BRATISLAVA. Minister školstva v súvislosti s prípravou vládneho návrhu zákona o športe dal najavo, že chce mať reprezentatívneho partnera. Niekoľko ministrov pred ním vysielalo smerom k športu podobné signály, ale ani jeden neuspel.
Olympijské hnutie si nenormálnosť situácie v rozdrobenom slovenskom športovom hnutí naposledy uvedomilo na marcovom zasadaní SOV. Vyzvalo svoje vedenie, aby prevzalo iniciatívu a hľadalo riešenie. "Najskôr nás vyzvalo vlastné plénum a potom aj minister," konštatoval včera slovenský olympijský šéf František Chmelár. "Pokúsili sme sa nájsť zracionálnenie štruktúry a riadenia nášho športu. Požiadali sme o pomoc aj partnerov v Európe. Na základe dotazníkov, ktoré sa nám vrátili, sme zistili, že najmodernejšie a najjednoduchšie riešenie je to, ku ktorému nedávno dospelo aj Nemecko," tvrdí Chemlár. "Až v 34 zo 49 európskych krajín je šport v takej alebo onakej miere pod spoločnou strechou národného olympijského výboru."
Vedenie Slovenského olympijského výboru na základe toho rozoberalo možnosť, či a akým spôsobom otvoriť možnosť vstupu do organizácie aj iných, neolympijským spolkom. "Náš projekt sa opieral o organizácie s originálnou právnou subjektivitou. Rátali sme so športovými zväzmi, nie so združeniami zväzov, ako je Konfederácia športových zväzov, Združenie technických a športových činností či Slovenskú únia športov. Tie, na rozdiel od zväzov, za nič nezodpovedajú, navyše nemajú svoj program," myslí si Chmelár.
Medzičasom sa však práve tieto spolky, niektoré dlhodobo vo vzájomnej opozícii, dali dokopy. Ich šéfovia sa spolu so šéfmi futbalového a hokejového zväzu nechali objednať u ministra školstva a minulý týždeň, keď bol Chmelár na zasadaní MOV v Guatemale, predstúpili pred neho s vlastnou, zväzovou predstavou. Na stretnutie vyhlásili informačné embargo. Ani nám sa včera nepodarilo ho prelomiť. Podľa informácií zo zdrojov, ktoré ich poskytli s podmienkou neuvedenia konkrétnej osoby, dostali od ministra podmienku, že je ochotný akceptovať za reprezentanta slovenského športu aj takého multizdruženie športových zväzov, ale pod podmienkou, že KŠZ, ZTŠČ či SÚŠ prestanú následne prestanú existovať.
Mimochodom, na stretnutí 4. júla boli až traja hokejoví funkcionári: Široký ako šéf zväzu, Filc ako šéf únie a navyše Nemeček, ktorého v Chmelárovej neprítomnosti povolali ako zástupcu SOV, ktorého je podpredsedom - okrem toho však je aj generálnym sekretárom zväzu. Hokejový zväz sedí na troch stoličkách: je v KŠZ, SOV aj SÚŠ. Na troch sedia aj volejbalisti, basketbalisti, hádzanári, tenisti a najnovšie údajne aj lyžiari... Schizofrénia ako hrom.
Marián Šimo