Český premiér Mirek Topolánek má syna Nicolasa. Že by sa bol pri výbere krstného inšpiroval francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym? Podľa premiéra však meno pre dieťa vybrala jeho priateľka, matka dieťaťa Lucie Talmanová. Netradičné meno vždy púta pozornosť. Ako je to vlastne s menami? Je úplne jedno, ako sa voláme alebo ovplyvňujú našu povahu a osud?Aagje, Aaliyah, Aaron, Abriana, Anna, Audrey, Ava, Boyce, Boyd, Boyde, Brooke, Cadence, Caleb, Charlotte, Chloe, Claire, Daniel, Dylan, Elizabeth, Emily, Emma, Ethan, Evan, Gavin, Grace, Hannah, Isabella, Jack, Jacob, James, Liam, Lily, Logan, Luke, Mia, Noah, Olivia, Ryan, Sophia, Violet. Tieto a ešte tisícky ďalších mien nájdete na internetovej stránke www.babyname.com. Bol by v tom čert, keby ste si nevybrali. Meno, ktoré sa vyskytuje na tejto stránke, akceptujú dokonca aj naše matriky. Časy sa zmenili, preč sú časy, keď ste u nás mohli dať dieťaťu len meno podľa štátom schváleného zoznamu. A pritom, toľko pekných mien bolo v amerických či francúzskych filmoch! Teraz máme tieto vymoženosti aj tu, na Slovensku.
Na stránke nájdete aj význam každého mena, jeho pôvod, obľúbenosť, neanglické podoby a tiež prezývky a zdrobneniny. Napríklad Elizabeth, teda po našom Alžbeta, má toľko "nicknamov", že sa pokojne môže nazývať kráľovnou prezývok a zdrobnenín.
Stratégia výberu
Napriek novým možnostiam nie je vôbec jednoduché vybrať meno pre dieťa. Rodičia, ktorí sú konzervatívnejší, sa riadia aspoň nejakými pravidlami a konvenciami. Ak sa nechcú dieťaťu na celý život pomstiť, snažia sa vybrať meno s ohľadom na priezvisko či na historické a národnostné súvislosti. Na našom najpopulárnejšom rodičovskom portáli www.babetko.sk je článok o stratégii pri výbere mena najčítanejší a diskusia na túto tému býva veľmi bohatá. Mnohí rodičia sa celé mesiace mučia. Študujú rôzne knihy a materiály o význame mien, o ich pôvode, o psychologickom vplyve na ich nositeľa či dokonca o vibráciách, ktoré vraj meno vyvoláva. Podaktorí nie sú definitívne rozhodnutí ešte v okamihu, keď už je mamička na pôrodnej sále alebo keď už je dokonca potomok na svete.
Ak bude meno príliš extravagantné, budete sa hanbiť. Keď sa rovnako bude volať ďalších desať detí na piesku, bude to trápne. Keď sa meno nebude hodiť k priezvisku a dieťa začne chodiť do školy, pekne sa vám poďakuje. Niektoré mená nám k človeku sedia ako k dospelému, ale k malému bábätku sa nehodia. A naopak. Navyše to komplikuje svokra, ktorá vyhlási, že ak dáte dieťaťu meno Jakub, Martina alebo Zlatka - čiže úplne štandardné - už v živote k vám nevkročí.
Matriky sú benevolentnejšie
"Rodila som pred piatimi rokmi a chceli sme dať dcére meno Mia," vraví fotografka Silvia Slafkovská. "Na matrike od nás chceli potvrdenie z veľvyslanecta nejakého štátu, že sa tam takéto meno používa. Poradili nám, aby sme išli rovno na americké veľvyslanectvo, lebo v Amerike sa používajú skoro všetky mená. Zaplatili sme 30 dolárov a máme dcéru Miu." Dnes by ste vraj s Miou problém nemali, no Kristína Paulovičová, mama 7-týždňového syna, mala problém s jeho druhým menom. "Chceli sme, aby sa volal Leo Mária ako Erich Mária Remarque alebo Rainer Mária Rilke či Felix Mária Davídek. Ale povedali nám, že Mária je ženské meno. Zapísali teda podobu Maria, s krátkym "a". Voláme ho Leo, Leuško, Uško, Lejko. Ale raz sa mu možno budú obidve mená dovedna páčiť."
Pokiaľ ide o počet pôrodov, najsilnejšou matrikou je matričný úrad v bratislavskej mestskej časti Ružinov. "Vďaka novelizácii zákona o mene a priezvisku už môžeme byť benevolentnejší," vraví vedúca tohto úradu Miroslava Galadjová. "Ale ak je meno proti nášmu presvedčeniu, požiadame rodičov o súčinnosť. Musia nám priniesť doklad z veľvyslanectva krajiny, kde sa meno používa. Bolo to tak napríklad v prípade mena Izrael." Medzi zvláštnosťami, ktoré sa tu vyskytli, boli napríklad Elia, Xaver, Arzim, Jasmyna, Carmen, dievčenské meno Iman, Lilyen, Rea, Chantal alebo maďarské Réka. "Zákon teraz umožňuje dávať aj tri mená a mnohí rodičia to využívajú - napríklad Marko Nicolas, Jenifer Diana, Matej David." Úplná voľnosť neexistuje, meno musí byť skrátka naozaj meno. "Pokiaľ nám rodič prinesie doklad, nerobíme problémy. Sme v Európskej únii a musíme sa prispôsobiť."
Uvoľnenejší prístup potvrdzuje aj matrikárka z bratislavskej Petržalky Mária Dugovičová. Medzi kuriozitami sa vyskytli Esperanza, Tryša, Melody, Joshiaki, Chakkan, Luan.
"Skutočne zaujímavé meno som zapisovala práve dnes - dievčenské meno Ganga. Rodičia sú Slováci," vraví Tatiana Boborová, matrikárka matričného úradu v Banskej Bystrici.
"Chceli od nás, aby sme zapísali meno Kitti, ale zatiaľ sa to nedá, lebo Kitti s mäkkým "i" a dvomi "t" ani na internete nie je, je len Kity," hovorí Adriana Vassová z Matričného úradu Košice-Juh. "Raz chceli napríklad Džennifer, ale to nešlo, tak to zmenili na Jenifer. Ľudia dnes radi dávajú aj dve mená, napríklad Bianka Karmen či Dorka Fruszina."
Nomen Omen
"Z antiky putuje myšlienka Nomen Omen - meno osud, teda, že meno určuje osud nositeľa," vraví psychológ Dušan Fabián. "Kultúru sveta delíme na dve polovičky. V niektorých kultúrach človek dostáva meno až v priebehu života - podľa toho, v čom je zdatný. Obyčajne je to tak u prírodných národov, ak sú Indiáni alebo austrálski aborigéni. Bystrý rozlišovateľ rastliniek dostane napríklad meno Ten, čo sa vyzná v rastlinkách. V druhom type kultúry existuje už hotová zostava mien a tie sa priraďujú pri narodení k človeku. Mená majú svoju symbolickú hodnotu, historickú, skúsenostnú hodnotu a človiečik, ako vyrastá, zmocňuje sa mena, a samozrejme, že ho meno ovplyvňuje. Niektorí ľudia sú so svojím krstným menom nespokojní a aj si ho v dospelosti zmenia - mal som takých klientov."
Podľa Fabiána je pri práci v skupinách ľudí veľmi zaujímavé počúvať, keď každý rozpráva o vzťahu k svojmu krstnému menu. "Ako ho zaregistroval, prečo, ako sa dozvedel, že kto mu dal meno - mama či otec, aký mali vtedy vzťah, prečo práve toto meno. Všetko je dôležité a zaujímavé," tvrdí psychológ. "Niekedy príde klient s istým typom trápenia a keď vysype svoje meno, je to až dojímavé, ako jeho trápenie súvisí s jeho menom."
Extrémom by sa dala nazvať akási veda, nomenológia, ktorá sa zaoberá priam osudovým vplyvom mena na život človeka. Dôkazom toho, akú má meno silu, sú štúrovci, ktorí si na Devíne dali druhé, jednoznačne slovanské meno - Jozef Miloslav Hurban a podobne.
Nie nadarmo sa hovorí "robiť alebo šíriť dobré meno", "pošpiniť niekoho meno", "akože sa volám...", "získať renomé", "urobiť si zlé meno" alebo skrátka "urobiť si meno". Rytier de Rohan-Chabot raz vraj oslovil Voltaira: "Počkajte chvíľku, monsieur de Voltaire či monsieur Arouet alebo ako sa to, doparoma, voláte..." Voltaire ho prerušil poznámkou: "Nech sa, doparoma, volám hocijako, ale aspoň viem, ako mám robiť česť svojmu menu!" A toto platí - povedané slovami Heleny Růžičkovej: "Jakože se já jmenuju já."
Najpoužívanejšie chlapčenské mená
Jakub, Adam, Martin, Samuel, Lukáš, Filip, Michal, Tomáš, Matej, Matúš
Najpoužívanejšie dievčenské mená
Nina, Katarína, Natália, Veronika, Sofia, Viktória, Alexandra, Ema, Simona, Laura, Karin
Nezvyčajné mená detí slovenských a českých celebrít
Marek Ťapák - dcéra Taruna
Andrea Vadkerti - dcéra Sophia, syn Raphael
Silvia Lakatošová - syn Christian Pavel
Gabriela Harsányová - dcéra Chiara
Juraj Mokrý a Diana Mórová - syn Quido
Jarmila Lajčáková-Hargašová - dcéra Lara
Andrea Karnasová - dcéra Lujza
Pavol Habera a Daniela Peštová - dcéra Ella
Aňa Geislerová - syn Bruno Fidelio, dcéra Stella
Karel Gott - dcéra Charlotte Ella
Dušan Rapoš a Eva Vejmělková - dcéry Tara a Rita
Martin Stropnický a Veronika Žilková - dcéra Kordula
Alexander Bárta a Henrieta Mičkovicová - dcéra Ester