BRATISLAVA. Ministerstvo zahraničných vecí prvýkrát od vzniku samostatného Slovenska pristúpilo k výraznému znižovaniu počtu zamestnancov. Prvé kolo prepúšťania sa začalo pred niekoľkými dňami. Od 1. augusta by malo podľa informácií SME odísť 29 zamestnancov, z toho traja bývalí veľvyslanci, ktorí teraz pracujú na ministerstve. To sa zatiaľ k prepúštaniu nevyjadrilo.
Prepúšťanie súvisí so zámerom Roberta Fica a vlády znížiť počet zamestnancov v štátnej správe o 20 percent. V tomto prípade má ísť o 220 ľudí.
Štátna tajomníčka ministerstva Diana Štrofová si nemyslí, že by prepúšťanie mohlo ohroziť prácu našich veľvyslanectiev. „Budeme sa snažiť čo najviac vyjsť v ústrety uzneseniu vlády, ale nie tak, aby to ohrozilo fungovanie ministerstva, jeho štruktúry, nehovoriac o našom zastúpení v zahraničí.“ Sama Štrofová však priznáva, že „rezort žil v reálnych počtoch a nebol naddimenzovaný“. Isté rezervy sa však aj tak dajú nájsť, povedala. Podľa nej sa Slovensko bude snažiť, aby si napríklad v konzulárnych otázkach v tretích krajinách pomáhalo s inými štátmi Európskej únie.
Podľa informácií SME sa Slovensko chystá zrušiť alebo zredukovať stav ľudí na niektorých ambasádach mimo Európy. Tie často pokrývajú viacero krajín. Väčšinou ide o malé zastupiteľstvá, kde je okrem veľvyslanca tri až päť zamestnancov.
Slovensko je jednou z krajín v Európskej únii, ktoré zamestnávajú najmenej diplomatov. Na ministerstve zahraničných vecí pracuje 1150 ľudí. Dánsko, ktoré má približne rovnaký počet obyvateľov, ich má 2500.
Bývalý štátny tajomník József Berényi z SMK považuje prepúšťanie 20 percent ľudí z každého ministerstva za nepremyslený a neodborný krok. „Ministerstvo zahraničných vecí a veľvyslanectvá sú tak vybudované, že personálne obsadenie je v tomto momente optimálne. Akákoľvek redukcia bude vplývať na akcieschopnosť diplomacie.“
Výpoveď dostali aj traja bývalí veľvyslanci. Niekdajšieho ambasádora v Argentíne Jána Jurištu výpoveď prekvapila. Tvrdí, že na ministerstve pracoval bez akýchkoľvek problémov a má bezpečnostnú previerku NBÚ. V posledných rokoch odpovedal na otázky ľudí na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Nepáči sa mu hlavne to, že mu výpoveď zdôvodnenú reorganizáciou doručili len 10 dní predtým, ako musí odísť. Jurišta už je v dôchodkovom veku.
Odísť musí aj niekdajší veľvyslanec Ivan Puškáč. Aj on je v dôchodkovom veku. Puškáčovo meno je na zozname bývalej ŠtB uvedené v kategórii agent.
Prepustili aj Ladislava Volka, ktorý bol veľvyslancom v Indii a má previerku NATO. Ďalšími prepustenými sú najmä technickí pracovníci.