BRATISLAVA. Katolícka cirkev je jediná cirkev, pretože len ju riadia nástupcovia apoštola Petra, tvrdí vatikánska Kongregácia pre náuku viery v dokumente, ktorý zverejnila v utorok. Ostatné cirkvi sú podľa neho len kultúrnymi spoločnosťami.
„Nezakazujeme nikomu volať sa cirkvou, ale upozorňujeme našich veriacich, v čom je podstata pravej cirkvi,“ povedal hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik. Podstatou sú podľa kongregácie dve veci - apoštolská postupnosť a pravosť eucharistie.
Apoštolská postupnosť znamená, že kňazov cirkvi vysväcujú biskupi, ktorých v minulosti vysvätili iní biskupi, z ktorých prvých podľa tradície vysvätil ešte apoštol Peter. Keďže kňazi protestantských cirkví vraj nespĺňajú túto požiadavku, ani eucharistia z ich rúk nie je pravá a veriaci cez oblátku a víno neprijímajú pravé telo a krv Krista.
Z kresťanských cirkví, ktoré pôsobia na Slovensku, spĺňajú podmienky kongregácie rímskokatolícka, gréckokatolícka, ale čiastočne aj pravoslávna cirkev. Východným kresťanom venuje dokument samostatnú pasáž.
Nič nové
Dekan Evanjelickej bohosloveckej fakulty Ondrej Prostredník hovorí, že dokument neprináša nové tvrdenia, len opakuje, čo katolícka cirkev hovorí roky. Domnieva sa, že Vatikán dokument zverejnil, aby zastavil tlak zdola od ľudí, ktorí volajú po ekumenickom zbližovaní cirkví. „Silný je najmä v Nemecku a Latinskej Amerike.“
Ekumenické hnutie sa sformovalo po druhej svetovej vojne s cieľom podporovať vzájomné pochopenie medzi cirkvami.
Predseda slovenskej Ekumenickej rady cirkví Jozef Semian hovorí, že cirkvi združené v rade majú iný názor na vec ako Vatikán, ale veria, že ani po takomto vyhlásení sa neoslabí vzájomný dialóg. Naopak, biskup reformovanej kresťanskej cirkvi Géza Erdélyi hovorí, že ak Vatikán nepokladá za pravé všetky kresťanské cirkvi, tak by vyhlásenie „mohlo znamenať aj koniec ekumenického hnutia“.
Odvážna pravda?
Tajomník metropolitnej rady pravoslávnej cirkvi Jozef Novák hodnotí vyjadrenie Vatikánu ako odvážne, pretože „sa nebojí nahlas povedať to, s čím sa aj my stotožňujeme“. Pravoslávni veriaci podľa neho tiež nepokladajú za cirkev jehovistov, baptistov, ale ani protestantov.
Novák hovorí, že „keď si ostatné cirkvi uvedomia podstatu pravej cirkvi, výsledkom ekumenického hnutia môže byť aj zjednotenie cirkví“.
Semian hovorí, že cieľom ekumenického hnutia je zbližovať vierouky, no práve vzhľadom na rozdielne postoje cirkví sa v súčasnosti dialóg zameriava najmä „na to, čo nás spája a v týchto veciach ideme dopredu“.
Kováčik tvrdí, že vyjadrenie Vatikánu o jedinej pravej cirkvi nie je prekážkou, ale naopak príspevok k ekumenickému dialógu. „Myslíme si, že je dôležité hovoriť aj o otázkach, ktoré nás rozdeľujú, nielen o tých, čo nás spájajú. Reakcie by teraz nemali skĺznuť do citovej roviny, my sme zadefinovali náš postoj a teraz čakáme na argumenty druhej strany.“
Zásadnú zmenu zatiaľ nečakajú
Dokument o katolíckej viere ako o jedinej pravej nie je jediným sporným dokumentom za posledné obdobie.
Len v sobotu vydal Vatikán dekrét obnovujúci starú latinskú omšu, ktorá obsahuje aj modlitbu za obrátenie židov na kresťanov. Dekrét vyvolal protesty v celom svete. Aj na dokument o „pravej Kristovej cirkvi“ reagovala Svetová rada cirkví vyjadrením, že „každá cirkev je cirkvou katolíckou“, teda univerzálnou a pravou cirkvou.
Kým predošlého pápeža Jána Pavla II. oceňovala verejnosť aj za jeho ekumenické aktivity, Benedikt XVI. už pri svojom nástupe do úradu vyvolával obavy. Práve on v roku 2000 ešte ako kardinál vypracoval dokument Dominus Jesus, kde sa písalo o pravej katolíckej viere. Tohtotýždňové vyjadrenie Kongregácie pre náuku viery sa odvoláva práve na tento dokument a vlastne ho len bližšie vysvetľuje.
Predstavitelia cirkví sa zatiaľ smerovania Vatikánu neobávajú.
Predseda slovenského Ekumenického hnutia Jozef Semian hovorí, že „zatiaľ nebadá posun od tolerancie k väčšej arogancii“.
Biskup reformovanej cirkvi Géza Erdélyi si myslí, že hovoriť o odklone Vatikánu od dialógu by bolo zatiaľ unáhlené.