Sú vinní a zaslúžia si trest smrti. Päť bulharských sestričiek a palestínsky lekár sú podľa odvolacieho líbyjského súdu zodpovední za nakazenie 438 detí vírusom HIV. Včera o tom rozhodol najvyšší súd v Tripolise. „Šestka z Benghází“ však ešte má nádej na oslobodenie.
Ich osud možno už v pondelok spečatí Najvyššia súdna rada. Predsedá jej minister spravodlivosti, priamo ovládaný líbyjským vodcom Muammarom Kaddáfím .
Možno ich vykúpia
Včerajšie rozhodnutie je veľkým sklamaním pre medzinárodnú odbornú aj laickú verejnosť, ktorá považuje celý proces za vykonštruovaný a nespravodlivý a žiada prepustenie odsúdených.
Ešte krátko pred vynesením rozsudku svetové médiá prinášali optimistické predpovede o údajnej dohode na vyslobodení sestričiek. Všetky strany sporu vrátane Európskej únie a líbyjskej vlády sa údajne dohodli na odškodnení príbuzných nakazených detí. Dohodu potvrdil pre BBC aj hovorca rodičov a zároveň otec jedného z nakazených detí Idriss Lagha. Podľa denníka Guardian aj líbyjské úrady pripúšťajú, že sestričky je možné vykúpiť finančnou pomocou pre líbyjské zdravotníctvo.
Bulharské ministerstvo zahraničných vecí vyhlásilo, že
o žiadnej pripravovanej dohode s líbyjskou stranou nevie.
Finančné odškodnenie Sofia naďalej odmieta, považuje ho za priznanie viny odsúdených.
Rodiny oficiálne požadujú desať miliónov eur za každé nakazené dieťa, čo výrazne presahuje sumu, ktorú je ochotná Európska únia zaplatiť. Napriek tomu únia ostáva hlavným vyjednávačom s Kaddáfího nadáciou. Aj tu má hlavné slovo plukovník Kaddáfí, nadáciu riadi jeho syn.
Rozsudok prekvapil
Dôkazom dohody môžu byť aj optimistické vyjadrenia európskych diplomatov pred verdiktom. Trest smrti Európu zjavne prekvapil. Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso ani predseda Európskeho parlamentu Hans-Gert Pöttering však rozhodnutie nepovažujú za konečné. Obaja s dávkou opatrnosti avizujú pozitívne rozhodnutie na budúci týždeň.
Predzvesť oslobodenia sestričiek bolo cítiť aj v súdnej sieni. Guardian opisuje posledné zasadnutia najvyššieho líbyjského súdu ako nekonfliktné. Z napätej atmosféry plnej strachu sa konania pred senátom zmenili na oficiálne prerokovanie podobné strohým obchodným sporom. Na včerajšie vynesenie verdiktu už obžalovaných nepredviedli.
Proces z Benghází
Proces so sestričkami sa začal v roku 1999, keď líbyjské úrady pre podozrenia zo šírenia nákazy HIV v nemocnici v Benghází zadržali 20 zdravotníkov. Väčšinu z nich neskôr prepustili, vo väzbe zostalo päť bulharských sestier a palestínsky lekár.
Už prvý verdikt v roku 2004 vyvolal odpor medzinárodného spoločenstva. Proti procesu sa postavili aj svetové vedecké kapacity. Podľa objaviteľa vírusu HIV Luca Montagniera epidémia vypukla ešte pred príchodom Bulhariek.
Výrazný podiel na vyjednávaniach má aj bývalý britský premiér Tony Blair, ktorý sa v máji stretol s Kaddáfím. Krátko po jeho africkej ceste sa objavili špekulácie o vznikajúcej dohode. O sestričkách počas februárovej návštevy Líbye hovoril aj slovenský premiér Robert Fico, keď ich nediplomaticky označil ako páchateľky.