Latinské nápisy na fasádach budov v meste možno rozdeliť na dva typy – informačné a mravoučné. Prvé uvádzajú meno stavebníka a rok dokončenia.
K nim patrí napríklad nápis na Prepoštskom paláci (Kapitulská 19) alebo na jezuitskom seminári (Kapitulská 26).
Zvláštnosťou informačných nápisov je, že sú v nich zašifrované takzvané chronogramy vzniku. Nápisy sú vyhotovené malými písmenami, ale niektoré sú veľké, často vyznačené červenou farbou. Veľké rímske písmená majú zároveň číselnú hodnotu a udávajú letopočet. Ten sa vyratúva nezávisle od poradia písmen v slovách a treba ich správne zoradiť.
Takýto chronogram je aj v nápise na Starej radnici pri pohľade na fasádu z Hlavného námestia. Zostaviť z nich správny rok je celkom dobrou zábavou a hádankou zároveň.
Samotné mravoučné nápisy sa dajú zadeliť do troch skupín – náučné, propagandistické a pozývajúce. Náučné nemusia mať čisto náboženský obsah, aj keď citáty z Biblie sa používajú najčastejšie. K takýmto patrí napríklad nápis na Michalskej veži Každé kráľovstvo v sebe rozdelené spustne.
Vzácne sú propagandistické nápisy. Nachádzajú sa na maľbách fasády domu na Kapitulskej 15. Vznikli v 17. storočí v období protireformácie. Obrazové scény zachytávali jednoducho poňaté scény a mali výchovne pôsobiť na ľud. Maľby a nápisy na Kapitulskej sa týkajú typických protireformačných tém – sviatosti oltárnej a nepoškvrnenosti Panny Márie.
Pozývajúce nápisy sú pomerne časté, situované najmä nad vchodmi do kostola. Nad vchodom do južnej predsiene Dómu je anjel, ktorý drží pásku s nápisom Vstúpte, oslavujme Pána.
Pretože tvorcovia nápisov sa v rámci módnej vlny v 17. storočí snažili o originálnosť, je nezvyčajné, že rovnaký nápis sa nachádza aj v kartuši nad vstupom do Kostola Navštívenia Panny Márie (milosrdných bratov) na Námestí SNP.
Latinské nápisy sú často aj historickými svedectvami. Tak je to aj v prípade tzv. Rolandovej fontány na Hlavnom námestí, ktorá je vlastne fontánou cisára Maximiliána. Text na podstavci dokazuje, že nejde o sochu rytiera Rolanda, ale cisára Maximiliána, ktorý fontánu daroval mestu pri svojej korunovácii.
V období renesancie bolo bežné, že sa na fasádach honosnejších budov nachádzali maľované výjavy, citáty a rôzne nápisy. S nastupujúcim barokom od 2. polovice 17. storočia ubúdali alebo sa redukovali do podoby maľovaných slnečných hodín, nápisov nad portálmi a textov na stĺpoch a fontánach.
V 19. storočí sa začali vytrácať aj nápisy nad vchodmi, resp. sú čoraz stručnejšie a vecnejšie.
Vstup do južnej predsiene Dómu:
VENITE ADOREMUS DOMINUM
Vstúpte, oslavujme Pána
Totožný pozývajúci nápis sa nachádza aj nad vchodom do kostola milosrdných bratov na Námestí SNP.
FOTO SME – PETER ŽÁKOVIČ
![]() |
![]() |
Nezachovali sa
l Na fasádu radnice v 17. storočí doplnili dva nápisy, ktoré sa však nezachovali.
Nad vchodom z Hlavného námestia, tam, kde teraz vidieť pás tehličiek, bol nápis: NON EST SAPIENTIA NON EST PRUDENTIA NON EST CONSILIUM EXTRA DOMINUM – Niet múdrosti, niet cnosti, niet rady mimo Pána.
Druhý nápis sa nachádzal nad oblúčikom medzi konzolami vchodu: SI DEUS PRO NOBIS QUIS CONTRA NOS – Ak je Pán s nami, kto je proti nám.
Pri rekonštrukcii v 60. rokoch minulého storočia nápisy prepísali na kartón a umiestnili na pôvodné miesta. Pri poslednej rekonštrukcii námestia v roku 2006 nápisy odstránili.
l Nezachoval sa ani nápis z polovice 17. stor. na maľovanej rímse Eszterházyho paláca na Kapitulskej 6 – 8 – 10 vyrytý do omietky.
Prepoštský palác na Kapitulskej ulici:
DEI OM. MAX. GLORIAE
SVCCESSOR COMMODITATI
AEDES VETVSTATE LABANTES
SOLO AEQVANS A FVND. EXTRVXIT
GEOR. DRASCOVITIVS EPISC.QVINQ.
ECCLES. PRAEP. POSON. MDCXXXII
SARTAS TECTAS SERVATE
Typický informačný nápis: Boha všemohúceho najväčšej slávy nasledovník láskavosti dom zo staroby na spadnutie vyrovnal,
od základov vystaval Juraj Draškovič, biskup pätnástich cirkví, bratislavský prepošt 1632, v dobrom stave zachovajte.
FOTO SME – PETER ŽÁKOVIČ
Fasáda nad vstupom do Starej radnice z Hlavného námestia:
VRBS STRVXIT TEXIT REX IPSE
ET IVVIT IOVA.
PROTEGIT VT CAROLVS FERT DEVS
VRBIS OPEM.
Informačný nápis v sebe skrýva zašifrovaný letopočet barokizácie radničnej veže. Väčšie rímske písmená sú zároveň číslami, ktoré treba správne zostaviť bez ohľadu na ich poradie v nápise.
FOTO SME – PETER ŽÁKOVIČ
![]() |
![]() |
![]() |
Predbránie Michalskej veže:
OMNE REGNVM IN SE IPSVM DESOLABITVR, 1712
Každé kráľovstvo v sebe rozdelené spustne, 1712
Jeden z typických náučných nápisov, citát z evanjelia podľa Lukáša (11. 17).
FOTO – LUCIA KRAMARIČOVÁ
Latinské texty maľovaných výjavov na priečelí domu č. 15 na Kapitulskej ulici sú písané zdobným písmom a sú ťažko rozlúštiteľné. Maľby sú výtvarným prejavom obdobia protireformácie a texty obvykle vysvetľujú stvárnený námet. V tomto prípade prvý výjav vyzdvihuje sviatosť oltárnu ECCE PANIS ANGELORVM (Hľa, chlieb anjelov) a druhý REGINA COELORVM oslavuje Kráľovnú nebies a upozorňuje na ranné adventné mariánske chvály, tzv. roráty.
FOTO – LUCIA KRAMARIČOVÁ
Stĺp pred kapucínskym Kostolom sv. Štefana: IN CAPITE EIVS CORONA STELLARVM DVODECIM Na jej hlave veniec z dvanástich hviezd MACULA NON EST IN TE Poškvrna nie je na tebe Propagandistické nápisy z obdobia protireformácie. Oba oslavujú Pannu Máriu ako ženu z Apokalypsy (12.1) a nepoškvrnenú nevestu cirkvi podľa preneseného významu zo Šalamúnovej Piesne piesní (4.7) FOTO – LUCIA KRAMARIČOVÁ |
Autor: Lucia Kramaričová , Odborná spolupráca MÚOP.