BRATISLAVA. Výročná správa Slovenskej informačnej služby prešla včera v parlamente len so šťastím. HZDS hlasovalo proti a ak by v sále boli všetci opoziční aj koaliční poslanci, správa by neprešla.
Takto stačili hlasy Smeru, SNS a jeden hlas Tibora Mikuša z HZDS na jej „vzatie na vedomie“. Všetci ďaľší poslanci HZDS boli proti, zdržala sa aj opozícia. Správa prešla o tri hlasy.
„Myslím si, že správa je v poriadku,“ povedal Mikuš, ktorý na sneme HZDS kandidoval proti predsedovi strany Vladimírovi Mečiarovi. Poslanec Ján Kovarčík povedal, že Mikuša sa opýtajú, prečo nedržal s klubom, keďže HZDS SIS nedôveruje. „Neviem o tom, že by sme boli zaviazaní, ako máme hlasovať, nebol som účastníkom takej diskusie,“ tvrdí Mikuš. Nepozná dôvod, prečo by mal SIS nedôverovať.
„Vyjadrili sme nedôveru SIS,“ povedal člen výboru na kontrolu SIS Ján Kovarčík z HZDS. Jeho strana SIS kritizuje, odkedy Smer odmietol dosadiť za námestníka služby jej nominanta.
Naposledy predseda HZDS Vladimír Mečiar povedal, že problém už neriešia, ale SIS nemá ich dôveru. Kovarčík očakáva, že sa to znovu dostane na koaličnú radu. Smer si to nemyslí. „Riaditeľ SIS má plnú podporu predsedu vlády a žiadne hlasovanie nič na jeho postoji nemení,“ povedala hovorkyňa Roberta Fica Silvia Glendová.
Poslanec SNS a člen kontrolného výboru Rudolf Pučík povedal, že Kovarčík mal vzniesť námietky voči správe v pléne a nie hovoriť o tom novinárom.
Ak by poslanci správu SIS nevzali na vedomie, z právneho hľadiska by to zrejme nič neznamenalo. „Podstatné je, či SIS akceptujú partneri z iných spravodajských služieb,“ povedal bývalý riaditeľ SIS Ladislav Pittner. To, že HZDS nedôveruje tajnej službe, je podľa neho pre občanov dobrá správa.Smer: Nie je to problém
Smeru nedôvera HZDS neprekáža. „Dôležité je, že správa v Národnej rade prešla. Pre nás postoj HZDS nepredstavuje problém, ktorý by sa mal riešiť na úrovni koalície,“ povedal podpredseda Smeru a minister vnútra Robert Kaliňák.
V minulosti sa nestalo, že by vládna strana za správu nehlasovala, aj keď KDH a SMK mali počas Dzurindovej vlády k SIS veľké výhrady.
Správa zostane tajná
Posledných päť rokov boli výročné správy SIS v upravenej podobe zverejnené na internetovej stránke služby. Táto nebude.
Hovorca SIS Karol Sorby povedal, že správa je tajná a zákon určuje, kto je prijímateľom správ SIS a verejnosť to nie je.
HZDS dáva najavo nespokojnosť aj s týmto. „SIS je platená z peňazí daňových poplatníkov a tí by mali vedieť, čím sa zaoberá,“ povedal Kovarčík. „Rešpektujeme dôvody, pre ktoré sa SIS rozhodla. Správa je zo zákona neverejná a vždy sa zverejňovala len veľmi učesaná verzia, ktorá nemala takmer nijakú výpovednú hodnotu,“ tvrdí Kaliňák.
Ladislav Pittner hovorí, že „verejnosť by mala dostať aspoň určitú informáciu, ktorá nenaruší činnosť SIS“. Väčšinu poslancov v správe nič neprekvapilo.
Rudolfovi Pučíkovi z SNS v nej chýbalo viac informácií z oblasti vnútorného spravodajstva a Martin Fedor z SDKÚ je rád, že sa chce SIS viac venovať extrémizmu. „Hovorilo sa o extrémistických teroristických skupinách, ktoré sa snažia budovať logistické zázemie v Európe,“ povedal Fedor.
V minuloročných správach sa hovorilo okrem terorizmu aj o tunelovaní štátnych podnikov alebo organizovanom zločine.
Pochválil Pittnera
Kovarčík aj Fedor včera potvrdili, že šéf SIS Jozef Magala pred poslancami pochválil aj prácu bývalého vedenia SIS pod Ladislavom Pittnerom. Kovarčík to nechápe. „Na jednej strane pán riaditeľ poprehadzoval celú službu, povyhadzoval odborníkov a teraz pána Pittnera pochváli? Za čo?“
Magala sa k tomu odmietol vyjadriť. „Vaša otázka je založená na nepresných informáciách,“ povedal hovorca Sorby.
Fedorovi sa páči aj to, že Magala garantoval, že nebude podliehať politickým tlakom a do štruktúr nevymenuje politických nominantov. HZDS nedôveruje SIS práve preto, že Magala odmietol vymenovať ich nominanta za námestníka.