V rumunskom Sedmohradsku v pondelok prebehlo dlhoočakávané stretnutie dvoch najznámejších lídrov tamojšej maďarskej menšiny. Predseda vládneho umierneného Demokratického zväzu Maďarov v Rumunsku (RMDSZ) Béla Markó sa stretol s lídrom menšinových radikálov, biskupom Lászlóom Tőkésom (na snímke Reuters).
Sadnúť za rokovací stôl ich prinútili jesenné voľby do Európskeho parlamentu. Ak do nich menšina nepôjde jednotne, hrozí Maďarom, že nebudú mať v Bruseli svojich zástupcov. Rovnaká situácia sa môže zopakovať v domácich parlamentných voľbách, ktoré budú najneskôr na konci budúceho roku.
Dvojhodinové rokovanie v pondelok sa skončilo iba dohodou, že budú znepriatelené strany ďalej rokovať. Obaja lídri uznali, že nemajú inú možnosť, než sa dohodnúť. To však bude ťažké.
Markó a Tőkés si roky nemohli prísť na meno. Tőkés bol jedným zo zakladateľov RMDSZ. Nedokázal v nej však presadiť svoju líniu požadujúcu rozhodnejší boj za autonómiu a menej ústupkov voči rumunskej menšine.
So svojimi stúpencami kritizoval aj nedostatok demokracie v strane, ktorú riadi Markó železnou rukou už od roku 1993.
Keď v roku 2003 zrušili post čestného predsedu, ktorý zastával, Tőkés z RMDSZ vystúpil. Odvtedy sa snaží vybudovať novú konkurenčnú menšinovú stranu. To sa mu zatiaľ nedarí napriek tomu, že ho všemožne podporujú národniari z Maďarska, predovšetkým Fidesz expremiéra Viktora Orbána.
Keď nie my, tak ani vy
Aj keď Tőkés nedokáže vytvoriť hlavnej maďarskej strane rovnocennú konkurenciu, môže jej ubrať práve toľko hlasov, aby ani RMDSZ neprekonala päťpercentnú hranicu potrebnú na vstup do parlamentu. Jej preferencie postupne klesajú a v posledných parlamentných voľbách v roku 2004 už získala iba 6,23 percenta hlasov.
Tento rok biskupova taktika „keď nie my, tak ani vy“ uspela. Keď nedostal požadovanú polovicu miest na kandidátke RMDSZ, rozhodol sa do europarlamentu kandidovať samostatne. Napriek očakávaniu vedenia strany Tőkés zozbieral potrebných 100-tisíc hlasov a prinútil ich, aby s ním vážne rokovali.
Markó v pondelok biskupovi opäť ponúkol jedno z dvoch až troch predpokladaných voliteľných miest na kandidátke svojej strany. Tőkés však chce viac.
Požaduje uznanie politickej plurality a demokratizáciu v rámci menšiny a účasť na rozdeľovaní dotácií, ktoré jej prichádzajú hlavne zo susedného Maďarska.
Maďari v Rumunsku
Asi 1,5–miliónová maďarská menšina v balkánskej krajine sa označuje za najväčšiu etnickú menšinu v Európe.
V krajine tvoria Maďari asi 6,5 percenta obyvateľstva.