.
BRATISLAVA. Ministerstvo práce a sociálnych vecí ustúpilo tlaku odborníkov, ktorí žiadali, aby z novely zákona o dôchodkoch vypustili takzvaný „úplatkový“ paragraf. Ten zaručoval ľuďom po opustení druhého dôchodkového piliera, že si môžu ponechať, čo si v ňom nasporili. V niektorých prípadoch by išlo o niekoľko desiatok tisíc korún. Informoval o tom zástupca aktivistov hromadnej pripomienky k zákonu Ondrej Dostál a potvrdila to hovorkyňa ministerstva práce Oľga Škorecová.
Návrh zákona o zmene priebežného aj sporivého dôchodkového piliera zverejnili začiatkom júla. V médiách aj v odbornej verejnosti vyvolal veľký odpor.
Peniaze majú ísť do Sociálnej poisťovne
K zmene dotlačili ministerských úradníkov zástupcovia verejnosti, čo podali k návrhu zákona o dôchodkoch hromadnú pripomienku. Ministerstvo uznalo polovicu z troch zásadných pripomienok.
„Výstup z druhého piliera bude podmienený prevodom finančných prostriedkov do Sociálnej poisťovne,“ potvrdila hovorkyňa ministerstva práce Oľga Škorecová. Sporitelia budú mať na prestup polročnú lehotu. Zákon má platiť od januára 2008.
„Po zohľadnení tejto našej pripomienky tam nebude motivačný alebo korumpujúci faktor, aby ľudia opúšťali druhý pilier len pre možnosť ponechať si nasporené prostriedky,“ povedal včera po skončení rozporového konania jeden zo zástupcov hromadnej pripomienky Ondrej Dostál z Občianskej konzervatívnej strany.
Ak by rezort pripomienky verejnosti neprijal, došlo by podľa Dostála k vážnemu narušeniu stability celého dôchodkového systému.
Asociácia dôchodkových správcovských spoločností považuje tento ústupok za víťazstvo zdravého rozumu. Napriek tomu navrhovanú novelu ako celok naďalej považuje za „nesystémovú a trvá na svojich dvadsiatich pripomienkach“.
Jeden strop má zostať
Ministerstvo ustúpilo čiastočne aj z ďalšieho sporného návrhu. Rozhodlo sa, že nenavrhne zrušiť maximálny vymeriavací základ na povinné odvody na nemocenské poistenie. Odvodový strop sa v návrhu takto ruší len pre systém starobných dôchodkov. „Takto zmena zasiahne namiesto 210–tisíc ľudí iba 21–tisíc. Napriek tomu rozpor pretrváva, lebo z hľadiska finančného objemu zvýšenia odvodového zaťaženia je to výraznejšia časť,“ povedal Dostál.
Prečo ministerstvo práce ustúpilo a netrvá na niektorých svojich názoroch, Škorecová nekomentovala. Rezort plánuje dnes tlačovú besedu, na ktorej to chce vysvetliť.
Rezort práce úplne zamietol tretiu pripomienku aktivistov, ktorá namietala povinné poistenie rodičov na materskej dovolenke a poberateľov príspevku na opatrovanie v prvom pilieri. „Ministerstvo zotrváva na návrhu, že títo ľudia musia byť v tomto období poistení iba v prvom pilieri. To im berie možnosť slobodnej voľby sporiť v druhom pilieri,“ povedal Dostál.
Škorecová potvrdila, že sa včera rozpor, ktorý sa týka napríklad matiek na materskej dovolenke, nepodarilo odstrániť. „Rozpor naďalej trvá. Chcela by som však zdôrazniť, že medzirezortné pripomienkové konanie sa končí v pondelok o polnoci,“ povedala Škorecová. Všetky pripomienky sa podľa nej ešte budú vyhodnocovať a prerokúvať a táto otázka bude určite aj predmetom ďalších rokovaní, keďže legislatívny proces sa len začína.
Niektoré škodlivé návrhy zostali
Pomyselné skóre 1,5:1,5, keď ministerstvo z troch pripomienok akceptovalo jednu celú, a jednu čiastočne, nie je pre zástupcu aktivistov Radovana Ďurana z INESS dôvod na spokojnosť. „S tým, čo sa podarilo, spokojní sme, ale najškodlivejší návrh o zrušení maximálneho vymeriavaceho základu dôchodkového sporenia pretrváva,“ povedal Ďuraňa. Myslí si, že tri miliardy, ktoré Sociálna poisťovňa takýmto opatrením získa, veľmi nepomôžu. Dotknutým občanom však zmena naopak skomplikuje život. Zvýšením odvodového zaťaženia môže dôjsť k zhoršeniu podmienok na podnikanie. V čom rezort zatiaľ ustúpil
Sporiteľom, ktorí vystúpia z II. piliera, nebudú vyplatené doterajšie úspory v hotovosti.
Maximálny vymeriavací základ ostáva na výpočet nemocenského poistenia.
Stĺpček Konštantína Čikovského
V strehu
Predstavme si, že sa píše leto budúceho roka a Viere Tomanovej a Ivanovi Valentovičovi stále nebolo odňaté právo podávať návrhy zákonov.
Valentovič navrhne, aby súkromné poisťovne aj všetko ostatné, čo sa v zdravotníctve hýbe a nie je ešte štátne, vrátilo do systému všetok zisk, ktorý kedykoľvek vyprodukovalo. A Tomanová príde s návrhom, aby mohol do predčasného dôchodku odísť každý, kto opustí II. pilier a podpíše priznanie, že sa doň zapojil pod hrozbou násilia.
Čo urobia súkromné poisťovne, lekári, ekonómovia, novinári? Vykašlú sa na to a nebudú už protestovať, pretože si povedia, že to len horliví socdemáci znova vykazujú činnosť? Povedia si, že im, a teda aj tejto krajine, bude lepšie, keď sa sústredia na svoju robotu, a nie na hrozby, ktoré nemôžu byť myslené vážne? Ťažko povedať. Isté je, že socdemák typu Tomanová čaká len na toto.
Autor: Viera Fidlušová Tomáš Tišťan