Päť bulharských sestričiek a palestínsky lekár včera unikli trestu smrti v Líbyi. Najvyššia súdna rada včera zmenila trest smrti za údajné nakazenie detí vírusom HIV na doživotie.
Na svoj verdikt si počkala, kým nedostala správu, že všetkým 463 rodinám sa vyplatilo odškodné. Za každé nakazené dieťa. Peniaze na odškodné zaplatil Medzinárodný fond Benghází, ktorý financuje Európska únia, Spojené štáty, Bulharsko a Líbya.
Dráma do konca
Rozhodnutie súdnej rady, ktorá je pod kontrolou líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, je pre medzinárodnú verejnosť aj rodiny odsúdených sklamaním.
Po zaplatení odškodného sa predpokladalo, že ich líbyjský režim oslobodí. „Som sklamaná, očakávala som, že ich oslobodia. Na čo boli zaplatené všetky tie peniaze?“ povedala Cvetanka Siropulová, švagriná jednej z odsúdených sestričiek.
„Nie som prekvapený. Líbyjčania si vybrali najkomplikovanejší spôsob ako ich dostať von,“ povedal Ivalo Nikolčovski, syn jednej z odsúdených zdravotníčok, ktoré trvajú na svojej nevine.
Bulharské sestričky už cez víkend podpísali žiadosť o milosť a zaviazali sa, že v prípade prepustenia nepodniknú nijaké právne kroky proti Líbyi za roky väznenia.
Včerajšie rozhodnutie Najvyššej súdnej rady znamená, že osemročný kontroverzný proces pokračuje ďalej. „Náš postoj sa nezmenil, musia sa vrátiť domov,“ povedal hovorca Bieleho domu.
Ako ich dostať domov?
Spojené štáty ani Európska únia sa s doživotným trestom neuspokoja.
Bulharská prokuratúra už včera informovala, že sa pokúsi ich dostať domov na základe medzištátnej dohody s Líbyou z roku 1984, ktorá tento krok umožňuje. Potom by ich bulharský prezident Georgi Parvanov mohol omilostiť.
Podľa bulharského serveru News.bg Generálna prokuratúra v Sofii už pripravuje žiadosť o vydanie bulharských občanov.
„Je tu veľká pravdepodobnosť, že ich vydajú do Bulharska, a tam ich konečne oslobodia,“ povedal Richard Roberts, nositeľ Nobelovej ceny za medicínu.
„Každý by bol najradšej, keby to celé líbyjská vláda pochopila ako tragickú nehodu,“ dodal.
Hromadná nákaza detí v nemocnici v Benghází na severe Líbye v roku 1999 obvineným zdravotníkom natrvalo zničila život. Po obvinení, že deti infikovali úmyselne, im líbyjské súdy trikrát napriek medzinárodným protestom vymerali trest smrti.
Za prepustenie zdravotníkov lobovala tak Európska únia, ako aj Spojené štáty. Proces spochybnili aj medzinárodné lekárske autority.
Záhadné peniaze na odškodné
Medzinárodné spoločenstvo považuje proces s bulharskými sestričkami za vykonštruovaný, nakoniec však za zrušenie trestu smrti zaplatilo. Podľa správy agentúry Reuters milión dolárov za každé zo 460 detí zaplatil Medzinárodný fond Benghází. Na ten sa zložila Európska únia, Spojené štáty, Líbya aj Bulharsko, ktoré odškodnenie považovalo za priznanie viny. Podrobnosti financovania do včera neboli jasné. Syn líbyjského vodcu Seif al Islam v rozhovore pre Figaro hovoril o štyroch krajinách. Formou odpisu z dlhov sa na odškodnom mali podieľať Bulharsko, Česko, Chorvátsko a Slovensko.
S výnimkou Slovenska to nikto nepotvrdil. Slovenský prezident Ivan Gašparovič včera povedal, že časť peňazí pôjde na podporu infikovaných detí, ale nie ako odškodné. Bulharský minister zahraničia Ivajlo Kalfin včera pripustil, že Sofia možno Tripolisu odpustí časť takmer 400–miliónového dlhu.
(toh)
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Autor: toh