Ponorky s jadrovým pohonom patria spolu s veľkými lietadlovými loďami medzi hlavné znaky veľmocenského postavenia krajín. Umožňujú zasahovať v globálnom meradle, ďaleko za vlastnými hranicami. Žiadna zbraň tiež nemá taký zastrašovací potenciál, ako jadrová ponorka s balistickými raketami.
Aj pre Rusko vedie cesta k opätovnému získaniu postavenia veľmoci cez stavbu nových jadrových ponoriek.
V apríli s veľkou slávou predviedli prvú ruskú ponorku dokončenú v 21. storočí. Jurij Dolgorukij je zatiaľ jediné plavidlo novej triedy Borej. Jeho výstavba sa naťahovala pre nedostatok financií od polovice 90. rokov, dlho to vyzeralo, že nebude dokončená vôbec.
Nové zbrane za ropu
Zisky z ropy a plynu však Rusku umožňujú financovať nový ambiciózny zbrojný program. Už stavajú dve ďalšie podobné ponorky. Podobne ako Jurij Dolgorukij, pomenovaný podľa zakladateľa Moskvy, nesú mená slávnych kniežat z ruskej histórie: Alexander Nevskij a Vladimír Monomach.
Bojové ponorky s jadrovým pohonom vlastní päť krajín: Spojené štáty, Rusko, Čína, Veľká Británia a Francúzsko. USA sú jediné, ktorých bojové ponorky už majú všetky jadrový pohon. V ostatných slúžia vedľa jadrových aj ponorky s konvenčným dieselelektrickým pohonom.
Za najdôležitejšie sú považované ponorky vyzbrojené balistickými raketami s jadrovými hlavicami. Sú najobávanejšou zložkou jadrovej triády, ktorú okrem ponoriek tvoria strategické bombardéry a medzikontinentálne balistické rakety.
Sú tiež pravým symbolom studenej vojny. Ťažko ich vypátrať a zničiť, a sú preto ideálnym prostriedkom prvého alebo odvetného jadrového útoku.
Na západe ustupujú
Preto je zaujímavé, že prvou ruskou ponorkou po dlhom čase je nosič balistických rakiet. Na západe ustupujú do úzadia, niet totiž nepriateľa, proti ktorému by ich chceli použiť.
Nahradzujú ich útočné ponorky bojujúce s inými ponorkami a chrániace vlastné lode, ako je najnovšia britská ponorka Astute (na snímke SITA/AP). Alebo ponorky vyzbrojené strelami s plochou dráhou letu, použiteľné aj v boji proti terorizmu.
To, že Rusko namiesto nich venuje pozornosť nosičom balistických striel, svedčí o tom, že považuje za hlavného nepriateľa stále USA a ostatné nukleárne veľmoci.