Včera sa v Saudskej Arábii začali dva súdne procesy, v ktorých občania obviňujú náboženských policajtov z neprimeraného použitia sily.
V púštnom kráľovstve ide o nevídanú vec. A o to pikantnejšiu, že v jednom zo sporov je žalujúcou stranou žena. Poznajú ju pod pseudomymom Umm Faisalová. Prvýkrát sa s náboženskou políciou súdila už pred štyrmi rokmi.
Vtedy dvaja policajti zastavili jej auto, vyhodili z neho šoféra a spolu s dcérou a pomocnicou v domácnosti ju zobrali na divokú jazdu po Rijáde.
Neskôr vydesené ženy vyložili v tmavej uličke a nechali ich tam. Keď sa Faisalová pýtala, čím sa previnila, policajti jej údajne začali vulgárne nadávať a vyhlásili, že jej dcéra je neprimerane oblečená, lebo jej závoj príliš odhaľuje oči.
Matka piatich detí sa rozhodla policajtov zažalovať. Viacerí sudcovia ju presviedčali, aby žalobu stiahla, ona sa však nedala a vysúdila si odškodné vo výške 540 dolárov.
To sa jej však zdalo málo, a tak sa odvolala. Odvolací súd sa začal včera.
Faisalovej prípade nie je taký závažný ako prípad Ahmeda Bulaiwího. Tento muž totiž zákrok náboženskej polície neprežil. Zomrel v zadržiavacej cele po tom, čo ho policajti zobrali na ulici, lebo riadil auto, v ktorom sedela žena, ktorá nebola jeho príbuznou.
Príliš tvrdé metódy
V Saudskej Arábii je to trestné. Bulaiwí si privyrábal ako šofér a o odvoz ženy ho požiadala jej rodina. Bulaiwího príbuzní si myslia, že za jeho náhlu smrť v cele sú zodpovední policajti.
Oficiálna správa hovorí, že inak zdravý muž zomrel prirodzenou smrťou. Príbuzní tomu neveria a požadujú pre troch súdených policajtov trest smrti.
K podozreniu, že zomrel bez cudzieho zavinenia, prispieva aj to, že len pár dní pred jeho smrťou sa objavil iný prípad policajnej brutality v zadržiavacej cele.
Sulejmana Huraisího (28) podľa advokáta jeho rodiny dobili náboženskí policajti v cele tak, že mu zlomili lebku a vykopli mu jedno oko. Údajne mal doma alkohol a pravidelne pil, čo však súdna pitva nepotvrdila.
Hoci vládnuca kráľovská rodina sa snaží podobné prípady relativizovať, dostala sa pod pomerne silný tlak saudskoarabských mimovládnych organizácií aj tamojšej tlače. Podľa niektorých názorov by to mohlo viesť k oslabeniu vplyvu náboženskej polície, ktorá začína byť všemocná. Pesimisti tvrdia, že tak ako všetko v monarchii aj to príde len veľmi pomaly.
Strážcovia šaríe
Saudská náboženská polícia či Výbor na podporu cnosti a prevenciu neresti má 3500 členov.
Stará sa o dodržiavanie šaríe. Dozerá na to, aby sa muži a ženy nestretávali osamote, aby sa nepil alkohol, päťkrát denne zatvárali obchody pre modlitbu, ale aj o to, aby si páry na Valentína nedávali darčeky.
Pred 5 rokmi nechala zhorieť 15 dievčat pri požiari školy. Odmietla ich totiž pustiť z horiacej triedy, lebo neboli zahalené.
Náboženskú políciu má aj Irán, fungovala za vlády Talibanu v Afganistane.
(mik)