BRATISLAVA. Po ôsmom mieste v roku 2004, šiestom v roku 2005 a vlaňajšom siedmom mieste je to najlepší výsledok našich volejbalistov v Európskej lige. Prvenstvo získalo Španielsko, druhé skončilo Portugalsko.
Slováci na záverečnom turnaji štyroch najlepších tímov súťaže v portugalskom Portimao najprv prehrali s domácim tímom 1:3. Proti Portugalcom to nebol márny boj, aj napriek tomu, že našim chýbali niektorí kľúčoví hráči. Pre zranenie nehrali František Ogurčák, Pavel Bartík a počas zápasu sa zranil Róbert Hupka.
Aj v silno pozmenenej zostave potom Slovensko porazilo v boji o tretie miesto Slovinsko 3:1. Tréner Vladimír Přidal ho bezprostredne po zápase označil za víťazstvo silnej morálky družstva.
Z dobrých angažmánov ťaží reprezentácia
Silnejúca vnútorná sila pohodového volejbalového kolektívu sa prejavila už v zápasoch skupinovej fázy Európskej ligy. Slováci hrali štyri tajbrejky a tri z nich vyhrali. Jeden proti Turecku, s ktorým bojovali o prvenstvo v skupine, ďalšie dva v Rumunsku, v záverečných zápasoch skupinovej fázy, ktoré bolo treba bezpodmienečne vyhrať.
Podľa trénera Přidala reprezentácia začína ťažiť z toho, že hráči majú kvalitné zahraničné angažmány, v dobrých kluboch sa môžu zlepšovať. „Najdôležitejšie je, že vo svojich kluboch pravidelne hrávajú, dokonca sú ich oporami.“
Róbert Hupka a Lukáš Diviš sa s nemeckým Friedrichshafenom stali víťazmi Ligy majstrov, Tomáš Kmeť získal titul v rakúskom Aon hotVolleys Viedeň a František Ogurčák v drese belgického Roeselare. V kvalitnej českej lige hrávajú Michal Masný a Michal Červeň, Pavel Bartík a Július Šabo legionárčia v Taliansku, Martin Pipa v Rakúsku. Martin Nemec skúša šťastie vo Francúzsku, Martin Sopko odohral sezónu v Poľsku, kde je volejbal mimoriadne populárnym športom. O poľskú ligu i reprezentáciu je veľký divácky záujem. Aj preto Medzinárodná volejbalová federácia pridelila právo usporiadať záverečný turnaj Svetovej ligy Katoviciam.
Kolektív bez typického lídra
Z domácej súťaže sa najviac v Európskej lige presadil Emanuel Kohút (VKP Bratislava). Ten sa dokonca stal najlepším blokárom záverečného turnaja. Ďalšie individuálne ocenenie, najlepší nahrávač, si z Portugalska odnáša Michal Masný.
„Nemáme klasického lídra kolektívu, každý je jeho dôležitým členom. Počas Európskej ligy sa dostalo na ihrisko 15 hráčov a mňa teší, že každý z nich má svoju kvalitu a dokáže si zastať svoje miesto,“ dodal Vladimír Přidal. Svetová liga - uzavretá spoločnosť
Európska liga je a zostane v hierarchii druhou najvýznamnejšou súťažou. Prím hrá Svetová liga, v ktorej hráva absolútna špička európskeho mužského volejbalu. Taliani, Rusi, Francúzi, Srbi, Bulhari či Poliaci.
Spolu s družstvami z ďalších častí sveta tvoria uzavretú spoločnosť, do ktorej nie je ľahké sa dostať. Chcelo by to poriadne zvýšiť náklady na vstup do súťaže i na účinkovanie v nej, haly s väčšou diváckou kapacitou. Ale ani potom by účasť nebola istá. Do Svetovej ligy sa totiž nedá postúpiť, o účasti tímov rozhoduje Medzinárodná volejbalová federácia.
Práve pre tento fakt vznikla Európska liga, aby ďalšie kvalitné družstvá mali možnosť stretávať sa aj inde ako na ME alebo MS.
Výhodou tohtoročnej Európskej ligy bolo nielen to, že hráči ju mali ako výbornú prípravu pred septembrovými majstrovstvami v Rusku, ale tréner Vladimír Přidal mal možnosť vidieť na turnaji Final Four v akcii dve družstvá, s ktorými sa na ME stretneme v základnej skupine. Sú to Španielsko a Slovinsko. Posledným do štvorice je Francúzsko, ktoré dostalo voľnú kartu na záverečný turnaj Svetovej ligy.
(slo)