MOSKVA. Hľadanie riešenia pre problematickú balkánsku provinciu na pôde Bezpečnostnej rady OSN sa zastavilo. Rusi zatiaľ zablokovali všetky návrhy západných diplomatov a najnovšie požadujú úplne prekopanie rezolúcie o Kosove. V opačnom prípade všetky pokusy o jej presadenie stopnú.
Povedal to včera štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Vladimir Titov pre ruskú agentúru Interfax. Oznámil to deň po tom, čo Moskva odmietla už tretí plán rezolúcie o Kosove. V ťažení proti západnej diplomacii pokračoval aj Titov nadriadený – ruský minister zahraničia Sergej Lavrov.
Splnomocnenca OSN pre Kosovo Maartiho Ahtisaariho obvinil zo zaujatosti a spochybnil jeho schopnosť sprostredkovať spravodlivé riešenie. Lavrova rozčúlili slová, ktoré povedal pre fínsky denník Laensi-Savo. „Rusko si odmietaním rezolúcie neposilňuje svoju medzinárodnú pozíciu, ale naopak, oslabuje ju,“povedal Ahtisaari.
Bývalý fínsky prezident viedol od lanského februára vyjednávanie medzi Prištinou a Belehradom a pripravil pre Bezpečnostnú radu správu, v ktorej navrhol pre Kosovo limitovanú nezávislosť s medzinárodným dohľadom.
Za jeho návrh sa postavil šéf OSN Pan Ki Mun, Spojené štáty aj Európska únia vrátane Slovenska, ktoré má ako nestály člen tiež kreslo v BR OSN.
Kto má na nich žalúdok?
Kým Belehrad sa zo spomalenie rokovaní o Kosove teší, Priština nalieha, aby si Západ postoj ruskej diplomacie ani nevšímal. „Plán A zlyhal. Je čas na plán B,“ povedal kosovskoalbánsky líder Veton Surroi. „Načo ďalej hovoriť s Ruskom. Nevstúpili sme do procesu preto, aby s nami súhlasili všetky štáty,“ dodal.
Britský týždenník Economist však v najnovšom čísle napísal, že „v súčasnosti ani Amerika, ani únia nemá žalúdok na to, aby zastrašili Kremeľ“.
„Domnievam sa, že táto rezolúcia môže poskytnúť poslednú šancu pre všetky zainteresované strany,“ komentoval situáciu generálny tajomník NATO Jaap De Hoop Scheffer. Zároveň sa vyslovil proti „zbytočným odkladom" pri riešení kosovskej otázky. Jednotky NATO dohliadajú na srbskú provinciu osem rokov. Podľa navrhovanej rezolúcie by malo za Kosovo neskôr prevziať zodpovednosť Európska únia.
Západná diplomacia zatiaľ rukavice do ringu nehádže a napriek skepticizmu bude s Moskvou rokovať ďalej. Nemenovaný diplomatický zdroj pre SME povedal, že v priebehu najbliších dní sa ešte o poslednom návrhu rezolúcie bude vyjednávať. „Dá sa ale očakávať, že definitívne stanovisko Ruska bude aj tak odmietavé.“
Autor: lum