
Aj keď podľa lekárov počet silvestrovskych zranení oproti minulosti mierne poklesol, stále dochádza k nešťastiam. Dvadsaťštyri ročný Marcel takmer prišiel o oko. FOTO PRE SME – JUDITA ČERMÁKOVÁ
KOŠICE – Aj keď jedno miléniové šialenstvo sme už zažili, tento rok sa pravdepodobne zopakuje. Do ulíc slovenských miest vyjdú tisícky ľudí, aby privítali príchod nového roka, storočia a tisícročia. O to väčšmi hrozí nebezpečenstvo úrazu. Vybuchujúce svetlice a petardy už o sebe dávajú vedieť niekoľko týždňov a na námestiach ich budú explodovať stovky.
Zranenia z uplynulých rokov varujú. Aj keď podľa lekárov ich počet oproti minulosti mierne poklesol, stále dochádza k nešťastiam. Pred troma rokmi sa napríklad na Hlavnej ulici v Košiciach zranil vtedy 24-ročný mladík z Porúbky, ktorému ktosi hodil do oka petardu. Muža s vážnym zranením hospitalizovali na očnej klinike Fakultnej nemocnice s poliklinikou na Triede SNP a lekári sa obávali, že príde o zrak. Marcel napokon absolvoval niekoľko náročných operácií a jeho ľavé oko sa podarilo zachrániť. Trvalé následky mu ale ostali.
„Stáli sme s priateľkou neďaleko pódia pri dome potravín. Boli sme už na odchode, keď sa to stalo. Neviem presne, koľko bolo hodín, no Drišľak práve spieval ‘Tečie voda z javora‘. Vtedy pristála na priateľkinom ramene červená petarda. Vzápätí explodovala a na jej vetrovke ostala veľká diera. Ona mala našťastie v tej chvíli hlavu otočenú iným smerom, no ja som to šťastie nemal. Odnieslo si to moje oko,“ spomína na nešťastie Marcel.
Pamiatka na vítanie príchodu tohto roku v podobe trvalých následkov ostala aj študentovi Technickej univerzity. V ruke mu vybuchla petarda a v nemocnici strávil takmer celý január.
„Stalo sa to krátko po polnoci, keď som zapaľoval petardu. Chcel som ju odhodiť, ale ona mi vybuchla v ruke. Bol to pre mňa riadny šok, nevedel som, čo sa deje. Celé okuliare som mal od krvi a keď som sa pozrel na prsty, zbadal som, že mi z nich kúsok chýba. Okamžite som utekal na pohotovosť,“ prezradil nám pred necelým rokom v nemocnici 21-ročný Hynek. Pacient ležal na klinike popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Nemocnice VSŽ v Šaci a po vlastnej skúsenosti radí všetkým, aby sa pri novoročnej oslave zaobišli radšej bez zábavnej pyrotechniky.
„Každému by som chcel odkázať, nech radšej nekupuje žiadne petardy a svetlice. Pretože aj tá moja bola riadne kúpená, nie podomácky vyrobená, a takto to dopadlo. Ja sám už nikdy nesiahnem po zábavnej pyrotechnike, mám poučenie na celý život,“ konštatoval Hynek. Jeho prsty našťastie ostali funkčné, no s jazvami sa bude musieť zmieriť.
„Deň po prijatí sme Hynka museli operovať, zašili sme mu prsty do brucha, aby mu neodpadli. Na klinike ležal osemnásť dní a, žiaľ, zranenie má trvalé následky. Chlapcovi navždy ostanú jazvy na prstoch i bruchu,“ spomína si na prípad MUDr. Ján Babík, prednosta kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie. Aj keď Hynek bol istou výnimkou, k zraneniu prišiel pri oslave v dome, a nie v uliciach mesta, zábavu na námestí prednosta vôbec neodporúča.
„Pred dvoma rokmi vystrelila horiaca petarda komusi do rukáva a ďalšia vletela za krk nejakej dievčine. Takéto zranenia nikto neočakáva,“ hovorí MUDr. Babík. Upozorňuje tiež na nebezpečenstvo domácej výroby výbušnín.
„Odporúčal by som všetkým, aby sa do domácej výroby pyrotechniky vôbec nepúšťali a aby boli obozretní aj pri nákupe zábavnej pyrotechniky. Nie každý predávaný tovar má potrebné osvedčenie. Nebezpečným situáciám sa treba radšej vyhnúť,“ dodáva prednosta.
JAROSLAVA GAJDOŠOVÁ