V rozhovore pre magazín Der Spiegel hovorí o svojej dopingovej minulosti a systematickom používaní zakázaných prostriedkov v cyklistike.
Jaksche svojou výpoveďou priťažil hlavne terajšiemu šéfovi stajne Milram Gianluigimu Stangovi, ktorý ho v roku 1997 v tíme Polti doviedol k dopingu: "Stanga povedal, že teraz chce, aby som s tým začal. Chcel zistiť, čo na mne najlepšie účinkuje. Jeden z lekárov tímu mi večer pred Tour de Suisse pichol na izbe EPO. Bral som aj iné prostriedky ako medrol alebo synacthen."
Aj po prestupe do Telekomu v roku 1999 pokračoval Jaksche v dopovaní. "Vedenie vedelo všetko, bol to prepracovaný systém," tvrdí 30-ročný pretekár. V tom roku prestal Jaksche s dopingom, no podľa neho nedokázal na nijakých pretekoch držať tempo. Práve preto prišiel o miesto v nemeckom tíme.
Podľa juniorského vicemajstra sveta zásobovali v Telekome jazdcov zakázanými prostriedkami lekári Lothar Heinrich a Andreas Schmid. "Okrem EPO boli v kurze hlavne rastové hormóny. Malými hlúposťami sa nezaoberáme, povedali mi vtedy," priamo obvinil lekárov freiburskej univerzity.
Po prestupe do španielskeho tímu Once sa už naplno dostal do pozornosti lekárov. "Ani neviem povedať, čo všetko tam so mnou robili. Iba som držal ruku a pozeral, ako mi to pichali. Je možné, že som sa tri roky zúčastňoval na kompletnom dopingovom programe."
V Liberty Seguros, stajni, ktorá bola nástupkyňou Once, sa stretol aj s doktorom Fuentesoom. "Bol to génius, majster kamufláže. Naučil ma dopovať výmenou vlastnej obohatenej krvi. Bolo to odporné, cítil som sa ako pri výmene oleja. Neskôr to už pôsobilo ako omladzovacia kúra. Dopovali všetci," priznal Jaksche.
Nemec nepriamo obvinil z privierania očí nad dopingom aj UCI. Jeden z jeho kolegov mu údajne povedal, že existuje tichá dohoda medzi úniou a niektorými tímami, ktorá sa mala týkať tréningových kontrol. (tasr)