BRATISLAVA. Slovensko by spolu s ďalšími troma krajinami malo v rámci odpísania starých dlhov odškodniť rodiny zhruba 400 líbyjských detí, ktoré sa nakazili smrteľným vírusom HIV.
Francúzskemu denníku Le Figaro to povedal syn líbyjského diktátora Saíf al-Islám Kaddáfí. „Odškodnenie sa bude financovať z medzinárodných príspevkov vo forme odpisov dlhov. Krajiny, ktorých sa to týka, sú Bulharsko, Slovensko, ako aj Chorvátsko a Česká republika,“ povedal Kaddáfí junior. Vodcov syn vedie nadáciu, ktorá vyjednáva s príbuznými nakazených detí o výške a forme kompenzácie. Každá z rodín by mala dostať v prepočte viac ako 24 miliónov korún podľa Le Figaro.
Líbyjský súd z nakazenia detí viní 5 bulharských sestričiek a palestínskeho lekára a odsúdil ich preto na trest smrti. Či ich popravia, alebo trest zmenia, rozhodne dnes Najvyššia súdna rada. Dnes by malo byť zároveň jasné, či Európska únia na oplátku za prípadné zmiernenie trestu ponúkne nejaké finančné kompenzácie. Slovenské diplomatické zdroje však SME tvrdili, že vyjednávači únie o úspechu nepochybujú. Väčšina západných krajín však proces označila za zmanipulovaný a verí v nevinu sestričiek.
Líbyjskí predstavitelia hovoria doslovne o „odškodnení“, teda nie o pomoci. Jednoznačné slová o takomto type odškodnenia prekvapili všetky štyri krajiny a žiadna z nich nechce odškodné platiť.
O pomoci rodinám detí rokoval s Kaddáfím premiér Robert Fico, ktorý bol vo februári v Líbyi. „V rámci týchto rozhovorov sa dotkli aj otázky, či by časť z toho, čo nám Líbya vráti, nemohla byť poskytnutá rodinám líbyjských detí nakazených vírusom HIV,“ povedala hovorkyňa Smeru Katarína Kližanová Rýsová. Podľa nej nič konkrétne dohodnuté nebolo a otázku dlhu teraz rieši naše ministerstvo financií. „Ide o dohodu, o ktorej nerokujeme my, ale Európska únia,“ povedal na adresu financií pre Líbyu hovorca ministerstva zahraničia Ján Škoda. Fico počas návštevy v krajine nepriamo označil sestričky za vinné, keď v súvislosti s prípadom hovoril o obetiach a páchateľoch.
Vicepremiér Dušan Čaplovič zo Smeru si myslí, že pokiaľ môžeme, mali by sme zaplatiť, aby sme zdravotníkom zachránili život. „Pokiaľ by išlo skutočne o životy týchto ľudí a pokiaľ tam máme ten dlh, aký máme, tak prečo by sme neodpustili, keď sme vedeli Iraku odpustiť viac ako 5 miliárd.“ Čaplovič hovorí, že by šlo zároveň o pomoc rodinám detí. „Uznanie či neuznanie viny zdravotníkov? A teraz máme obetovať tých ľudí? Ja si myslím že život človeka je nadovšetko,“ povedal.
Český minister bez kresla a bývalý minister zahraničných vecí Cyril Svoboda si myslí, že by sa peniaze v súvislosti so slovami Kaddáfího juniora platiť nemali. Platby priamo súvisiace s kauzou by totiž znamenali priznanie viny zdravotníkov. „Tie sestričky a lekár sú podľa mňa nevinní a mali by byť okamžite prepustení bez podmienok. A žiaden štát by sa nemal nechať vydierať na túto tému,“ povedal SME. České ministerstvo zahraničia o odškodnení detí s Líbyou nerokovalo, povedala jeho hovorkyňa. Aj hovorkyňa chorvátskeho prezidenta Stjepana Mesiča poprela, že by krajina uzavrela akúkoľvek dohodu o odškodnení. „Toto s nami nemá vôbec nič spoločné.“ Bulharský minister zahraničných vecí Ivajlo Kalfin povedal, že odškodné nezaplatia, pretože by priznali, že Bulharky sú vinné.
Stĺpček Mariána Leška
Životy a dlhy
Chorváti popierajú, že s tým majú niečo spoločné, Bulhari to odmietajú, lebo by pripustili, že ich zdravotné sestry sú vinné. Česi to nechcú potvrdiť, ale hovorkyňa strany Smer ako jediná priznala: Slovensko môže zaplatiť časť odškodnenia rodinám detí nakazených HIV, ak nám Líbya vráti dlh. Na rozdiel od ostatných, ktorí majú prinajmenšom zábrany priznať, že sú ochotní pristúpiť na dohodu s Kaddáfím a zaplatiť za životy bulharských sestier tak, ako sa obvykle platí za vyslobodenie rukojemníkov, slovenská strana tento problém nemá a ani ho nikdy nemala.
Po februárovej návšteve Tripolisu sa do oficiálnej správy dostala informácia, že slovenský premiér líbyjským predstaviteľom naznačil „možnosť príspevku SR do Benghazi International Fund na podporu infikovaných detí alokáciou časti deblokovaných prostriedkov líbyjského dlhu“.
Správa dodáva, že „líbyjskí predstavitelia tieto iniciatívy ocenili“. Určite sa im páčilo, že to, čo inak musia tvrdo vymáhať, im niekto sám ponúkol.