BRATISLAVA. Vedenie Štátnej ochrany prírody prepúšťa viacerých ľudí, ktorí v máji podpísali výzvu za jeho odstúpenie.
„Je to akt pomsty,“ povedal hovorca výzvy Pavol Polák z Ústredia Štátnej ochrany prírody. On sám dal minulý týždeň výpoveď.
Riaditeľ Štátnej ochrany prírody Ján Mizerák odmieta spájať prepúšťanie s výzvou. „Nie je to žiadna čierna inkvizícia,“ povedal.
Zoznam podľa neho pripravili riaditelia v regiónoch a prepúšťanie súvisí s uznesením vlády, ktoré zaviazalo štátne organizácie znížiť stav zamestnancov o 20 percent. „Štátna ochrana prírody dopadla ešte veľmi pozitívne, namiesto 20 percent prepúšťame len 11,“ povedal Mizerák.
Odísť má 48 ľudí.
Riaditeľ Štátnej ochrany prírody Ján Mizerák hovorí, že prepúšťanie síce prinesie úsporu, ale uvedomuje si, že „aj dnes je štátna ochrana prírody poddimenzovaná a keby sme sa porovnávali s krajinami V4 alebo Európskej únie, mal by byť počet zamestnancov naopak vyšší“.
Odísť majú aj niektorí bývalí riaditelia, ktorí v Štátnej ochrane prírody zostali na iných pozíciách potom, ako nový minister životného prostredia Jaroslav Izák riaditeľov parkov odvolal. Šéf parku Slovenský raj Dušan Bevilaqua sa stal strážcom prírody, šéf Muránskej planiny Marcel Uhrin dostal ponuku robiť zoológa. Teraz dostávajú výpoveď. „Odchádzajú odborní pracovníci, čo oslabuje ochranu prírody,“ hovorí Uhrin. Aj oni sa podpísali pod výzvu za odstúpenie vedenia.
„Je to najlepšie možné riešenie,“ hovorí o prepúšťaní hovorca ministerstva životného prostredia Peter Višváder. Aj on to zdôvodňuje tým, že namiesto 20 percent zamestnancov, ako si vyžaduje uznesenie vlády, odchádza len 11 percent. „Zoznam nebol urobený na zelenom stole, ale z návrhov nových riaditeľov v závislosti od novej štruktúry,“ povedal.
Výzvu na odstúpenie vedenia podpísalo máji viac ako 180 štátnych ochranárov. Vedenie vyzvali na odstúpenie, pretože nerešpektuje a mení odborné stanoviská. Predovšetkým malo ísť o stanoviská ku kontroverznej ťažbe kalamitného dreva v Tichej a Kôprovej doline.
V Tatrách vraj prehrala príroda
K rozhodnutiu inšpekcie životného prostredia sa včera vyjadrili Štátne lesy TANAP–u.
„Dúfali sme v takýto výsledok, ale o výhre sa hovoriť nedá. Prehrala príroda,“ povedal riaditeľ Peter Líška. Lykožrút totiž napadol okolité živé stromy.
Lesníci sú jediní z účastníkov, ktorí rozhodnutie inšpekcie videli.
„Pravdaže sme ho dostali, minulý týždeň sme ho prerokúvali, pretože inšpekcia je povinná ho s nami prerokovať a ja ho musím odsúhlasiť, teda podpísať,“ povedal Líška.
Lesoochranárske združenie VLK, ktoré dalo podnet na inšpekciu, aby prešetrila ťažbu kalamitného dreva v Tichej a Kôprovej doline, rozhodnutie ešte nedostalo.
Nevidel ho ani generálny riaditeľ Ústredia Slovenskej inšpekcie životného prostredia Oto Hornák.
Na otázku, či si nemyslí, že by v takejto citlivej kauze mala inšpekcia komunikovať otvorenejšie, aby nevzbudzovala pochybnosti, povedal, že je s komunikáciou svojich ľudí spokojný.
„Inšpektori rozhodovali veľmi zodpovedne, kto má záujem, môže si výsledok vyžiadať podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám,“ povedal.
Ani lesníci rozhodnutie nezverejnili. Teraz chcú požiadať Národné lesnícke centrum a Štátnu ochranu prírody o konzultácie, ako postupovať.
Prípadné práce v Tichej doline by sa mohli začať na jeseň.
(haj)