre zamestnancov, čo znamená, že sa naplnil základný cieľ, ktorý si vláda dala."
Robert Fico
"Zákonník práce nie je žiadny kompromis. Podarilo sa nám presadiť všetky veci, čo sa týka odstupného, nočnej práce, reťazenie pracovných pomerov."
Robert Fico
"Konečne máme zákonník, ktorý zodpovedá predstavám modernej Európskej únie a nie nejakému liberalizmu alebo nejakej spoločnosti z prelomu 19. a 20. storočia." Robert Fico
"Zákonník práce bol o vyjednávaní a ministerstvo práce akceptovalo aj tie návrhy, s ktorými síce nesúhlasilo, ale kde sa dohodli zástupcovia zamestnancov a zamestnávateľov."
Viera Tomanová,
ministerka práce
a sociálnych vecí SR
"Je to zmena, pri ktorej predpokladáme, že prax potvrdí, že k horšiemu, ale zasa nie tak dramaticky, aby sme to museli nejako preháňať alebo umelo dramatizovať."
Mikuláš Dzurinda,
prededseda SDKÚ
"Nedošlo ku katastrofe ani ku kastrácii, SNS je spokojná s tým, ako bol zákon schválený."
Ján Slota,
predseda SNS
"Oproti pôvodnému návrhu Smeru ten dnešný vládny je veľmi hlboko odlišný. Prekáža mi zvýšenie nákladov pre zamestnávateľov, že ostatní zamestnanci sa budú skladať na fungovanie odborárskych funkcionárov zo svojich miezd a platov."
Iveta Radičová,
poslankyňa SDKÚ
Vyjadril so schválenou novelou zákonníka spokojnosť "tak na 90 percent". Obavy mal podľa vlastných slov z toho, že prejdú niektoré opozičné návrhy. "Aj keď nejaké prišli, čo sa týka nadčasov, vieme s tým žiť."
Miroslav Gazdík,
prezident KOZ
"Dosah na jednotlivé typy podnikov bude rôzny. U menších zvýšené náklady, možno aj prepúšťanie. Ovplyvňuje to pružnosť pracovného trhu a môže to ovplyvniť prílev zahraničných investícií a vytvárania pracovných miest."
Marián Jusko,
prezident Republikovej únie zamestnávateľov
"Dopad na jednotlivé podniky bude rôzny. Veľké podniky to podľa mňa znesú, hoci s problémami, ostatní to budú mať ťažšie."
Jozef Špirko,
viceprezident
Republikovej únie
zamestnávateľov