V prípade šiestich zahraničných zdravotníkov, ktorí sa nakoniec vyhli trestu smrti, a dostali doživotie, sa hovorí najmä o piatich bulharských sestričkách. Máločo sa však vie aj o šiestom odsúdenom Palestínčanovi. A ešte menej sa vie, že pred mesiacom Ašraf al-Hadžúdž dostal bulharské občianstvo. Ak sa odsúdených podarí dostať mimo Líbye, aj on sa tak môže dostať na slobodu.
Rodák z egyptskej Alexandrie žil v Líbyii už od svojich dvoch rokov. Pred ôsmimi rokmi mal, vtedy len tridsaťročný medik al-Hadžúdž (na snímke SITA/AP), pred sebou sľubnú kariéru lekára. Pracoval ako asistent v detskej nemocnici v Benghází. Vtedy ešte netušil, že štúdium medicíny v Líbyii už nedokončí.
V januári 1999 sa ocitol za mrežami spolu s bulharskými zdravotnými sestrami. Obvinenie znelo absurdne. Svojich detských pacientov mal úmyselne nainfikovať smrteľným vírusom HIV. Jeho rodičom trvalo desať mesiacov, kým zistili, kde je uväznený. Prišli o prácu a Ašrafove dve sestry vyhodili z univerzity. Al–Hadžúdža líbyjský súd odsúdil na trest smrti zastrelením. A jeho rodina nakoniec ušla do Holandska, kde pred pár rokmi dostala politický azyl.
Už vtedy čelil aj obvineniam z ohovárania polície a líbyjského režimu. Jeho otec totiž médiám tvrdil, že Ašrafa mučili elektrickými šokmi. Vyvracal tiež tvrdenia, že Ašraf je lekárom, alebo že býval v luxusnom apartmáne. „Ak je naozaj doktor, nech Líbya ukáže svetu jeho diplom,“ vyzýval. Podľa neho jeho syn býval na internáte ako väčšina študentov.
Autor: toh