BRATISLAVA. Situáciou v spravodajstve verejnoprávnej televízie sa bude v najbližších dňoch zaoberať Rada STV. Mimoriadne rokovanie rady navrhol jeden z jej členov Miroslav Kollár po tom, čo denníku SME viacerí bývalí redaktori potvrdili, že vedenie spravodajstva politicky zasahuje do reportáží o súčasnej vládnej koalícii.
„Rokovanie zvolám najneskôr do 8. augusta. Vzhľadom na zavážnosť situácie pozveme nielen bývalých redaktorov, ale aj generálneho riaditeľa, šéfredaktora spravodajstva a šéfku domácej redakcie STV,“ potvrdil predseda Rady STV Bohumír Bobocký. Ku Kollárovej iniciatíve sa pridali aj ďalší členovia rady - Peter Malec, Lucia Jurgová, Jenö Görföl a Ján Greššo. Pôvodne sa mala rada stretnúť až 23. augusta.
Jurgová hovorí, že o kompetentnosti vedenia spravodajstva STV mala pochybnosti už na jar, keď šéfredaktor Ján Šmihula predložil rade materiál, ako by malo vyzerať. „Väčšinou išlo o formality a návrhy typu preložiť večerné správy na 19. hodinu, respektíve zmeniť počet moderátorov.“ Rada dala Šmihulovi materiál prepracovať, výsledok však nepozná. „Dodnes nám neprišla žiadna odpoveď,“ povedala Jurgová.
Pobúrený syndikát
So situáciou v STV nie je spokojný ani Slovenský syndikát novinárov. „Situáciu pozorne sledujeme a analyzujeme. Akúkoľvek cenzúru považujeme za neprípustnú,“ reagoval podpredseda syndikátu Karel Iľja Dvořák.
Znepokojenie nad politickými zásahmi do spravodajstva vyjadrili aj opoziční poslanci v parlamentnom výbore pre kultúru a médiá. K Tomášovi Galbavému sa včera pridal aj predseda výboru Pavol Minárik (KDH). „Je to problém aj preto, že ide už o druhú vlnu odchodov.“
Začiatkom roka totiž z STV pre politické tlaky odišli aj Roland Kyška, Eugen Korda a Štefan Hríb. Poslanec Rafael Rafaj (SNS) aj vicepremiér Čaplovič (Smer) sú však presvedčení, že spravodajstvo STV je k vláde rovnako kritické ako iné médiá.
Hreha chce kódex
Vyjadreniami bývalých redaktorov sa ešte v sobotu zaoberalo aj vedenie spravodajstva STV. Včera sa situácia zopakovala s tým, že viacerí zo súčasných redaktorov sa tých, čo odchádzajú, zastali.
Vedenie televízie však naďalej akékoľvek zásahy odmieta. „Ani v jednej zo spomínaných káuz nešlo o cenzúru alebo politický nátlak, ale o nedostatky v internej komunikácii vnútri spravodajstva STV,“ reagoval riaditeľ televízie Radim Hreha.
V najbližších dňoch však predloží Rade STV Kódex Slovenskej televízie, ktorý obsahuje aj inštitút „výhrady svedomia“. „Pokiaľ redaktor informuje svojho nadriadeného, že mu svedomie nedovoľuje pracovať na určitej téme, nesmie byť k jej spracovaniu nútený a za odmietnutie sankcionovaný,“ tvrdí Hreha.
Podľa člena rady Kollára však ide o ďalší dôkaz neprofesionality STV. „Evidentne netušia, v čom je podstata problému.“ Bývalí redaktori totiž hovorili aj o pozastavení šotov, ktoré boli kritické k súčasnej vládnej koalícii.
Päť odchodov
Denník SME v sobotu informoval, že bývalí redaktori spravodajstva Martina Ruttkayová, Mária Ölvedyová a Jaroslav Barborák odchádzajú z STV pre politické zásahy v prospech Ficovej vlády.
Z podobných dôvodov odišli v júni aj moderátorka Nora Gubková a dramaturg publicistiky Michal Petruška.
Šéfredaktor spravodajstva Šmihula však politicky motivované zásahy do reportáží odmietol.
Stĺpček Petra Schutza
STV forever
Zdá sa, že teplotné rekordy nevyčerpali šokujúce prekvapenia tohto leta. Mimoriadne zasadnutie Rady STV, ktoré bude koncom týždňa, má preveriť informácie o politických tlakoch na redaktorov verejnoprávnej televízie. Tak to je naozaj na neuverenie. Kto by to povedal? Politické tlaky v STV!?
Pätnásť rokov skúseností nasvedčuje, že rada prijme principiálne riešenie. Tak ako vždy doteraz definitívne zamedzí, aby v televízii verejnej služby šarapatili politické vplyvy. To sa predsa na Slovensku nemôže stať, aby sa politici správali podľa hesla „my vám schvaľujeme poplatky, tak vy nám patríte“ (Václav Moravec o vzťahu politici – ČT). Zárukou toho, že STV zostane rovnako kvalitná, ako vždy bola, bude aj etický kódex riaditeľa Hrehu. A, samozrejme, šéf spravodajstva, pre ktorého je profesionálna novinárčina o nápadoch a invencii, čoho dôkazom je, že navrhol tému, ako sa vo vlakoch za jazdy otvárajú dvere. S takýmto morálnym a intelektuálnym profilom STV nemôže prehrať ani s Urbánim, ani s Rafajom. Ani ďalších 15 rokov.