Herec Morgan Freeman: Som vo veľmi dobrej spoločnosti

Hoci Morgan Freeman žije v Mississippi, my sme sa s ním stretli v Beverly Hills. Na tohto čerstvého sedemdesiatnika akoby sa s pribúdajúcimi rokmi roly čoraz viac lepili. Nakrúca jeden film za druhým. O mesiac do slovenských kín prichádza novinka Evan Vše

Morgan Freeman.Morgan Freeman. (Zdroj: Reuters)

mohúci, kde si po Bruceovi Všemohúcom opäť zahrá Boha. Pri rozhovore je milý, ústretový, tí, čo ho poznajú, vedia, že nemá nijaké hviezdne maniere.


Ste považovaný za jedného z najlepších „charakterových hercov", ktorý vo svojich rolách pôsobí pokojným, dôstojným a autoritatívnym dojmom. Ste spokojný s touto predstavou? Necítite stereotyp a nechceli by ste si niekedy zahrať napríklad v komédii?

Je pravda, že som bol prijatý ako určitá „morálna autorita". Keď sa však pozriem na hercov ako Henry Fonda, Spencer Tracy či Gary Cooper - ktorí boli tiež považovaní za „morálne autority", začnem rozmýšľať: „No, Morgan, si vo veľmi dobrej spoločnosti. Vôbec by si tu nemusel byť!" Takže som s týmto dojmom vlastne spokojný. Ale, samozrejme, si rád zahrám v komédii alebo inom žánri. Páči sa mi, keď sú úlohy čo najrozmanitejšie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prečo bývate v Mississippi, a nie v Hollywoode ako väčšina vašich filmových kolegov?

Keď som ako dospelý začal chodiť domov na návštevu k rodičom, uvedomil som si, ako veľmi sa cítim spätý s týmto štátom. V Mississippi som vyrastal a mám tam veľa priateľov. Navyše mi stačí tretina peňazí, ako by som minul v Los Angeles a môžem si kúpiť desaťkrát väčší pozemok s najbližším susedom na míle vzdialeným. Žijem na mieste, ktoré som vždy miloval.

Slávnym ste sa stali dosť neskoro - takmer ako päťdesiatročný vďaka filmu Street Smart. Očakávali ste to alebo to pre vás bolo úplné prekvapenie, keď sa to nakoniec podarilo?

Vždy som cítil, že filmový priemysel je miesto, kam patrím, kde by som mal byť. Takže som nebol až taký prekvapený, keď sa to stalo - viac by ma prekvapilo, keby sa to nestalo. (smeje sa)

SkryťVypnúť reklamu

Nemali ste obdobie, keď ste chceli toto zamestnanie opustiť?

Uvažoval som o tom v osemdesiatych rokoch, keď telefón prestal zvoniť a nijaká práca pre mňa nebola. Nedostal som ani najmenšiu televíznu úlohu. Vážne som sa zamýšľal, čo robiť ďalej, ako zaplatiť nájomné a zohnať jedlo. Nemal som ďaleko k tomu, aby som si urobil taxikársku licenciu, keď som konečne začal dostávať nové ponuky.

A teraz v sedemdesiatke máte toľko filmových ponúk ako nikdy predtým...

To je pravda. Zdá sa, že čím dlhšie tu som, tým lepšie veci dostávam, Tak myslím, že zostanem ešte o trochu dlhšie (smeje sa). Nie, vážne, som veľmi spokojný. Byť tu, pracovať a dostávať peniaze za niečo, čo robím tak rád - to je vždy prekvapujúce. Nedá sa to brať ako samozrejmosť. Najmä nie tu, v Hollywoode.

SkryťVypnúť reklamu

Takže neplánujete ísť do dôchodku?

V nijakom prípade! Kým budem schopný vstať z postele, prísť na pľac a zapamätať si svoj text, budem pokračovať v hraní.

Je herectvo niečo, o čom ste vždy snívali?

Áno, keď som bol malý chlapec, miloval som herectvo a vždy som chcel robiť niečo v súvislosti s ním. Mal som krátke obdobie, keď som si myslel, že chcem byť stíhací pilot v armáde. Skúsil som to a veľmi skoro som zistil, že armáda nie je to, čo sa mi páči. Radšej som chcel patriť k filmu.

Prvý raz ste sa však z potlesku tešili vďaka nečestnosti...

(Smeje sa.) Áno, to je pravda. Mal som dvanásť rokov a veľmi sa mi páčilo jedno dievča zo školy. Bola veľmi pekne oblečená a mala krásne kučery. Aby som získal jej pozornosť, podrazil som jej stoličku, keď si chcela sadnúť. Spadla na zem a začala ma naháňať. Potom bežala za učiteľkou angličtiny a povedala jej, čo som urobil. Napadlo ma: „Ó, Bože, a je to." Ale namiesto do riaditeľovej kancelárie ma zobrala do inej triedy, kde potrebovali účinkujúcich do školskej hry. A za toto predstavenie som dostal svoju prvú hereckú cenu.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa rozhodujete, či prijmete filmovú ponuku?

Na začiatok si prečítam scenár. Ak sa mi páči, rolu vezmem. A ďalšie plus je, ak ide o režiséra, s ktorým sa mi predtým dobre spolupracovalo. Pokiaľ ide o hercov, deväťdesiatdeväť percent z tých, s ktorými som zatiaľ pracoval, mi úplne vyhovovalo, takže to nie je rozhodujúci faktor.

Ako sa pripravujete na roly?

Na úlohy, ktoré hrám, si nerobím žiadnu zvláštnu prípravu. Aby som bol úprimný, dokonca ani neviem, ako sa majú skúmať určité roly. Učím sa scenár a počas toho si predstavujem, aká by postava mala byť a ako by som ju mal zahrať. Keď však hráte niekoho, kto žil alebo žije - to je iný príbeh. Potom ho, samozrejme, treba preskúmať; čítať knihy, snažiť sa sledovať jeho videozáznamy alebo sa s tým človekom dokonca stretnúť - aby ste mohli postavu zahrať tak, aká skutočne je alebo bola.

SkryťVypnúť reklamu

Máte korene v divadle. Myslíte si, že ešte niekedy budete hrať v divadelnej hre?

To nemám v pláne. Celý čas, čo som strávil na javisku v divadle, som smeroval k tomu, aby som sa dostal do filmu. Nikdy nehovor nikdy, ale nechystám sa vrátiť k divadlu ani by som sa na to netešil.

Keď ste dostali Oscara za film Million dollar baby, bol to pre vás splnený sen alebo vás takéto ocenenia nezaujímajú?

V čase, keď som bol nominovaný za Million dollar baby, som už mal na konte tri nominácie. V takej situácii už svojím spôsobom viete, že Akadémia vám Oscara skôr či neskôr určite dá. Obávate sa jedine toho, že ho dostanete za niečo, čo takého ocenenia nie je hodné. Že vám ho udelia iba preto, aby ste ho konečne mali. Našťastie si nemyslím, že by bol toto prípad Million dollar baby, pretože to bol úžasný film. Ale čestne: tie tri nominácie sa mi zdajú významnejšie, odkedy viem, že mi to nakoniec vyšlo.

SkryťVypnúť reklamu

Myslíte si, že v Hollywoode je pre čiernych hercov stále ťažšie dostať veľké filmové roly?

To už nepredstavuje problém. Každý, kto tvrdí opak, si len hľadá výhovorky. Filmový priemysel v sedemdesiatych rokoch pochopil, že nejde o rasu, ale o peniaze. Šéfov nezaujíma, akú máte farbu, ale či máte, alebo nemáte publikum a či je za vás ochotné zaplatiť. Ak áno, dostanete tie najlepšie ponuky. Nezáleží na tom, ako vyzeráte.

Ako sa vaša manželka vyrovnáva s vašou slávou a fanúšičkami? Žiarli?

Nie, moja žena nie je žiarlivý typ. Keď sme na mieste, kde za mnou prichádzajú ženy po fotografie a autogramy, ona sa len vzdiali, sadne si a počká na mňa (smeje sa). Vôbec ju to nezaujíma. Myrna vie, že sa nič nemôže stať. My sme šťastný pár, hodíme sa k sebe a jeden druhému vyhovujeme.

SkryťVypnúť reklamu

Máte štyri odrastené deti. Ako často sa s nimi stretávate, aký s nimi máte vzťah?

Jedna z dcér pracuje ako moja vlasová štylistka, takže ju vídam vždy, keď som na nakrúcaní. Druhá dcéra býva v Atlante a stretávame sa dosť často, lebo je to naše malé dievčatko a trvá na tom. Aj so svojimi dvoma synmi mám pravidelný kontakt. Ak sa nemôžeme stretnúť, aspoň si telefonujeme. Všetci spolu veľmi dobre vychádzame.

Ako odpočívate, keď máte voľno?

Milujem plachtenie. Keď mám dlhší čas voľno - čo sa stáva možno raz do roka - nájdete ma visieť von z mojej lode v Karibiku. Potom cestujem z ostrova na ostrov a jednoducho relaxujem. Vtedy som tam iba ja, loď a more. Vypnem si mobil a nekontrolujem e-maily. Okrem toho mám na svojej farme v Mississippi kone, na ktorých treba jazdiť. Veľkú záľubu nachádzam aj v lietaní.

SkryťVypnúť reklamu

Ste vraj tiež veľmi dobrý v lúštení krížoviek...

No, „dobrý"... To je iný príbeh: Akurát som sa zasekol na jednej krížovke v New York Times. Ale veľmi rád ich lúštim, je to uvoľňujúce.

So svojou spoločnosťou Clickstar chcete vyvolať revolúciu na internete...

To asi trochu zveličujete.Chceme otvoriť stránku, kde si užívatelia budú môcť legálne stiahnuť súčasné „blockbustery". To je hlavná myšlienka. Stránka bude však ponúkať oveľa viac: istí veľmi známi herci budú prezentovať komunikačné kanály s rozličnou tematikou. Napríklad Danny DeVito sa bude starať o dokumentárny kanál, keďže sa o túto oblasť podrobne zaujíma a má odborné znalosti. Ak kliknete na jeho odkaz, uvidíte Dannyho, ako rozpráva o dokumentoch a ponúka súčasné aj staršie na stiahnutie. Užívateľ bude mať tiež možnosť pozrieť si upútavky a recenzie, aké bývajú k filmom. Na stránke plánujeme mať akési knižnice, ktoré budú obsahovať veľa rôznych žánrov: komédie, akčné, klasické hollywoodske filmy...

SkryťVypnúť reklamu

Máte nejaké nesplnené sny?

Nemám nijaké sny mimo filmového priemyslu. Ale v tejto oblasti mám dva: Chcem nakrútiť naozaj dobrý western a chcem produkovať film, ktorý vyhrá cenu akadémie.

 

Slávny na "staré kolená"

Morgan Freeman sa narodil 1. júna 1937 v Memphise v štáte Tennessee v rodine holiča a upratovačky, ktorá sa často sťahovala, dlho žil v Mississippi. Má troch starších súrodencov. Prvýkrát si zahral ako osemročný v školskom predstavení, ako dvanásťročný vyhral školskú hereckú súťaž. V 1955 však opustil herecké štipendium na štátnej univerzite a rozhodol sa zamestnať ako mechanik v armádnom letectve. Po piatich rokoch sa vrátil k štúdiu herectva v Kalifornii - v Los Angeles a Pasadene, pokračoval tanečnou prípravou v New Yorku. Tu v roku 1968 debutoval na Broadwayi v černošskej inscenácii muzikálu Hello Dolly!

Neskôr sa začal presadzovať v televízii, výrazné úlohy v televíznych filmoch mu napokon po dvadsiatich rokoch zaistili kariéru v Hollywoode. Spolupracoval s významnými filmovými tvorcami, v ich dielach však najčastejšie stelesňoval záporné postavy. Upozornil na seba úlohou nebezpečného newyorského pasáka Fasta Blacka, za jeho stvárnenie v kriminálnej dráme Chytrák bol nominovaný na Oscara (1987).

Zlatý glóbus 1989 a ďalšiu nomináciu na Oscara mu vyniesla postava verného černošského šoféra Hoka Colburna v nostalgickej komédii Šofér slečny Daisy. Neúspešne sa uchádzal o Oscara aj v roku 1994 s úlohou väzenského veterána Ellisa Boyda Reddingtona zvaného Red, ktorý sa zblíži s nevinne odsúdeným finančným úradníkom, vo väzenskej dráme Vykúpenie z väznice Shawshank.

V roku 1993 sa postavil aj na druhú stranu kamery. Jeho režijný debut Bopha! opisuje osudy juhoafrického čierneho policajta a jeho rodiny. Úspech mu zaistila aj postava skúseného detektíva v depresívnej krimi Sedem (1995). Na MFF v Karlových Varoch 2003 uviedol horor podľa románu Stephena Kinga Pavučina snov. Vo filme Bruce Všemohúci (2003) si zahral Pána Boha v úspešnej komédii s Jimom Carreym a Jennifer Anistonovou.

Mimoriadny úspech a konečne aj vytúženého Oscara mu vyniesla vedľajšia postava v boxerskej dráme Clinta Eastwooda Million dollar baby (2004). V týchto rokoch nakrúca jeden film za druhým. Mohli sme ho vidieť napríklad ako Lucia v komiksovej snímke Batman začína (2005). Vo filme Žiť po svojom (2005), ktorý rozpráva príbeh o dobrodružstve a súcite, stvárnil postavu Mitcha Bradleyho, nájomníka na ranči Einara Gilkysona (Robert Redford), ktorý bol vážne zranený pri stretnutí s grizzlym.

Začiatok tohto leta trávil v Čechách, kde nakrúcal adaptáciu na motívy komiksu s názvom Wanted.

Čoskoro sa však opäť prevtelí do charakterovej postavy. Zahrá si Nelsona Mandelu, černošského politika a mierotvorcu, vo filmovej adaptácii novely Johna Carlina s názvom The Human Factor: Nelson Mandela and the Game That Changed the World (Ľudský faktor: Nelson Mandela a hra, ktorá zmenila svet). Snímka bude rozprávať o živote Mandelu v jeho prvom juhoafrickom prezidentskom období krátko po páde apartheidu v roku 1995.

Ďalším Freemanovým pripravovaným projektom je film The Last Full Measure, skutočný príbeh o jednom vojakovi a jeho živote krátko po vojne vo Vietname, a zahrať by si mal tiež v adaptácii knihy Arthura C. Clarka Stretnutie s Rámom.

So svojou prvou ženou Jeanette Adair Bradshawovou žil dvanásť rokov od roku 1967 do 1979, v roku 1984 sa oženil s Myrnou Colleyovou-Leeovou, s ktorou žije dodnes. Má dvoch synov Alphonsa a Saifoulaya z prvého vzťahu, adoptoval dcéru svojej prvej manželky Deenu a so svojou druhou ženou má štvrté dieťa Morganu. Freeman žije v Charlestone v Mississippi a v New Yorku. Má licenciu pilota, je spoluvlastníkom reštaurácie Madidi a bluesového klubu Ground Zero v Clarksdale v Mississippi.

Freeman pravidelne vystupuje proti slávnostiam Mesiaca čiernej histórie (Black History Month) a nikdy sa nezúčastňuje ani na nijakých súvisiacich podujatiach. Hovorí: "Nechcem mesiac čiernej histórie. Čierna história je americká história." Hovorí, že jediná cesta, ako skončiť s rasizmom, je prestať o ňom hovoriť a pripomína, že nie je ani "mesiac bielej histórie". Freeman v interview s Mikom Wallaceom povedal: "Prestanem vám hovoriť biely muž a chcem, aby ste vy mňa prestali nazývať čiernym mužom."


Autor: Bartek Kolodziej (Hollywood - Hamburg)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 832
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 629
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 526
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 186
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 131
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 837
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 755
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 732
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu