BRATISLAVA. Tesne pred kľúčovým rozhodnutím o využívaní peňazí z eurofondov do roku 2013 sa rieši spor o to, kto o nich bude rozhodovať a kto ich bude rozdeľovať.
Všetkých osem županov, z ktorých piatich podporoval Smer a traja boli nominantmi HZDS, sa opakovane vyjadrilo, že chcú, aby župy dostali právomoci, ktoré má dnes ministerstvo výstavby. To ovláda SNS.
SNS: Svoje si nedáme
„Od začiatku považujeme vstup županov do tejto kompetencie za problematický, pretože ministerstvo je, a aj musí ostať, centrálnou riadiacou jednotkou v prípade eurofondov,“ povedal poslanec za SNS Rafael Rafaj.
Zároveň hovorí, že SNS trvá na svojom návrhu znížiť počet žúp na tri, pričom Bratislava, prípadne aj Košice by mali samostatné postavenie.
„Už nech to konečne pochopia títo župani a nevyvolávajú zbytočné trenice. Zbytočne ohrozujú prijatie Národného strategického referenčného rámca,“ hovorí aj podpredseda vlády a Smeru Dušan Čaplovič o zatiaľ neschválenom dokumente, ktorý rozhodne o čerpaní fondov do roku 2013.
Partnerom Európskej komisie podľa neho nie je župa, ale štát, a keď kontrola zistí nesprávne nakladanie s fondmi, nebudú peniaze únii vracať župani, ale štát.
„Ja už to nazývam táraniny,“ povedal o požiadavkách žúp Čaplovič. „Im asi ide o to, aby sa zmocnili peňazí,“ myslí si o županoch. Tvrdí, že župy aj tak budú mať v rozhodovacích orgánoch zastúpenie.
Robert Fico však pred niekoľkými týždňami povedal: „Politicky som momentálne na strane županov a hľadáme nejaké riešenie, ako tento spor vyriešiť.“ Tvrdil tiež, že župy „možno lepšie vedia, ako vie štát alebo ministerstvo, čo je prioritou v danom regióne“.
Neskôr to zdôvodňoval tým, že aj únia chce, aby boli regióny lepšie zapojené do rozdeľovania fondov.
Pre HZDS je téma otvorená
Nejasný je aj postoj HZDS. „To je diskutovaná a neuzavretá téma. Na tú tému diskutujeme a bude sa to riešiť v krátkom čase,“ povedal predseda výboru pre verejnú správu Tibor Cabaj.
Tvrdí však, že premiér županom „voľačo sľúbil“. Niektoré krajiny únie podľa neho čerpajú fondy prostredníctvom štátu, iné cez samosprávu. HZDS vraj nemá problém ani s jedným spôsobom, Cabaj si však myslí, že otázka patrí na koaličnú radu. „Všetky kompetenčné veci by sa mali riešiť tam.“
Už minulý rok sa SNS a Smer nevedeli dohodnúť, kto bude dohliadať na rozdeľovanie peňazí z fondov - či Janušek, alebo Čaplovič.
Slota: Na zmeny právomocí nie je dôvod
O eurofondoch sme hovorili s predsedom SNS JÁNOM SLOTOM.
Je pre SNS prijateľné, aby rozhodovacie právomoci k eurofondom dostali župy?
„Myslím, že hovoriť o kompetenciách vo vzťahu ku predsedom VÚC, a o tom, o čo sa snažia, je diskutabilné, lebo oni sa snažia, aby mohli vymenovať výberové komisie. Keď má toto niečo spoločné s objektívnym prerozdeľovaním eurofondov na mestá a obce, tak ja môžem vyjadriť len veľmi veľkú pochybnosť, lebo si myslím, že im ide o niečo úplne iné. Nevidím dôvod, prečo by ministerstvo nemohlo vybrať objektívnu komisiu, a prečo by mal byť župan tým, kto ju vyberá.“
Takže je to nepriechodné?
„Ani nevidím dôvod. Veď keď už sa chceme priblížiť tej samospráve, potom to dajme samospráve ako takej, lebo župan má podľa mňa tak ďaleko k samospráve ako k Marsu. Dajme to teda na mestské a obecné zastupiteľstvá - to je samospráva.“
Nevidíte za tým snahu brať SNS veci, ktoré má pod kontrolou?
„K tomuto by som sa nechcel vyjadrovať. Myslím si, že koaličná zmluva je jasná a zrozumiteľná.“
Nemôžu byť za tým Smer, ktorý má päť županov, alebo HZDS, ktoré má troch? Nejde o politickú záležitosť?
„Možno, že sa niekto hlási k Smeru, ale my sme väčšinu županov tiež vo voľbách podporovali. Takže je to skutočne diskutabilné, či si títo páni môžu osobovať právo, že som za tú alebo onú stranu. Sú to koaliční župani.“
Nechcete problém otvoriť v koaličnej rade, aby sa vyjadrili aj šéfovia Smeru a HZDS?
„Osobne si myslím, že nie je potrebné to dávať na koaličnú radu, lebo som presvedčený, že premiér má v tomto úplne jasno, a aj predseda HZDS.“
(knm)