Skutočné problémy vláda riešiť nevie. Je to vidieť v zdravotníctve, sociálnej sfére, školstve, kultúre, vede a výskume, energetike, športe a ďalších oblastiach.
Zabúdajú na sľuby
Máme vládu pragmatikov. Spája ich moc a opozičná diéta predchádzajúcich rokov. Zabúdajú na svoje sľuby. Cena benzínu sa opäť vyšplhala do nepríjemných výšok. Predseda vlády sa v opozícii dožadoval zníženia spotrebnej dane na benzín a naftu. Dosiaľ tak neurobil. Nemá ani morálku priznať, že určujúcim faktorom je rast cien ropy na svetových trhoch.
O nekompetentnosti vlády svedčí rozhodnutie o znížení DPH na lieky. Dnes vidíme, že toto zníženie sa na ich cene neprejavilo. Prejavilo sa iba v bezmála 3–miliardovom výpadku príjmov do rozpočtu. Vláda pomastila bruchá iba bohatým farmaceutickým firmám.
Hlasovacia mašinéria
V oblasti vnútornej politiky vláda predvádza aroganciu moci. S opozíciou nediskutuje vôbec. Funguje hlasovacia mašinéria. Smer sa snažil vytlačiť mimovládne organizácie z viacerých oblastí. Bráni v slobodnom prístupe k informáciám, útočí na médiá. No a v poslednom čase sa vyhráža opozícii väzením a zastrašuje poslancov. Nečudo, že Freedom House nás zaradila medzi krajiny, kde sa úroveň demokracie znížila.
Zmätok
V zahraničnej politike vláda oslabila naše medzinárodné postavenie. Pričinila sa o to nielen politická izolácia Smeru, ale aj viaceré nevhodné aktivity a výroky, najmä predsedu vlády. Predovšetkým nie je jasné, aké sú naše priority. Zdá sa, že spojencom je skôr Rusko ako USA. Hoci sme v NATO.
V zahraničnej politike vládne zmätok. Fico verbálne horlí za Srbov, ale veľvyslancovi pri OSN dal príkaz hlasovať za Ahtisaariho plán. Premiér je razantne proti raketám a radarom. Verejne tlmočí údajné Putinove hrozby namieriť jadrové zbrane na Česko a Poľsko. Šéf diplomacie zasa verejne s výstavbou týchto zariadení súhlasí.
Triedny útok na reformy
Najväčšie zlo súčasného vládnutia vidím v tom, že vláda pácha škody v základnej morálke. Predseda vlády cieľavedome a systematicky presviedča ľudí, že reformy nie sú potrebné. A tie, ktoré vykonané boli, vraj zbedačili národ. Reformy boli vraj dobré iba pre 5 percent bohatých. Pritom štátne inštitúcie za súčasnej vlády vyhlásili, že už v roku 2004 bolo v EÚ iba šesť krajín s nižšou mierou chudoby, ako na Slovensku. A v roku 2005 bola miera chudoby u nás ešte nižšia ako v roku 2004.
Pravda je taká, že bez reforiem by Slovensko nemalo ani najmenšiu šancu pozviechať sa, začleniť do EÚ a začať dobiehať najlepších.
Reformy urobili viaceré krajiny. Potrebuje a pripravuje ich Česko, vykonáva Maďarsko. Potrebujú ich aj najvyspelejšie európske krajiny, ak chcú obstáť v globalizujúcom sa svete a rastúcej konkurencii. Reformy robil ľavicový Tony Blair, ohlásil ich nový francúzsky prezident, pravicový Nicolas Sarkozy. Len pre pána Fica sú reformy triednym nepriateľom.
Spor by vôbec nemal byť o tom, či reformy áno, alebo nie, ale ako ich urobiť, ako ich zvládnuť.
Autor: predseda SDKÚ