BRATISLAVA. Ministerka práce Viera Tomanová zrejme zostane vo funkcii aj potom, čo jej ministerstvo prikleplo najvyššiu dotáciu zo všetkých neziskovej organizácii Privilégium, kde kedysi pracovala.
Tomanová nevie vysvetliť, prečo dostalo Privilégium najvyššiu možnú dotáciu a či ho ministerkina komisia a následne aj ona sama neuprednostnila pred inými uchádzačmi.
Spolu dostalo ministerstvo dotáciu na rozvoj sociálnej pomoci v roku 2006 493 žiadostí a 225 neschválilo.
Bývalý štátny tajomník Miroslav Beblavý povedal, že celý systém je nastavený tak, že klientelizmus nevylučuje. Vždy je totiž viac uchádzačov, ktorí spĺňajú zákonné podmienky, ako je peňazí. To, koho vyberú, závisí potom od komisie a ministerky, ktorá členov komisie vymenuje.
Tomanovej sa včera zastal predseda SNS Ján Slota. „Ja si myslím, že to je veľmi dobrá ministerka. Aj keď možno na niektoré veci máme odlišný názor, neznamená to, že ju nepodporujeme,“ povedal Slota TASR. Milan Urbáni zase povedal, že je to vec Smeru, a ten ju musí vyriešiť.
Politológ Grigorij Mesežnikov nepredpokladá, že Fico odvolá ministerku práce Vieru Tomanovú za dotáciu pre zadlženú neziskovú organizáciu Privilégium, kde kedysi pracovala. „Bol by som veľmi prekvapený.“
„Asi to bude chcieť vysvetliť tak, aby to nevyzeralo ako veľký rozpor s jeho predvolebnými vyhláseniami,“ hovorí Mesežnikov. “Ona je ako členka vládneho kabinetu preňho dosť dôležitá.“ Fico kedysi povedal, že ministrov, ktorí pochybia, bez váhania odvolá.
Smer ešte vo štvrtok vydal stanovisko, že ide o kampaň proti Tomanovej, lebo sa nebojí bojovať so súkromnými dôchodcovskými spoločnosťami.
Najvyššia dotácia
Ministerstvo práce rozdelilo v októbri 2006 na podporu rozvoja sociálnej starostlivosti a sociálnej pomoci podľa výnosu K4 dotácie takmer za osem miliónov korún 17 subjektom. Organizácia Privilégium, v ktorej pracovala Tomanová, dostala najvyššiu možnú dotáciu 1,5 milióna a neskôr ešte ďalších päťstotisíc.
Na penzión Diana dostala nezisková organizácia takmer celú sumu, o ktorú žiadala. Iní dostali menej. Napríklad obec Lomnička žiadala na rekonštrukciu jedálne a kuchyne, kde sa stravujú deti z materskej školy a odborného učilišťa, tiež milión a pol a dostala päťstotisíc.
Na penzión Leonóra žiadalo Privilégium tiež milión a pol a dostalo pol milióna korún.
Polovica neuspela
Ministerstvo včera potvrdilo, že o dotácie dostalo v roku 2006 493 žiadostí, 225 neschválilo.
Koľko z toho sa týkalo žiadostí podľa výnosu K4, ktoré boli rozdeľované v októbri 2006, keď dostalo peniaze aj Privilégium, už ministerstvo nepovedalo. Nepovedalo ani to, koľkí z uchádzačov splnili zákonné podmienky a dotácie nedostali len pre nedostatok peňazí.
Klientelizmus sa nedá vylúčiť
Celkový systém prideľovania dotácií klientelizmus nevylučuje. Bývalý štátny tajomník ministerstva Miroslav Beblavý hovorí, že „základné podmienky splní väčšinou oveľa viac organizácií, ako je peňazí, takže sa musí medzi nimi rozhodovať“.
Konečné poradie robí komisia „na základe vlastného uváženia“. Jej zloženie určuje ministerka bez akýchkoľvek obmedzení.
„Od roku 2005 zákon o rozpočtových pravidlách predpisuje, že každé ministerstvo musí mať predpis, aké dotácie a za akých podmienok prideľuje, ale pokiaľ ministerstvo chce, môže to definovať tak široko, že si v podstate nechá voľnú ruku,“ hovorí Beblavý.
Hovorkyňa ministerstva Oľga Škorecová na otázku, prečo Privilégium dostalo najvyššiu možnú dotáciu a či nešlo zo strany ministerky o klientelizmus, odpovedala, že každý projekt posudzujú nezávisle traja hodnotitelia. Potom o ňom hlasuje komisia a predloží svoj verdikt na podpis ministerke, ktorá rozhodne.
O exekúcii vraj ministerstvo nevedelo
Privilégiu pomohla aj Sociálna poisťovňa. Hoci od organizácie najskôr začala vymáhať peniaze, ktoré jej dlhuje, neskôr exekúciu stiahla.
Dôvod nechce pisťovňa prezradiť, lebo je vraj predmetom exekučného tajomstva. Rovnako oficiálne nepotvrdila ani sumu dlhu, ktorý je podľa jej internetovej stránky 17 miliónov korún.
Škorecová povedala, že ministerstvo o exekúcii združenia nevedelo.
Kauza Privilégium
Nezisková organizácia, v ktorej pracovala ministerka, dostala najvyššiu dotáciu zo všetkých – spolu dva milióny korún.
Ministerstvo rozdelilo podľa výnosu K4 sedemnástim subjektom osem miliónov korún.
O dotácie prišlo spolu 493 žiadostí, komisia, ktorú vymenúva ministerka, neschválila 225.
Nedá sa vylúčiť, že Viera Tomanová Privilégium uprednostnila pred ostatnými uchádzačmi, lebo tam pracovala. Systém jej dovoľuje rozhodovať podľa uváženia.