BRATISLAVA. Vysoké školy stále nevedia, ako budú vyberať poplatky od externistov.
Nečakajú len na to, kým vysokoškolskú novelu podpíše prezident, ale najmä na nariadenie vlády, ktoré vypracuje rezort školstva.
Ministerstvo však hovorí, že nechá voľné ruky rektorom.
Hrozí zmätok
Novelu si rektori vysvetľujú rôzne. „Nečudujem sa im. Tá novela je zmätočná,“ povedal Peter Mederly z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť.
Bývalý blízky spolupracovník exministra Martina Fronca z KDH varuje, že ak ministerstvo neurčí presné pravidlá, tak vo vysokoškolskom systéme bude chaos. Na každej škole budú môcť platiť iné pravidlá.
„Ministerstvo musí jasne povedať, aké má predstavy,“ povedal rektor Univerzity Konštantína Filozofa Libor Vozár. Bez nariadenia nechce hovoriť o tom, ako poplatky zavedie. Ministerstvo však plánuje určiť len limit, koľko externistov chce dotovať. Ak školy prijmú viac študentov, štúdium im spoplatnia. Ako to univerzity urobia, ostane na nich.
Platiť nebudú najlepší
Rektor Ekonomickej univerzity Rudolf Sivák priznáva, že výklad novely môže byť rôzny. Pôvodný zámer bol podľa neho taký, aby neplatili len tí najlepší. Rozhodli by o nich prijímacie skúšky.
Pri takomto modeli by poplatky slúžili ako motivácia pre študentov, hovorí rektorka Univerzity Mateja Bela Beáta Kosová.
V jednej lavici
Proti je študentská rada. Jej predseda Jaroslav Juriga hovorí, že by tak mohli vznikať medzi študentmi nezhody.
Spolu by sedeli takí, čo neplatia, s tými, čo si za štúdium zaplatili. Skôr je za model, ktorý chce zaviesť Univerzita Komenského.
Rozhodne záujem
Univerzita Komenského plánuje, že o poplatkoch nebude rozhodovať kvalita študentov, ale záujem o študijný program, povedala prorektorka Anna Predmerská.
Platiť bez rozdielu budú študenti manažmentu, práva a zrejme aj sociálnej práce. Škola tak ušetrí peniaze na menej atraktívne programy.
Ak prezident novelu podpíše, poplatky začnú externisti platiť od septembra 2008.
Do konca októbra tohto roku musia školy určiť, ktoré programy spoplatnia. Uchádzači majú vopred vedieť, čo ich čaká.
Problém s uplatnení absolventov
Rektorom sa veľmi nepáči ani to, že o výške dotácií pre externistov má ministerstvo rozhodnúť aj podľa uplatniteľnosti absolventov v praxi.
Nevedia si predstaviť, ako ju chce rezort posúdiť. Zvýhodnené by tak boli technické odbory pred humanitnými. Ministerstvo hovorí, že na výskum uplatniteľnosti si nechá vypracovať projekt. Zatiaľ môže vychádzať len z údajov úradov práce. Rektori sa však sťažujú, že tie nie sú presné.
(vev)