Keď opozičná strana Fidesz expremiéra Viktora Orbána v snahe zvrhnúť súčasnú vládu presadila referendum o jej nepopulárnych reformách, asi netušila, akú vlnu ľudovej tvorivosti tým vyvolá.
Ľudia sa neuspokojili s tým, že budú môcť hlasovať o školnom či platbách v zdravotníctve. Celoštátna volebná komisia už od začiatku roku rozhodovala o viac ako dvesto často veľmi absurdných návrhoch na referendum.
Odmietla napríklad návrh na referendum o tom, aby aj spätne dôkladne prešetrili majetkové pomery politikov, ich príbuzných a politických strán, i hlasovanie o provokatívnej otázke, či môžu okrem lekárov legálne prijímať „všimné“ aj policajti a úradníci.
Nebezpečné referendum
Politici však teraz zisťujú, že referendum je dvojsečná zbraň a môže ohroziť ich vlastné živobytie. Volebný výbor v utorok naopak schválil konanie referenda o otázke, či sa má súčasný počet poslancov parlamentu od roku 2010 zmenšiť na polovicu.
V jednokomorovom budapeštianskom parlamente dnes zasadá 386 zákonodarcov. Pritom Česko s podobným počtom obyvateľov má vo svojom dvojkomorovom parlamente spolu 281 poslancov a senátorov. Všetky maďarské strany sa zhodnú, že počet poslancov je príliš vysoký a mal by ísť aspoň pod tristo. Od roku 1990 sa však nedokážu dohodnúť, ako to urobiť
Referendum s touto otázkou pravdepodobne ešte bude musieť odobriť ústavný súd. Jedno nejasné ustanovenie ústavy hovorí, že sa ľudovým hlasovaním nemôže meniť volebný systém.
Podľa volebného odborníka Zoltána Tótha však môže súd referendum schváliť. Podstata volebného systému by sa ním nezmenila, zmenšenie počtu poslancov je iba technický problém, povedal Tóth maďarskej verejnoprávnej televízii.
K vyhláseniu referenda potom ešte treba zozbierať 200-tisíc podpisov. To však v prípade takej populárnej otázky asi nebude problém.
Navrhli otázky:
Súhlasíte s tým,
že sú tu poslanci pre nás a nie my pre nich?
aby sa zverejnili utajnené spisy doterajších vlád, ak sa netýkajú národnej bezpečnosti?
aby parlament umožnil, aby mal jeden človek súčasne viac manželov či manželiek?
že je pre spoločnosť najdôležitejšia morálna hodnota dôvera, spoľahlivosť a vierohodnosť?
aby bolo od roku 2010 používanie všetkých diaľnic bezplatné?
aby hostia reštauračných zariadení nemuseli platiť za pivo?
aby parlament prijal zákon o zavedení siesty?