BRATISLAVA. Organizácia Transparency International Slovensko spochybnila vládny boj proti úplatkárstvu. Premiér Robert Fico na to v stredu zareagoval tak, že spochybnil Transparency a jej šéfku Emíliu Sičákovú–Beblavú. Podstatné je podľa neho to, ako polícia a iné inštitúcie využijú možnosti, ktoré im dávajú zákony.
Zúčtovanie Transparency
Transparency v ročnom „zúčtovaní“ napísala, že trend, keď korupcia klesala, je ohrozený. Vláda podľa nej smeruje k selektívnym politikám a väčšiemu prerozdeľovaniu, čo vo verejnom sektore vytvára priestor na korupciu.
Premiér a minister vnútra Robert Kaliňák nesúhlasia. „Teoretické špiritizovanie Transparency International a rôznych komisií v tomto okamihu nikomu nepomôže a vôbec si nemyslím, že by prostredie bolo horšie ako v minulosti, ale chápem hlavnú predstaviteľku tejto spoločnosti a jej zámery veľmi jasne,“ povedal Fico v narážke na to, že Sičáková-Beblavá je manželkou bývalého štátneho tajomníka ministerstva práce za SDKÚ.
Kaliňák na otázku, čo chce vláda v boji s korupcou ďalej robiť, povedal, že Transparency podporovala ministra spravodlivosti Daniela Lipšica, ktorý poňal boj s korupciou najmä marketingovo, ale napríklad v oblasti prieťahov v súdnych konaniach neurobil nič. „My chceme pracovať a menej o tom hovoriť, a výsledky, ktoré sú už v tomto období, nám ukazujú, že sa situácia výrazne zlepšuje.“ Kaliňák tvrdí, že protikorupčné zámery sa týkajú aj zákonov - od obchodovania so zbraňami po stavebné povolenia.
Kaliňák: Potreba kritizovať
Transparency za ďalšie mínusy súčasnej vlády označila snahu ministra spravodlivosti Štefana Harabina zrušiť Špeciálny súd, odvolávanie šéfov súdov bez udania dôvodu, a to, že vláda nemá jasnú protikorupčnú koncepciu. Komisia, ktorá ju má pripraviť, sa za rok ani nezišla.
„Neviem, z čoho hodnotia, že sa situácia zhoršila - asi z potreby kritizovať, ale výsledky sú lepšie,“ oponoval Kaliňák. Vnímanie korupcie sa podľa neho nezhoršilo a protikorupčné orgány dostali širší priestor.
Fico Kaliňáka podporil. „Ak sa stretnú desiati ľudia v komisii, tak nič nevyriešia. Budú špiritizovať ako obyčajne. Mňa napríklad zaujíma zákon o preukazovaní pôvodu majetku a očakávam od Ústavného súdu, že rýchlo vynesie ortieľ,“ povedal o spornom zákone.