BRUSEL. Nový francúzsky prezident včera večer neváhal prísť na otočku do Bruselu, aby tu osobne prehovoril na zasadaní ministrov financií zo štátov eurozóny.
Tento veľmi neobvyklý ťah, lebo prezidenti sa na debatách šéfov štátnych kás nezúčastňujú, má prozaický dôvod.
Sarkozy chce využiť svoju politickú váhu na to, aby presvedčil ostatných o správnosti svojej predstavy, ako sa má v Európe robiť ekonomika.
Dobrý ťah
Sarkozyho cieľom bolo získať do roku 2012 čas na pokoj, keď by krajinu neohrozovali sankcie za porušenie fiškálnej diciplíny. Ešte pred schôdzkou zámer Sarkozyho vlády kritizovali ako únii predsedajúci Portugalci, tak i Nemci, ktorí zaviedli prísnu makroekonomickú diétu, len aby sa ich krajina nedostala do červených čísiel.
„Budeme mať veľký problém, ak Francúzsko odloží plán dosiahnuť vyrovnaný rozpočet v roku 2010," vyhlásil nemecký minister financií Peer Steinbrück.
Po schôdzke však bolo všetko inak. Nový šéf Elyzejského paláca získal to, prečo si do Bruselu prišiel. Jeho vláda má povolenku hospodáriť s vyšším schodkom do roku 2012, ak rast ekonomiky neumožní zaplatiť deficit v pôvodnom termíne.
„Požiadal som o inteligentnú a dynamickú aplikáciu Paktu stability a... získal som všeobecný súhlas," vyhlásil po schôdzke Sarkozy. Luxemburský premiér a šéf zasadania ministrov eurozóny Jean-Claude Juncker k tomu dodal: „Francúzsky prezident nás uistil, že jeho krajina ostáva verná fiškálnej disciplíne."
Francúzi chcú presvedčiť
Paríž musí v októbri predložiť aktualizovanú verziu svojho makroekonomického plánu, v ktorom zohľadní reformy, ich dopad a predstavu, ako chce dosiahnuť vyrovnaný rozpočet.
Ak ju ministri schvália, bude pre Sarkozyho záväzný. Šéf krajiny galského kohúta tiež ministrom a predsedovi Európskej komisie predstavil svoj dlhodobý zámer posilniť „ekonomickú vládu" v Európe.
„Navrhol som, aby európskym summitom predchádzala debata šéfov štátov a vlád o raste ekonomiky či zamestnanosti,“ povedal Sarkozy.
Juncker na to bezprostredne nereagoval. Ani on, ani Barroso však neboli výrazne proti.