Tlmočiť spojeneckým vojakom v Iraku je príležitosť dobre si zarobiť, ale aj obrovské bezpečnostné riziko. Militanti považujú takýchto Iračanov
za zradcov a niekoľkých z nich už uniesli, mučili a popravili. Tlmočníci sa preto obávajú
o svoj život a žiadajú o pomoc krajiny, ktorej pomohli.
Najnovšie rieši tento problém Veľká Británia. Na stole má žiadosť 91 tlmočníkov, ktorí by radi dostali aj s rodinami azyl
na ostrovoch. Argumentujú tým, že po odsune vojakov im hrozí odplata a mučenia za to, že pomáhali „okupantom“.
Macošský Londýn
Britské ministerstvo vnútra však zostalo neoblomné a oznámilo im, že so žiadnym uprednostnením nemôžu počítať.
Nepomohlo ani to, že za nich prihovorila armáda. O azyl môžu požiadať ako ktokoľvek iný - až po príchode do Británie. Tento postoj vyvolal na ostrovoch diskusiu, či ministerstvo nereagovalo príliš tvrdo. Úrad premiéra vzápätí ohlásil, že prípad špeciálne preverí.
Boja sa o vlastné životy
Pomohli aj konkrétne prípady tlmočníkov. Loay Al-taher pracoval tri roky pre britskú armádu v Basre. Od marca je v Sýrii, kam ušiel v dôsledku obáv o svoju bezpečnosť. Na britskej ambasáde v Damasku požiadal o pomoc, ale jeho žiadosť zamietli.
„Môj život je ohrozený. Nepredstavoval som si, že sa to takto skončí,“ posťažoval sa BBC.
Tieňový šéf diplomacie, opozičný konzervatívec William Hague vyhlásil, že ponechanie tlmočníkov napospas, je neakceptovateľné.
„Pre zachovanie cti sa musíme o nich postarať,“ povedal Hague.
Kodaň sa o svojich postarala
Londýn je pod tlakom aj v porovnaní s ostatnými armádami. Dánsko minulý mesiac udelilo azyl 60 Iračanom a ich rodinám. Kodaň svoje jednotky v júli stiahla a vzápätí sa postarala aj o lojálnych Iračanov.
Spojené štáty tiež oznámili, že v tomto roku prijmú sedemtisíc Iračanov, ktorí pomohli ich vojakom.
Podľa údajov ministerstva obrany britským vojakom od začiatku invázie v roku 2003 pomáhalo 20-tisíc Iračanov. Výnimka pre tlmočníkov by preto mohla odštartovať lavínu ďalších žiadostí.
Británia má na juhu Iraku okolo päťtisíc vojakov. Harmonogram ich stiahnutia nie je známy, britské médiá špekulujú, že sa vrátia domov budúci rok.