BRATISLAVA. Je viac dôvodov, na základe ktorých sa človek rozhodne, či vstúpi do stavu manželského, alebo bude žiť vo vzťahu „na divoko“. Na manželstvo a postavenie rodiča dieťaťa sa vzťahuje viac zákonov. Svadbou získa človek status vydatá/ženatý, ktorý uvádza v rôznych formulároch a je rozhodujúci napríklad pri posudzovaní dávok od štátu alebo môže ovplyvniť aj výšku hypotekárneho úveru.
Manželia sú vraj pri splácaní zodpovednejší
Rodinný stav považujú banky pri žiadosti o rôzne druhy úverov alebo hypoték za podstatnú informáciu. Hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Miriam Fuňová priznáva, že existujú určité rozdiely v podmienkach poskytovania úverov v prípade ženatých a slobodných klientov.
„Napríklad pri nezabezpečených spotrebných úveroch vyžadujeme od slobodných žiadateľov podpis blankozmenky. Pri manželoch vyžadujeme spravidla spoludlžnícky záväzok,“ povedala Fuňová. Výhodou manželských párov podľa hovorcu Dexia banky Michala Fúrika sú ich spoločné príjmy, ktoré vstupujú do hodnotenia bonity. Iné je to, ak už manželia majú deti. „Rodiny s viacerými členmi majú vyššie výdavky ako slobodní ľudia,“ povedal Fúrik.
Fuňová tvrdí, že Slovenská sporiteľňa má skúsenosť, že zosobášení klienti si viac strážia výdavky a sú zodpovednejší pri splácaní úverov.
V prípade, ak sa partneri rozhodnú žiadať spolu o úver ako spolužiadatelia, započítavajú sa ich obidva príjmy. Banky však zdôrazňujú, že každý prípad posudzujú individuálne a nie je pre nich dôležitá len výška príjmu. Žiadatelia však musia bankám preukázať, že sú schopní úver splácať.
Majetok aj dlhy sú spoločné
Po uzavretí manželstva vzniká podľa Občianskeho zákonníka tzv. bezpodielové vlastníctvo. Znamená to, že všetky veci nadobudnuté počas manželstva sú spoločné a pri rozvode majú na ne manželia rovnaký nárok.
„Výnimkou sú napríklad veci získané dedičstvom alebo darovaním,“ povedal právnik Tomáš Kamenec. To isté však platí aj pre záväzky a dlhy. Preto by manžel alebo manželka nemali podľa Kamenca prijať žiadny väčší záväzok bez súhlasu partnera. Manželia majú voči sebe zároveň podľa zákona o rodine aj vyživovaciu povinnosť. Ak jeden z manželov túto povinnosť neplní, súd na návrh niektorého z nich určí jej rozsah tak, aby životná úroveň oboch manželov bola v zásade rovnaká.
Človek, ktorý nie je slobodný, skôr splní aj podmienky, ktoré vyžadujú štátne inštitúcie pri posudzovaní rôznych dávok. Platí to aj v prípade odpočítateľnej položky na manželku, respektíve manžela, a nároku na vdovský, vdovecký dôchodok.
Dôchodok patrí len vdove alebo vdovcovi
Manžel si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na svoju manželku v prípade, ak ona nemá nijaký príjem alebo jej príjmy sú nižšie ako 19,2– násobok životného minima. V súčasnosti je to 95 616 korún. Ročne tak na daniach môže ušetriť vyše 18-tisíc korún.
Ak si chce partner uplatniť túto nezdaniteľnú časť, musí splniť aj podmienku, že s manželkou žije v spoločnej domácnosti. „Ide o manžela, manželku daňového subjektu, nie inú osobu, napríklad družku alebo bývajú manželku,“ povedala hovorkyňa Daňového riaditeľstva Iveta Adamíková.
Ak jeden z partnerov zomrie, nárok na vdovský, respektíve vdovecký dôchodok má len manžel/ka. Druhovi alebo družke ho Sociálna poisťovňa nevyplatí.
V prípade rozchodu to majú jednoduchšie slobodní. Ušetria na súdnych poplatkoch a neplatí pre nich ani pravidlo bezpodielového vlastníctva. Poplatky pri rozvode sú 2-tisíc korún.
Manželia zároveň platia jedno alebo trojpercentný poplatok z majetku, ktorý si delia. Minimálna suma je v tomto prípade dvetisíc a maximálna suma 500-tisíc korún.
Slobodná matka nemá privilégiá
Rodinné dávky sú rovnaké pre deti narodené slobodnej matke aj v manželstve. Slobodná matka dostáva len dlhšie materské.
Ak sa dieťa narodí slobodnej matke, v porovnaní s matkou dieťaťa narodeného do manželstva oveľa viac nezíska.
Jej rodinný stav Sociálna poisťovňa zohľadňuje iba pri dĺžke tzv. materského. Osamelej žene sa poskytuje o 9 týždňov dlhšie, spolu 37 týždňov. Vydatým ženám 28 týždňov. Výška dávky je 55 percent z príjmu matky. „Ak sa však slobodná žena v období po uplynutí 28. týždňa čerpania dávky vydá, nárok na materské jej zaniká dňom vydaja,“ povedala hovorkyňa ministerstva práce Oľga Škorecová.
Rodinné dávky sa tiež poskytujú v rovnakej výške a za rovnakých podmienok bez ohľadu na to, či je matka slobodná, rozvedená, alebo vydatá. Dávky poskytujú úrady práce. „Žiadateľom môže byť ktorýkoľvek z rodičov dieťaťa, okrem príspevku pri narodení dieťaťa a príplatku pri narodení prvého dieťaťa, kde žiadateľkou môže byť iba matka dieťaťa,“ vysvetľuje Škorecová.
Daňový bonus je aj na osvojené dieťa
Zákon o dani z príjmov umožňuje uplatniť si daňový bonus, ktorý znižuje daň, na vyživované dieťa. Podmienkou na získanie bonusu je len, aby dieťa žilo s človekom, ktorý si ho uplatňuje. Môže pritom ísť aj o osvojené dieťa.
„Nárok na uplatnenie bonusu sa viaže na žitie v domácnosti s nezaopatreným dieťaťom a dosiahnutím zdaniteľných príjmov. Teda bez ohľadu na to, či ide o vydatú, slobodnú matku, alebo otca dieťaťa, ktorý nie je s jeho matkou ženatý a podobne,“ povedala Adamíková. Od júla je mesačný daňový bonus 555 korún.
(vf)
Kliknite - obrázok zväčšíte.