Slovensko patrí k Európe, čo vymiera

Svetová populácia rastie nerovnomerne, časť Európy dokonca vymiera.

Časom nás bude menej a menej.Časom nás bude menej a menej. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Svetová populácia rastie a tento fakt potvrdzujú všetky štatistiky. V roku 1950 nás bolo dve a pol miliardy, dnes je to viac ako šesť miliárd. Počet ľudí však nerastie všade rovnomerne.

Najviac ľudí pribúda v Ázii, Afrike a na americkom kontinente. V Európe je všeobecne opačný trend. Populácia tu starne a rodí sa málo detí. Podľa britského týždenníka The Economist sa Európa stáva miestom s enormným počtom sta­rých ľudí, nízkou pôrodnosťou a vysokým počtom migrantov z tretích krajín.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dve Európy

Napriek tomu je príliš odvážne tvrdiť, že celá Európa vymiera.

Podľa Jitky Rychtaříkovej z Karlovej univerzity v Prahe sa dnes na Európu nedá pozerať ako na jeden demografický celok. Tvrdí, že existujú dve Európy. Jedna je tá, kde pôrodnosť klesá, druhá tá, kde rastie.

Pôrodnosť je nízka v kraji­nách Stredomoria a strednej a východnej Európe. Naopak, stále viac detí sa rodí v Škandinávii a vo Francúzsku.

Pred päťdesiatimi rokmi bola hodnota pôrodnosti v európskych krajinách 2,1. Znamená to, že žena porodila v priemere dve deti. Dnes hodnotu 2,1, teda stav, keď je populácia stabilizovaná, nedosahuje ani jedna z krajín Európskej únie.

Štáty, v ktorých pôrodnosť stúpa, dosahujú hodnotu 1,8, tie v ktorých klesá, je pôrodnosť na úrovni okolo 1,5.

SkryťVypnúť reklamu

Zodpovednosť mužov

Svetový deň populácie si Organizácia Spojených národov pripomína každý rok. Dnes je jeho ústrednou témou rodina, konkrétne muži. Podľa OSN by mali oveľa viac podporovať tehotné ženy, starať sa o deti a vzdelávať svoje dcéry. Táto výz­va smeruje predovšetkým mužom z rozvojových krajín.

Nemali by dovoliť, aby sa ich dcéry predčasne vydávali a prestali chodiť do školy. Rovnako by sa mali starať o zdravie svo­jich žien. Vo svete ich zomrie ročne viac ako pol milióna počas tehotenstva alebo pri pôrode. Až 99 percent v rozvojových krajinách. Práve muži môžu podľa OSN rozodnúť, či porodia doma, alebo v nemocnici, čo im môže zachrániť život.

Fakty roku 2006
počet obyvateľov 5 393 637
z toho žien 51,46%
z toho mužov 48,54%
na 1000 žien pripadá 943 mužov
detí 16,1%
v produktívnom veku 72%
v postproduktívnom veku 11,9%
počet sobášov 25 939
priem. vek novomanželky 27,9
priem. vek novomanžela 31,0
počet rozvodov 14 007
živonarodení 53 904
zomretí 53 301
prisťahovaní z cudziny 5589
odsťahovaní do cudziny 1 735
prirodzený prírastok 603
celkový prírastok 4457

Zdroj : Štatistický úrad SR

Len dvaja ľudia budú robiť na dôchodcu

SkryťVypnúť reklamu

Pravdepodobne ešte niekoľko rokov bude ekonomicky aktívnych obyvateľov Slovenska pribúdať. V roku 2025 ich však môže byť o 79 400 alebo až o 123-tisíc menej ako v roku 2004. Podľa toho, či sa početnosť pracovnej sily bude vyvíjať dynamicky, alebo bude stagnovať.

Demografi očakávali, že už v 90. rokoch na Slovensku dôjde k istému zvýšeniu pôrodnosti. V tom čase totiž počtom veľké skupiny narodených v 70. rokoch mali dosiahnuť vek, v ktorom budú uzatvárať manželstvá, to by zasa viedlo k zvýšeniu pôrodnosti. Pod vplyvom sociálno-ekonomických zmien, ku ktorým došlo od konca roku 1989, sa však reprodukčné správanie zmenilo.

Bude veľa dôchodcov

Demograf Boris Vaňo hovorí, že v roku 2030 budú na jedného obyvateľa v poproduktívnom veku, čiže dôchodcu, pripadať len traja a v roku 2050 dokonca iba dvaja ľudia v produktívnom veku.

SkryťVypnúť reklamu

„To znamená, že zaťaženie produktívneho obyvateľstva dôchodcami sa na Slovensku za najbližších štyroch desaťročí zvýši 3,5-násobne,“ hovorí Vaňo.

Starnutie a úbytok obyvateľstva prinášajú so sebou závažné ekonomické, sociálne i politické dôsledky napríklad neudržateľnosť doterajšieho systému dôchodkového a sociálneho zabezpečenia či spomalenie alebo zastavenie ekonomického rastu.

Prisťahovalci nepomôžu

Milan Olexa zo Štatistického úradu predpokladá, že na Slovensko bude prichádzať čoraz viac prisťahovalcov. Migrácia podľa neho síce môže zmierniť proces úbytku a starnutia populácie, ale „v žiadnom prípade ho nemôže zastaviť“.

(joč)

Pár faktov

V roku 2000 osoby vo veku 65 rokov a vyššom tvorili ani nie 15 percent slovenskej populácie. V roku 2050 to podľa Eurostatu môže byť už takmer 30 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by vtedy Slovensko malo 4 709 000 obyvateľov, ako Eurostat predpovedá, vo veku najmenej 65 rokov by bolo zhruba 1 380 000 z nich. V minulom roku ich podľa Štatistického úradu bolo 640-tisíc.

(joč)

Ľudia odchádzajú z vidieka do miest

Koncom tohto roku sa podľa OSN prvýkrát v histórii očakáva, že viac ako polovica svetovej populácie bude žiť v mestách a ich tesnej blízkosti. Za posledných sto rokov narástol počet obyvateľov v mestách z 220 miliónov takmer na tri miliardy.

Nejde vždy len o sťahovanie sa priamo do mesta. Veľa ľudí sa sťahuje len do jeho blízkosti a do mesta dochádza

za prácou. Tento fenomén odborníci nazývajú suburbanizácia a je príznačný aj pre Slovensko. Mohlo by sa zdať, že sa stále viac Slovákov sťahuje z vidieka do miest, najmä do Bratislavy či Košíc. V skutočnosti však týmto mestám obyvatelia, podľa demografov, nepribúdajú. Prisťahuje sa do nich menej ľudí, ako sa z nich odsťahuje. Naopak, v ich okolí ľudí pribúda. Na Slovensku podľa demografov ešte stále neplatí, že sa ľudia z regiónov s vysokou nezamestnanosťou sťahujú preč. Významné investičné zámery však napriek tomu pracovnú silu priťahujú. Najviac sa to prejavuje v okrese Žilina (Kia), ale aj v Malackách (priemyselný park) či Galante (Samsung). Aj v súvislosti s automobilkou Peugeot pri Trnave sa očakáva rast počtu prisťahovaných.

SkryťVypnúť reklamu

(jah, joč)

Časom aj Slovensko začne vymierať

Na konci minulého roka Slovensko malo 5 393 637 obyvateľov. Koľko ich bude mať v roku 2050?

Prognózy vývoja obyvateľstva, ktoré v nedávnej minulosti urobili renomované domáce i zahraničné inštitúcie, sa síce môžu mýliť, ale jedno je isté. Ak nedôjde k nejakej podstatnej zmene populačného vývoja, úbytok obyvateľstva je neodvratný.

Prečo? Predovšetkým preto, že z dlhodobého hľadiska pôrodnosť klesá. Na jednu obyvateľku Slovenska za celý jej reprodukčný vek (od jej 15 do 49 rokov) štatisticky pripadá iba 1,25 dieťaťa a to je málo na to, aby sa populácia sama obnovovala.

Z krajín Európskej únie iba Poľsko malo predvlani nižšiu úhrnnú plodnosť.

Súčasne sa zvyšuje priemerný vek žien pri pôrode, počet detí na jednu rodinu sa znižuje, pribúda spolužití muža a ženy bez sobáša. Mimo manželstva sa vlani narodilo najviac slovenských detí v celej histórii.

SkryťVypnúť reklamu

Cirkev: Národ, ktorý nemá deti, vymrie

„Je zrejmé, že rodina, ktorá nemá deti, naisto vymrie. To isté sa stane aj s národom, ktorý nemá deti,“ píše sa v najnovšom vyhlásení Konferencie biskupov Slovenska k demografickej situácii.

Slovensko ešte nevymiera, za rok sa viac obyvateľov narodí, ako zomrie. Zatiaľ. To je „dôsledok pomerne mladej vekovej štruktúry obyvateľstva,“ povedal demograf Boris Vaňo.

Slovensko môže ťažiť z prisťahovalectva. V minulom roku migráciou získalo najviac obyvateľov od roku 1994. Do krajiny sa prisťahovalo až o 3854 osôb viac, ako sa z nej odsťahovalo. „Slovensko je určite stále viac atraktívnou destináciou a postupne sa mení z tranzitnej krajiny na cieľovú,“ povedal Vaňo. Podiel na tom podľa neho má priaznivá ekonomická situácia aj celková spoločenská stabilizácia.

SkryťVypnúť reklamu

Pochybná štatistika

Vaňo však pripomína, že mnohí, ktorí zo Slovenska odí­du, sa z trvalého pobytu neod­hlásia, takže skutočný migračný prírastok – kladný rozdiel medzi počtom prisťahovaných a vysťahovaných – je menší.

Obyvateľov Slovenska teda pribúda najmä vďaka prisťahovalectvu. Takýto vývoj, keď prírastky obyvateľstva majú pomerne nízke hodnoty a počet obyvateľov stagnuje, demografi očakávajú ešte niekoľko rokov. Vraj najneskôr v roku 2015 dôjde k zmene.

„Prirodzený prírastok sa zmení na úbytok, ktorý sa bude postupne prehlbovať,“ píše ministerstvo práce.

Jozef Čavojec


Kliknite - obrázok zväčšíte.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 608
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 850
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 954
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 853
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 4 791
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 759
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 685
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu