Skúste povedať nahlas to slovo, máte na to?

V Česku vyšla kniha, ktorej téma pre mnohých ešte stále predstavuje tabu, no pre generácie umelcov a spisovateľov je lákavým a zvodným zdrojom inšpirácie a poetickej obrazotvornosti.

Anonym: Bez názvu, 1930. Texty v knihe sú ilustrované mnohými starými kresbami a fotografiami.Anonym: Bez názvu, 1930. Texty v knihe sú ilustrované mnohými starými kresbami a fotografiami.

„Povedzte to slovo - máte na to?“ Touto sugestívnou otázkou uvádzajú svoju Knihu o kunde jej editori (tej knihy). Ľahko sa im hovorí, sú predurčení už svojimi menami Karel Utte a Nella D. Astonová - veď ako nevtieravo a neomylne nás ich iniciálky navigujú k meritu veci.

To sa v češtine pýši celým radom synonymov. Hanlivých a smiešnych, či vecných a faktických, ale aj obdivných a vznešených. Prečo z tejto silnej konkurencie vyšla víťazne práve, hm, kunda (povedali sme - máme na to!), to je nezodpovedaná otázka pre záhadných editorov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Potešenie aj inšpirácia

A prečo vznikla takáto knižka? O tom už hovoria radi v presvedčení, že jej protagonistke, na ktorú už dvetisíc rokov striehne „stoporený prst morálky“, sme veľa dlžní, keďže sme ju pohodili ako najlacnejšiu klobásku „hltavým psom ekonomického liberalizmu“.

Určite sa však dá s nimi súhlasiť, že je cestou, po ktorej sem človek prišiel, no a predovšetkým muži im dajú zapravdu aj v tom, že sa k nej celý život vracajú ako k najvlastnejšiemu útulnému zátišiu. Jedným poskytovala úte­chu a potešenie, pre iných bola básnickým objektom alebo odrazovým mostíkom k odvážnej filozofickej akrobacii.

Vyberať bolo z čoho, anonymná ľudová tvorivosť a nižšia i tá najvyššia literatúra sa tomuto zdroju a objektu rozkoše (lebo len na túto funkciu je pre zámery knihy redukovaná viacvýznamovosť tejto magickej časti ženského tela) s obľubou venovali a venujú.

SkryťVypnúť reklamu

A keďže sa editori neobmedzovali storočiami ani teritóriami, predložili pestrú paletu krátkych textov či veršovaniek. Niektoré sú postavené len na samotnej prítomnosti tohto inkriminovaného pomenovania, inde je jeho nositeľka veľmi intenzívne zapojená do sexuál­nych radovánok.

Ich popis je raz metaforický, inokedy realistický či až naturalistický, čo sekundárne tiež dokumentuje, ako sa aj v literatúre postupom času posúvali hranice dovoleného. V tomto smere sú niekdajší odvážlivci v porovnaní trebárs so súčasnými českými autorkami Antošovou, Hůlovou či pseu­donymnou Katalpou neškodnými roztopašníkmi, hoci napríklad taký Apollinaire by sa ani dnes nestratil. Samozrejme, nie je jediný zo starej gardy.

Očakávaní aj prekvapujúci autori

SkryťVypnúť reklamu

Zastúpenie autorov je vskutku reprezentatívne, od očakávaných mien, ako sú Bukowski, Miller, Casanova, Maupassant, Krejcarová, Wilde či Houelle­becq cez Viana, Jarryho, Bondyho, Rotha, Krchovského, Hrabala, Robbe-Grilleta, Nezvala až po Puškina, Máchu či Aragona, ktorých účasť v tomto zborníku mnohých prekvapila. Chýbajú Slováci, ktorí, súdiac hoci len podľa dvoch zbierok Sex po slovensky či čerstvo vydanej pseudonymnej paródie Eva Ave, by krajinku pod Tatrami reprezentovali viac než dôstojne.

Nové obzory

Rozmarná knižka, ktorú odľahčujú staré (niektoré síce „hard“, ale predsa len často komicky pôsobiace) fotografie a kresby, je podľa editorov vejárom pocty a počet jej textov - 127 - je vlastne len akýmsi začiatkom a rozcestníkom, pričom ďalšie objaviteľské cesty by už mal vykonať sám čitateľ.

SkryťVypnúť reklamu

Ale nezaslúžil by si rovnakú knihu aj mužský náprotivok a hlavný partner našej obľúbenej hrdinky? Vyberať je tiež z čoho, okruh autorov by bol veľmi podobný, dokonca aj niektoré z textov súčasnej knihy by sa mohli priamo použiť, keďže protagonista prípadnej budúcej publikácie hrá v nich nezanedbateľnú rolu.

Ani v tomto prípade by však nebolo jednoduché vybrať si jeden z mno­hých synonymov. V desiatkach českých názvov, ak vynecháme tie notoricky známe, sa popri bizarných pome­nova­niach ako šašek, před­nosta, bimbas, zvonec, pofstalec či blbón objavuje celkom nečakane aj alexandr.

Nebolo by teda lepšie, keby tá kniha vyšla radšej v slovenčine? A podľa možnosti skôr, než sa toto neveselé synonymum udomácni aj v našom jazyku?

Kniha o kunde. Editori: Karel Utte, Nella D. Astonová.

SkryťVypnúť reklamu

Dybbuk Praha.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 218
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 631
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 198
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 571
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 388
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 206
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 847
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 795
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu