BRATISLAVA. Každý zamestnávateľ je povinný podľa Zákonníka práce zabezpečiť stravovanie zodpovedajúce „zásadám správnej výživy priamo na pracovisku alebo v jeho blízkosti“. Ak firma nevie zabezpečiť stravovanie vo vlastnom zariadení, môže využiť spoločnosti, ktoré majú oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby. Inak povedané firmy, ktoré ponúkajú stravné lístky.
Kedy máte nárok na stravný lístok? Môžete žiadať od zamestnávateľa namiesto lístkov hotovosť? Môžete si za lístky kúpiť prací prášok alebo alkoholický nápoj? Musí predajca vydať zo stravného lístka? Ako zarábajú firmy, ktoré ponúkajú stravné lístky?
Kedy dostanete stravný lístok
V prípade, že ste odpracovali štyri hodiny, firma vám musí zabezpečiť teplé jedlo alebo stravný lístok. V prípade, že pracujete na zmeny a v práci ste viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť ďalšie jedlo či dať ďalší lístok.
Hornú ani dolnú hranicu hodnoty stravného lístka zákon neupravuje. Zákon stanovuje iba hranicu 89 korún, ktorú si podnik môže dať do účtovníctva ako daňovo oprávnený náklad.
Z hodnoty lístka je vám zamestnávateľ povinný uhradiť minimálne 55 percent, zvyšok si doplácate. Znamená to, že z 89 korún si zaplatíte 40. Zamestávateľ vám môže poskytnúť aj benefit. A to vo forme vyššej hodnoty stravného lístka alebo vám preplatí viac ako zákonom stanovených 55 percent.
V prípade, že vám firma nevie zabezpečiť jedlo na pracovisku, stravný lístok odmietnuť nemôžete. Zákon totiž hovorí, že lístok je náhradou za jedlo. Niektorí zamestnávatelia však môžu na vás naliehať, že vám budú namiesto stravných lístkov vyplácať hotovosť v rovnakej výške. Ak pristúpite na takúto dohodu, ide o formu mzdy, ktorú treba zdaniť 19 percentami. Ak dostanete stravný lístok, ten predmetom zdaňovania nie je.
Alkohol alebo cigarety si nekúpite
Podľa firiem, ktoré sa zaoberajú predajom stravných lístkov, sa tieto majú používať na nákup jedla v reštaurácii alebo potravín v obchode. Vyplýva to aj zo Zákonníka práce, podľa ktorého „zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie najmä podaním teplého jedna vrátane vhodného nápoja“.
Nemalo by sa teda stať, že ak máte v košíku napríklad prací prášok, pivo alebo cigarety, pokladník zoberie od vás stravný lístok. Vyskytujú sa však prípady, keď obchodníci akceptujú stravné lístky ako platbu aj za iné ako potravinové tovary. Podľa dodávateľov stravných lístkov nie je možné skontrolovať všetky prevádzky, či za lístky predávajú aj iné tovary ako potraviny. Zatiaľ sa s takýmito obchodníkmi nestretli. Ak by ich však niekto na takéto praktiky upozornil, rozviazali by s obchodným partnerom zmluvu. Ten by už stravné lístky od ich spoločnosti prijímať nesmel a určite by prišiel o značnú časť tržieb.
Môžete čakať, že vám z lístka obchodník vydá? Z lístkov ani iných poukážok sa podľa dodávateľov stravných lístkov nevydáva. Je to preto, že lístok má slúžiť zamestnancovi na kúpu jedla. Ak by si napríklad za stokorunový lístok kúpil zápalky a zvyšok si nechal vydať, účel stravných lístkov by stratil zmysel.
Za lístky sa platí
Biznis s poukážkami je jednoduchý. Zamestnávateľ nakúpi od dodávateľa stravné lístky a zároveň mu zaplatí províziu podľa cenníka. Provízia môže byť niekedy aj nulová, všetko závisí od objemu stravných lístkov, ktoré firma nakupuje. Nulovú províziu dostanú najmä spoločnosti, ktoré nakupujú lístky pre veľký počet zamestnancov.
Zamestnávateľ dá lístok svojmu zamestnancovi, ktorý ho použije na nákup potravín alebo jedla. Následne obchod alebo reštaurácia vrátia lístok dodávateľskej firme, ktorá im ho preplatí po odpočítaní vlastnej provízie.