Fidesz expremiéra Viktora Orbána (na snímke Reuters) už dlho presadzuje referendum o reformách vlády Ferenca Gyurcsánya. Teraz je už skoro isté, že referendum bude.
Problém je, že pri ňom budú občania priam zavalení otázkami. Podľa rozhodnutia Celoštátnej volebnej komisie (OVB) zo stredy večera by mali hlasovať o desiatich, pričom si niektoré protirečia.
OVB už dávnejšie schválila prvé tri otázky navrhované Fideszom. Občania sa v nich mali vyjadriť, či majú zdravotnícke zariadenia zostať v obecnom vlastníctve, či sa lieky budú môcť aj ďalej predávať iba v lekárňach, a či budú mať rodinní farmári predkupné právo na pôdu.
Ďalšie tri otázky ohľadne školného a priamych platieb u lekára a v nemocniciach OVB najprv odmietla. Aby o nich mohlo byť referendum, obrátil sa Fidesz na ústavný súd. Ten mu dal za pravdu a komisia musela aj tieto otázky odobriť.
Fidesz však chcel, aby sa o jeho šiestich otázkach hlasovalo naraz a preto prvú trojicu, schválenú už dávno, komisii opäť formálne predložil na posúdenie.
To využil neznámy lingvista László Kálmán, ktorý predložil komisii tri otázky na podobnú tému ako Fidesz, ale s opačným vyznením. Kým sa Fidesz pýta, či občania súhlasia, aby zdravotnícke zariadenia zostali vo vlastníctve štátu alebo samospráv, Kálmán sa pýta, či samosprávy môžu sami rozhodnúť, akým spôsobom zdravotnú starostlivosť zabezpečia.
Ohľadne liekov Kálmánova otázka znie, či občan súhlasí, aby sa lieky bez receptu mohli predávať aj mimo lekárne.
Hlasujme o všetkom
Komisia musela o otázkach Kálmána a Fideszu rozhodovať naraz. V stredu všetkých šesť odsúhlasila. Fidesz to označil za snahu sabotovať svoje referendum. Komisia sa bráni, že jej zo zákona nič iné nezostávalo. Schválila aj desiatu otázku predloženú jedným manželským párom o zákaze vstupu súkromného kapitálu do zdravotníctva.
K tomu, aby boli tieto otázky v referende naozaj predložené, musia ich navrhovatelia predložiť aspoň 200-tisíc podpisov. Pre Fidesz s jeho masou aktivistov to nebude problém. Uspieť však môže aj Kálmán, ktorý chce podpisy zbierať pomocou občianskych aktivistov. Je pravdepodobné, že mu s tým pomôžu aj vládne strany.
Právny chaos
Môže sa tak stať, že budú občania odpovedať na protirečiace si otázky, ktoré dostanú na jednom lístku. Sformulovanie otázky pritom ovplyvňuje, ako na ňu ľudia odpovedia. Môže sa tak stať, že odsúhlasia obe protirečiace si otázky: schvália, aby nemocnice zostali v obecnom vlastníctve a aj to, aby samosprávy o ich osude mohli rozhodnúť samy. Čo by to v praxi znamenalo, si žiadny právnik nechce ani predstaviť.
Autor: pm