BRATISLAVA. Pred jej perfektnosťou kapitulovala aj technika. S desiatkou sa vtedy ešte nerátalo, svetelné ukazovatele na gymnastickej súťaži olympijských hier 1976 boli iba trojciferné. Keď rozhodcovia vyťukali známky, na displejoch sa objavilo 1,00.
Šestnásťtisíc divákov v nabitom montrealskom Forume, kde vtedy hrávali NHL hokejisti Canadiens, prerušilo ovácie a na pár sekúnd v rozpakoch onemelo. Potom sa pustilo do piskotu.
"Nezvykla som hneď po zostave hľadieť na ukazovateľ, ale donútil ma k tomu ohlušujúci rámus v hale," spomínala po rokoch Nadia Comaneciová. "To má byť asi desiatka, upokojoval ma ktorýsi z našich trénerov."
Otvorila éru desiatok
Aj bola. A nie jedna.
Rumunská diva ich v Montreale dostala sedem.
Sedem desiatok v jednej-jedinej súťaži. Navyše najvyššieho rangu. Nikto pred ňou na olympiáde nezískal ani jedinú. Ani muž, ani žena.
Swiss Timing, ktorý zabezpečoval na Hrách 1976 meranie a ukazovatele, sa vraj pred nimi obrátil na svetovú gymnastickú federáciu s otázkou, či sa nemôže stať, že niekto z gymnastov či gymnastiek dostane hodnotenie 10,00, ale odpoveďou bolo ubezpečenie, že to nehrozí.
Éra desiatok sa začala až nástupom rumunskej tínedžerky Nadii Comaneciovej. Prišla ako víchor. Pamätníci pri spomienkach na to dodnes žasnú.
Sú také silné, že stále ešte žne uznania. Najnovšiu poklonu jej zložila Akadémia svetových rekordov so sídlom v americkom Miami. Za sedem známok 10,00 na olympiáde 1976 jej minulý týždeň na 31. výročie slávneho dňa udelila certifikát so špeciálnou zlatou pečaťou ako absolútne najlepšej gymnastke histórie. Navyše 18. júl vyhlásila za Deň svetových rekordov.
Dcéra vzduchu
Nadia vtedy uchvátila svet. Objavila sa naraz na prvej strane žurnálov Time, Newsweek aj Sports Illustrated, čo sa žiadnej inej osobe predtým ani potom nestalo. Agentúra AP ju vyhlásila za svetovú športovkyňu roka 1976.
Francúzsky denník L Équipe okamžite a bez rozpakov označil Comaneciovú v titulku za legendu. Napriek tomu, že mala iba štrnásť rokov. Biely anjel, dcéra vzduchu, gymnastická Lolita, to je pár superlatívov, ktoré sa už na druhý deň objavili v najrenomovanejšom športovom denníku sveta. Keď L Équipe o 24 rokov zostavoval rebríček športovcov 20. storočia, zaradil ju na ôsme miesto, najvyššie zo všetkých dám. Fox.com dokonca na štvrté, pred Pelého a Aliho.
Do Top 10 idolov, ktoré v tínedžerskom veku šokovali športový svet, sa v ankete divákov a poslucháčov britskej BBC dostali len dve ženy: okrem Comaneciovej ešte košická rodáčka, tenistka Martina Hingisová.
Tínedžerská dokonalosť
Dnes by ako štrnásťročná na olympiáde ešte nesmela štartovať.
"Mladosť mi pomohla: nemala som strach trénovať ťažké prvky a navyše som ako nováčik na olympiáde nepociťovala tlak veľkého podujatia," konštatovala s odstupom na tému tínedžerskej dokonalosti prvá rumunská gymnastka s titulom absolútnej olympijskej šampiónky. Po troch zlatých v Montreale 1976 (viacboj, bradlá, kladina) získala ešte dve ďalšie v Moskve 1980 (kladina a prostné) a o rok, keď dovŕšila dvadsať, skončila so súťažením.
"Nemala charizmu Rusky Oľgy Korbutovej, no cvičila neuveriteľne: bez obáv z nebezpečných prvkov a z toho, že ju sledujú milióny," napísal v knihe o histórii olympiád Američan David Wallechinsky.
Podľa neho Nadia trpela len na tlačových konferenciách. Čo si ešte želáte? pýtali sa jej v Montreale. Ísť domov, odvetila. Keď pristála na bukurešťskom letisku a zbadala desaťtisíc krajanov, zhrozila sa: Bože, čo som spravila?!
9,90 + istota = 10,00
"Vtedy som nevedela, že tvorím dejiny. Ba nevedela som ani to, že nikto predo mnou žiadnu desiatku nedostal," priznala sa po rokoch a dodala: "Gymnastika predo mnou bola za 9,90. Lepšou ju spravila moja istota."
To je fakt, Comaneciová cvičila v Montreale takmer úplne bezchybne. A neraz aj potom. Do konca kariéry dostala hodnotenie 10,00 dovedna dvadsaťpäťkrát.
Desiatka už patrí histórii. Gymnastika medzičasom zmenila systém hodnotenia.
"Pre mňa bola vtedy desiatka konečná stanica. Viac získať sa nedalo," povedala Comaneciová pred siedmimi rokmi pre BBC.
Desiatka sa s ňou vlečie
Desiatková kráľovná neskôr z Rumunska v obave z pomsty Ceausescovho syna za dramatických okolností utiekla do Ameriky. V novembri 1989, tesne pred revolúciou. O šesť a pol roka sa do Bukurešti vrátila, aby sa doma vydala za Američana Barta Connera, dvojnásobného gymnastického šampióna OH 1984. Svadbu priamo prenášala televízia a miestom recepcie bol bývalý diktátorov palác.
Žiť však ostala v Amerike, ktorá sa do nej zaľúbila ešte v sedemdesiatom šiestom. Predvlani agitovala za olympiádu 2012 v New Yorku a nedávno sa začala angažovať za úspech Chicaga, manželovho rodného mesta, v kandidátskom procese dejiska OH 2016.
Desiatka sa s ňou vlečie. Vlani, desať rokov po svadbe, priviedla na svet Dylana Paula Connera. Symbolickú desiatku jej namaľovali ešte aj na dvere izby v oklahomskej pôrodnici.
Tínedžerské esá športu
Muhammad Ali
Americký boxer: fenomenálny profesionálny boxer sa ako Cassius Clay už v osemnástich stal v Ríme 1960 olympijským šampiónom.
Boris Becker
Nemecký tenista: najmladší, už v sedemnástich, vyhral dvojhru vo Wimbledone. Na konte má celkovo šesť grandslamových triumfov.
Nadia Comaneciová
Rumunská gymnastka: v štrnástich, ako najmladšia vôbec, vyhrala viacboj na OH 1976 v Montreale, navyše dostala prvé desiatky v histórii.
Martina Hingisová
Švajčiarska tenistka: v 16 rokoch vyhrala tri zo štyroch grandslamových turnajov a ako najmladšia sa stala jednotkou roka.
Pelé
Brazílsky futbalista: v sedemnástich vystrieľal Brazílii titul majstrov sveta (v semifinále strelil tri góly z piatich Francúzsku a vo finále dva z piatich Švédsku).
Lester Piggott
Britský džokej: prvé dostihy vyhral ako 12-ročný a v osemnástich aj prvé derby. Mnohí odborníci ho považujú za najlepšieho džokeja všetkých čias.
Ian Thorpe
Austrálsky plavec: v sedemnástich získal tri zlaté a jednu striebornú medailu na OH 2000 v Sydney a o rok dokonca šesť na MS.
|
WORLDRECORDACADEMY.ORG |